Zagadki przeszłości są pierwszym tomem cyklu o Jacksonie Brodiem, którego autorką jest popularna pisarka i zdobywczyni nagród literackich, w tym za książkę roku – Kate Atkinson. W Zagadkach przeszłości główny bohater powraca do zapomnianych spraw, które czekają na swój finał.

Przyzwyczaiłam już się, że kto jak kto ale Kate Atkinson potrafi zbudować odpowiedni nastrój powieści. Jest tajemniczo, niecodziennie, a sprawy z przeszłości i klimat minionych czasów budzone są na nowo. Tym chętniej sięgnęłam po Zagadki przeszłości, pierwszą część serii kryminalnej o Jacksonie Brodim, i nie zawiodłam się.

Trzon powieści stanowi kilka zagadek z przeszłości, których finał do czasów współczesnych zostaje nierozwiązany. W 1970 roku w tajemniczych okolicznościach za zaginioną zostaje uznana 4 letnia dziewczynka, 1994 roku zamordowana zostaje młoda dziewczyna, a w 1979 młoda kobieta zabija swego męża. Sprawy te zostają nierozwiązane. Po wielu latach Jackson Brodie – kiedyś policjant, teraz prywatny detektyw – powraca do tych zagadek, by ostatecznie poznać ich zakończenie.

Ta powieść to jednak nie tylko opisanie poszczególnych spraw. Kate Atkinson zakreśla przede wszystkim warstwę psychologiczna każdej z postaci, buduje i prezentuje nam ich świat, mieszając tym samym powieść kryminalną z obyczajową i psychologiczną. W Zagadkach przeszłości nie otrzymujemy standardowego kryminału, w którym odkrywa się motyw zbrodni, autorka stworzyła coś więcej, coś nasyconego sporą dawką emocji, a tragedie, które przytrafiły się opisanym rodzinom, są tych emocji konsekwencjami.

Nie ma tu płaskich postaci, nie są one tylko osobami figurującymi w powieści. Każda z nich coś do niej wnosi, przedstawia swoją historię i charakter. Już sam Brodie jest bardzo dobrze zarysowany. Jest to człowiek, który poza pracą ma swoje własne, dość zawikłane życie osobiste. Targają nim różne myśli i marzenia. Jest dobry w tym co robi, ale jednak doskwiera mu samotność i poczucie, że w życiu jest zagubiony. Każda kolejna postać to nowy życiorys, plany i tęsknoty. Kate Atkinson nie ugrzeczniała tych postaci ani ich historii, pokazywała dramaty od różnej strony, przedstawiała świat, w którym nienawidzi się swych rodziców, nie kocha swych dzieci, okłamuje najbliższych i też samych siebie. Relacje w Zagadkach przeszłości nie należą do najprostszych, ale przez to czynią tą książkę jeszcze ciekawszą.

Zagadki przeszłości to naprawdę kilka bardzo dobrych historii kryminalnych, które czekają na swój finał. Trochę miałam żal za zakończenie jednej z tych historii, bo świat nie jest aż tak mały, by taki przypadek mógł się zdarzyć, ale po więcej odsyłam już do książki.

Niezmiernie ciekawi mnie serial, który powstał na podstawie właśnie tej serii książkowej. Case Histories jako obraz jest kolejnym dowodem na to, że ta książka jednak ma coś w sobie, skoro ktoś postanowił ją rozciągnąć na wersję filmową. Zawsze jest to kolejna rekomendacja.

Zagadki przeszłości są kryminałem dobrym w szczególności dla tych, którzy nie lubują się w krwawych historiach, a bardziej cenią sobie odkrywanie historii i zawiłych losów ludzkich. Pierwsza część serii o Jacksonie Brodiem według mnie zdecydowanie jest warta uwagi.

Tytuł: Zagadki przeszłości
Tytuł oryginalny: Case histories
Autorka: Kate Atkinsons
Wydawnictwo: Czarno Owca
Seria: Czarna seria
Liczba stron: 366
ISBN:9788375549621
Kategoria: kryminał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *