Nie ma żadnego planu dla miłości, walki, śmierci, dla niczego. Istnieje tylko wzór matematyczny: człowiek plus jego zamiary równa się przypadek.
– Irwin Shaw, Młode lwy

Irwin Shaw – wybitny amerykański dramaturg, scenarzysta i pisarz. Autor m. in. bestsellerowych powieści takich jak Młode lwy, Lucy Crown i Pogoda dla bogaczy. Owładnięta antykomunistyczną paranoją zimnowojenna Ameryka okazała się jednak nieprzyjazną ojczyzną, Shaw spędził więc ostatnich 25 lat swojego życia w Europie.

W swojej twórczości Shaw propagował idee antyfaszystowskie i antywojenne. Realistycznie przedstawiał też problematykę psychologiczno-obyczajową współczesnej mu Ameryki.

Przyszły literat urodził się 27 lutego 1913 roku jako Irwin Shamforoff w południowym Bronksie, dzielnicy Nowego Jorku w rodzinie żydowskich emigrantów z Rosji. Wkrótce po jego narodzinach Shamforoffowie przeprowadzili się do Brooklynu i zmienili nazwisko na Shaw. Tam spędził młodość i chodził do college’u, który ukończył w roku 1934. W szkole redagował szkolną gazetę.

Rozpoczął pisanie scenariuszy w 1935 roku, kiedy miał 21 lat. W tym czasie napisał też kilka radiowych słuchowisk, a w tym Dick Tracy, The Gumps i Studio One. W 1936 napisał i wystawił pierwszą sztukę, Bury the Dead o żołnierzach poległych na wojnie. W latach 40’ napisał kilka scenariuszy filmowych, w tym Talk of the Town (komedia o wolności jednostki), The Commandos Strike at Dawn (bazujący na C.S. Forester historii komandosów w okupowanej Norwegii) i Easy Living (o piłkarzu, który nie mógł grać z powodu braku zdrowia).

irwinshawPodczas II wojny światowej zaciągnął się do armii i służył jako warrant officer w Europie. Na podstawie tamtych doświadczeń w napisał swoją pierwszą powieść Młode lwy, opisującą dramat młodych Niemców i Amerykanów, uczestników II wojny światowej. Opublikowano ją w 1948 roku; wkrótce odniosła duży sukces i została sfilmowana w roku 1958. Shaw był jednak niezadowolony z tej ekranizacji.

Jego drugą powieścią była The Troubled Air, kronika czasu Maccartyzmu (rządowej inwigilacji środowisk m. in. aktorów, pisarzy, dziennikarzy i naukowców pod pretekstem walki z komunizmem), wydana w 1951 roku. Był jednym z tych, którzy podpisali się pod petycją z prośbą do Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych o rewizję wyroku dla pisarzy Johna Howarda Lawsona i Daltona Trumbo.

Fałszywie oskarżony o związki z komunizmem poprzez publikację Red Channels (pamfletu opisującego rzekome komunistyczne wpływy w radiu i telewizji), znalazł się na Czarnej liście Hollywood osób sympatyzujących z Komunistyczną Partią Stanów Zjednoczonych. W roku 1951 opuścił USA i zamieszkał w Europie gdzie spędził 25 lat, większość w Paryżu i Szwajcarii. W latach 50’ napisał kilka scenariuszy, w tym Desire Under the Elms (na podstawie sztuki Eugene O’Neill) i Fire Down Below (o włóczędze morskim na Karaibach).

Podczas pobytu w Europie napisał kilka bestsellerów, w tym Lucy Crown (1956), Two Weeks in Another Town (1960) i Pogoda dla bogaczy (Rich Men, Poor Men, 1970), na podstawie którego został nakręcony miniserial w 1976 roku.

Za życia otrzymał kilka prestiżowych nagród, w tym dwie O. Henry Awards, National Institute of Arts and Letters i trzy Playboy Awards. Zmarł 16 maja 1984 roku w Davos w Szwajcarii.

Wybrana twórczość:

Młode lwy (Young Lions, 1948)
Poszukiwania na ulicach miasta (Mixed company, 1950)
Zakłócenia w eterze (The troubled air, 1951)
Dwa tygodnie w innym mieście (Two weeks in another town, 1960)
Głosy letniego dnia i inne utwory (Voices of the summer day, 1965)
Short stories, 1966
Pogoda dla bogaczy (Rich Man, Poor Man, 1970)
Wieczór w Bizancjum (Evening in Byzantium, 1973)
Hotel Św. Augustyna (Nightwork, 1975)
Lucy Crown, 1956
Szus (Dosięgnąć szczytu) (The Top of the Hill, 1979)
Chleb na wody płynące (Bread upon the waters, 1981)
Dopuszczalne straty (Acceptable losses, 1982)

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *