Traf chciał, że Serce Europy to moje pierwsze (długo oczekiwane) spotkanie z pisarstwem Normana Daviesa. I mogę śmiało przyznać, że książka ta zachęciła mnie do kolejnych spotkań z tym brytyjskim historykiem.

Serce Europy to kolejna z pozycji w twórczości Normana Daviesa, która stara się przybliżyć historię Polski. Autor przyjmuje jednak niecodzienny sposób jej ukazania. Norman Davies zaczyna bowiem od czasów nowożytnych by powoli cofać się aż po państwo Mieszka I. Właściwie to Serce Europy stara się ukazać czasy „komunizmu” i tego, jak doszło do panowania tego ustroju w Polsce.

Norman Davies, pomimo ukazania dziejów Polski od czasów Mieszka, głównie skupia się na okresie PRL i „Solidarności”. Lata po drugiej wojnie światowej są tu pierwszoplanowym bohaterem. Nie zabraknie więc szczegółów dotyczących Wałęsy, Jaruzelskiego, konsekwencjach wyboru Jana Pawła II, polityki ZSRR i roli Polski na arenie europejskiej. Sporo miejsca w Sercu Europy poświęcone jest też dwóm wojnom światowym i kwestii odzyskania przez Polskę niepodległości.

Mało jest za to tego, co ja osobiście lubię najbardziej – a więc czasów średniowiecza czy okresu powstań: listopadowego i styczniowego. Niewiele miejsca Davies poświęcił Jagiellonom, okresowi Rzeczypospolitej Obojga Narodów i ogólnie czasu, kiedy Polska była potęgą.

Nie powinno to jednak zaskakiwać. Sam autor już na początku książki zaznacza, że to PRL jest jej podstawą. Davies Sercem Europy chciał pokazać zagranicznym czytelnikom czym tak naprawdę był komunizm i stan wojenny, jak na tle innych krajów pod wpływami Rosji wypadała Polski i jakie zmiany zaszły by nasz kraj wszedł w okres wolności.

Norman Davies pisze tak, że chce się poznawać historię! Trudno jest znaleźć złoty środek oraz dokładnie wyważyć szczegóły i najważniejsze fakty. Brytyjski historyk wprowadza też sporo biografii. Wiele miejsca poświęca Wałęsie, Jaruzelskiemu czy Piłsudskiemu. Oczywiście mocno umieszcza ich w rzeczywistości, w której przyszło im żyć i rządzić. To zdecydowany plus tej publikacji.

Oczywiście Serce Europy nie jest książka, którą czyta się za jednym zamachem. Historię w każdym wydaniu należy dawkować by mieć czas na jej dokładne przeanalizowanie i wyciągnięcie wniosków. Potwierdza się jednak fakt, że Davies pisze doskonale, że potrafi zainteresować i przede wszystkim ukazuje to, co istotne.

Mimo wszystko Serce Europy to książka dla miłośników historii. Nie zmieni ona naszego postrzegania tej dziedziny nauki i jeśli ktoś nie lubił poznawania przeszłości, nawet Norman Davies tego nie zmieni. Ale jeśli pojawi się choć niewielki zamysł poznawania historii naszego kraju w sposób przystępny i nienużący, to Davies wydaje się doskonałym wyborem.

Tytuł: Serce Europy
Autor: Norman Davies
Data wydania: 17 listopada 2014
Wydawnictwo: Znak
Liczba stron: 512

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *