Olbrychski 2012 Daniel Olbrychski, znakomity polski aktor teatralny i filmowy,  pracował z takimi reżyserami jak: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski, Filip Bajon, Claude Lelouch, Volker Schlöndorff, Nikita Michałkow.

Urodził się 27 lutego 1945 roku w Łowiczu jako syn Franciszka Olbrychskiego i Klementyny Sołonowicz-Olbrychskiej. W roku 1963 ukończył Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. W 1971 złożył aktorski egzamin eksternistyczny w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. W roku 2010 uzyskał dyplom magistra w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Dla kina odkrył go w 1963 Janusz Nasfeter, angażując do roli Korala w filmie Ranny w lesie według powieści Witolda Zalewskiego. Olbrychski miał wówczas 18 lat, był związany z Teatrem Młodzieżowym TVP pod opieką Andrzeja Konica i rozpoczynał studia w PWST w Warszawie.

Jego najpopularniejsze role to Rafał Olbromski (Popioły), Azja Tuhajbejowicz (Pan Wołodyjowski), Pan młody (Wesele), Karol Borowiecki (Ziemia obiecana), Andrzej Kmicic (Potop). Zagrał w wielu polskich filmach, ale sukcesy odnosił także w kinie zagranicznym; w ostatnim czasie zagrał m. in. w filmie pt. Salt (2010) u boku Angeliny Jolie. Ciekawostką jest, że jako jedyny aktor zagrał we wszystkich trzech ekranizacjach Trylogii Henryka Sienkiewicza.

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *