Zarówno Jerzy jak i Maciej Stuhr to dla mnie aktorzy niezwykli. Pierwszy to legenda, doskonały w każdym calu. Drugi powoli dogania swojego ojca. Od prostych komedyjek, wkracza w świat poważnych filmów i kontrowersyjnej tematyki. Po ostatnich burzliwych wydarzeniach w ich życiu, przyszła pora na swego rodzaju spowiedź.

Ewa Winnicka postanowiła zapytać aktorów o ich życie i karierę aktorską. Obaj wypowiadali się niezależnie, obaj nie znali pytań i odpowiedzi tego drugiego. Obywatel Stuhr to więc dwa zupełnie niezależne wywiady, wzbogacone o scenariusz filmu Jerzego Stuhra.

Obaj panowie zmagali się w ostatnim czasie z różnymi problemami. Jerzy Stuhr przeszedł przez ciężką chorobę, którą śledzili wszyscy, nie tylko miłośnicy jego pracy twórczej. Zresztą sam aktor postanowił ujawnić tę część swojego życia, co wywołało falę dyskusji. Niemniej jednak przeżycia te sprawiły, że swoje życie zaczął postrzegać zupełnie inaczej. Jerzy Stuhr w wywiadzie opowiada o początkach swojej kariery, o trudnych czasach PRL i kreacjach, które zostaną z nim do końca życia. Oczywiście ważnym tematem rozmowy będzie sam film Obywatel. To istotne, biorąc pod uwagę, jak wiele elementów z życia prywatnego aktora, znalazło się w tej produkcji.

Maciej Stuhr stał się nie tak dawno ofiarą brukowców. Jego problemy małżeńskie szybko zapełniły plotkarskie media. Echem ciągle odbija się też dyskusja wokół Pokłosia. Sam aktor przeszedł sporą metamorfozę. Od komedyjek (kultowych skądinąd) Fuks, Poranku Kojota czy Chłopaki nie płaczą do filmów ważnych, sięgających do historii, budzących kontrowersje. Zresztą etap dojrzewania twórczego poruszony zostanie także w rozmowie z Jerzym.

Ważne jest to, że aktorzy opowiadają o swojej pracy w różnej rzeczywistości historycznej. W książce nie zabrakło pytań osobistych, pojawiły się przemyślenia i wnioski nigdzie wcześniej nie publikowane. Poza tym jest też tu miejsce na istotną kwestię relacji ojciec – syn, także w odniesieniu do aktorstwa.

Obywatel Stuhr to książka do której miłośników panów Stuhrów nie trzeba zachęcać. Jest dobrze napisana, pytania mieszają się, a to przeskakiwanie z jednego tematu na drugi, nie pozwala czytelnikowi się nudzić.

Rozmowę Ewy Winnickiej czyta się niesamowicie szybko. Jerzy i Maciej Stuhr to osoby niezwykle barwne i na tyle legendarne, że z zainteresowaniem poznajemy ich dzieje, opinie i przemyślenia. Obywatel Stuhr to na pewno kolejna świetna okazja do lepszego poznania tych niesamowitych artystów.

Tytuł: Obywtel Stuhr. Z Jerzym i Maciejem rozmawia Ewa Winnicka
Autor: E. Winnicka, J. Stuhr, M. Stuhr
Data wydania: 20 października 2014
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 272

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *