Erykah Badu (właśc. Erica Abi Wright) urodziła się 26 lutego 1971 roku w Dallas. Jest utalentowaną amerykańską wokalistką z pogranicza soulu i hip-hopu, obdarzoną charakterystycznym głosem.

Od najmłodszych lat interesowała się śpiewem, malarstwem, tańcem. W wieku 14 lat zaczęła udzielać się w lokalnym radiu. W trakcie uczęszczania do szkoły artystycznej zaczęła rapować pod pseudonimem MC Apples. W roku 1993 artystka rzuciła szkołę, by w pełni oddać się swemu największemu zamiłowaniu, czyli muzyce. W międzyczasie, by zarobić na własne utrzymanie, uczyła dzieci tańca. Erykah wraz ze swym kuzynem założyła duet pod nazwą Erykah Free. Artystka spróbowała również swoich sił w filmie The Boulevard. Na jednym z przyjęć piosenkarka została dostrzeżona przez Tima Grace’a, który stał się jej menadżerem. Kedaro Massenberg był kolejną osobą, która doceniła jej talent oraz pasję. Zafascynowany głosem artystki, zaproponował jej kontrakt w wytwórni Kedar Entertainment.

Erykah Badu2Pierwsza płyta piosenkarki ukazała się w 1997 roku pod tytułem: Baduizm, osiągając status pięciokrotnej platyny. Baduizm wytyczył nowy kierunek muzyczny, nazwany przez dziennikarzy neo-soulem. W tym samym roku Erykah urodziła synka, któremu dała imię Seven. Ojcem dziecka jest André Benjamin z Outkast. W 2004 roku artystka ponownie została mamą, tym razem urodziła córkę, której nadała imię Puma, natomiast w 2009 roku przyszła na świat dziewczynka o imieniu Mars, której ojcem jest raper Jay Electrinica.

Erykah Badu jest laureatką 4 nagród Grammy. Współpracowała z wieloma afroamerykańskimi muzykami, takimi jak: Jill Scott, The Roots, D’Angelo, Macy Gray, Andre 3000, Common. Najbardziej znane utwory autorstwa Badu to You Got Me (z The Roots), Tyrone, Love Of My Life.

Trzykrotnie była w Polsce. 10 grudnia 2003 roku, w ramach trasy koncertowej Worldwide Underground, wystąpiła w warszawskiej Sali Kongresowej; 11 lipca 2006 r. w Warszawie w amfiteatrze w Parku Sowińskiego oraz w 2008 r. ramach festivalu Heineken Open’er Festival w Gdyni.

{youtube}MJCHeEQV454{/youtube}

Ma za sobą występy w filmach: Blues Brothers 2000, The Cider House Rules i House of D.

Jest właścicielką klubu Black Forest Theater w Dallas, gdzie organizuje liczne imprezy muzyczno-charytatywne, a także właścicielką wytwórni płytowej Control FreaQ Records.

erykah badu

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *