We wstępie do książki Dorothea Johson, jej główna współtwórczyni, pisze, że życie to teatr. W tym powszechnie znanym stwierdzeniu tkwi pewna słuszność. W świecie przywdziewanych masek warto trzymać się określonych reguł, ponieważ niezależnie od tego, jaki kostium zakładamy, nasza kreacja zawsze zyskuje, jeśli dodamy do niej dobre maniery. Książka Współczesne maniery, czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt to zbiór porad, które z założenia mają wspierać nas w odgrywaniu codziennych ról.

Reguły dobrego zachowania były i zawsze będą nieodłączną częścią życia towarzyskiego. Wraz z przemianami obyczajowymi uległy one jednak nieuchronnym modyfikacjom. Współczesna etykieta to efekt rewolucji, w wyniku której sytuacja kobiety diametralnie odróżniła się od tej, jaką znamy z przedwojennych wspomnień. Czy tego chcemy, czy nie, witać przybyłego gościa powinniśmy na stojąco – niezależnie od płci. Trzeba jednak pamiętać, że Europa to nie Stany Zjednoczone i kolejność podania ręki ma znaczenie. Chciałoby się stwierdzić, że najpewniejszym wyznacznikiem zasad pozostał wiek, z którym wiąże się pierwszeństwo. Nic bardziej mylnego! Skandynawskie zwyczaje odnoszące się do codziennego funkcjonowania nie uznają podziałów społecznych, w tym również powitalnego stosunku młodszych do starszych. W obliczu tak niejednorodnych reguł poprawności interpersonalnej należy mieć na uwadze rozbieżności w kulturach innych krajów oraz różnic pomiędzy grupami społecznymi. Podręcznik dobrych manier pozwoli rozwiać wszelkie wątpliwości i dzięki temu zapobiec niezręcznym sytuacjom, a nawet większym nieprzyjemnościom.

Liv Tyler, jak sama zauważa, kojarzona jest raczej ze skandalami niż z elitami zobowiązanymi ścisłą etykietą. Babcia Dorothea od dziecka wpajała jej bezcenne zasady autoprezentacji. Wiedza nabyta we wczesnej młodości okazywała się zbawienna, kiedy stawała przed (niezwykle trudnym!) wyborem odpowiedniego widelca. Oficjalne rauty to nie jedyne sytuacje, w których reguły dobrego zachowania nabierają wagi złota. Podobnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej czy w miejscach publicznych. Liv, świadoma wrażenia, jakie wywoływała za pomocą wskazówek przekazanych przez babcię, gorąco poleca zapoznanie się z książką będącą ich wspólnym dziełem.

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jakiego zwrotu użyć w oficjalnym emailu, lub też miewacie wątpliwości co do etykiety portali społecznościowych, warto skorzystać z porad pani Johnson. Dobre zachowanie obowiązuje nas bowiem nie tylko podczas uroczystego obiadu, ale i w taksówce. Trzeba jednak przyznać, że jest to raczej praktyczna ciekawostka niż fascynująca literatura. Sięgając po Współczesne maniery, czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt, zwróćcie uwagę na jej oprawę graficzną. Książka w przyjemny dla oka sposób przełamuje stereotyp wydumanych wyższych sfer, zachęcając odbiorcę barwnymi ilustracjami. Czytajmy zatem i uczmy się!

Tytuł: Współczesne maniery, czyli jak się zachowywać w drodze na szczyt
Autor: Dorothea Johnson, Liv Tyler
Wydawca: Wydawnictwo Literackie
Tłumaczenie: Dorota Malina
Data premiery: marzec 2015
Format: 155×205 mm
Liczba stron: 178
ISBN: 978-83-08-05499-4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *