Dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. (Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę)

Te bardzo dobrze znane wielu osobom słowa, zacytowane w książce Siła serca, można uznać za jej motto, bowiem istotą tej książki jest właśnie serce – jego moc i działanie, umiejętność czucia, słuchania, widzenia i kierowania się w swym postępowaniu sercem w celu odnalezienia sensu i celu życia.

Autor książki, Baptist de Pape, urodził się w 1977 roku w Brasschaat, w Belgii. Zajmuje się tematyką duchowości, pisze, realizuje filmy. Ukończył studia prawnicze na uniwersytecie w Tilburg w Holandii, jednak po dyplomie porzucił prawo. Przedmiotem jego zainteresowania stała się sfera serca i sposób kształtowania według niego życia. Podczas swojej dwuletniej podróży po świecie przeprowadził rozmowy z osiemnastoma osobami – wybitnymi mistrzami duchowości, pisarzami, ludźmi nauki, myślicielami, reprezentującymi różne kultury i środowiska. Na podstawie tych rozmów, w formie przytoczonych wypowiedzi poszczególnych osób oraz refleksji samego autora, powstała właśnie Siła serca.

Główną myślą, jaka przewija się przez całą książkę, jest stwierdzenia, że serce to coś o wiele więcej niż tylko organ wewnętrzny, którego celem jest pompowanie krwi w organizmie człowieka. Serce jest niewyczerpanym źródłem mocy, miłości, intuicji i zrozumienia daleko głębszego niż to, które tkwi w ludzkim umyśle.

Autor, odwołując się do wypowiedzi swoich rozmówców, podkreśla, jak ważne jest to, by umieć otworzyć swoje serce na ludzi, na świat, na siebie samego, jak ważna jest umiejętność usłyszenia głosu swojego serca i pójście za tym głosem. Stara się przekazać swoim odbiorcom, w jaki sposób można to uczynić – co może pomóc nam odnaleźć ciszę w sercu. Wyjaśnia, w jaki sposób w nawiązaniu więzi z własnym sercem mogą pomóc nam postawy takie jak: wdzięczność za wszystko, co nas w życiu spotyka, życzliwość wobec innych, zrozumienie, empatia, miłość, umiejętność wybaczania, pozytywne nastawienie do życia. Uświadamia, czym jest intuicja i jaki związek ma z sercem.

Jako że Baptist de Pape uważa, iż tylko słuchanie głosu serca pozwoli na odnalezienie prawdziwego celu w życiu, z lektury książki Siła serca można dowiedzieć się, w jaki sposób można realizować w swoim życiu to, co dyktuje nam serce oraz jaki wpływ na życie człowieka ma podążanie ze tym głosem. Przekonać się też można, jakie znaczenie dla naszego zdrowia – fizycznego, duchowego i emocjonalnego – ma więź z sercem.

Przeczytamy tu wreszcie o tym, jak – według autora książki i jego rozmówców – żyć w zgodzie ze sobą, jak zaakceptować siebie samego, jak siebie pokochać, co dla tak wielu ludzi nie jest wcale proste. Dowiemy się, w jaki sposób siła serca pomaga nam radzić sobie z brakiem odporności psychicznej, ze stresem, lękami, problemami, negatywnymi emocjami, które tkwić mogą w nas samych.

Siłę serca można określić jako poradnik, będący skarbnicą duchowych porad i praktycznych wskazówek co takiego postępowania w życiu, które pozwoli nam odnaleźć tego życia sens i cel. Choć zawarte tu myśli i prawdy mogą wydawać się dobrze znane i oczywiste, nie zawsze o nich pamiętamy, nie zawsze sobie je uświadamiamy, szczególnie żyjąc w stresie i pośpiechu, gdy jesteśmy w trudnych sytuacjach życiowych. Warto więc choćby od czasu do czasu na nowo sobie je przypomnieć, a pomóc może w tym właśnie ta książka – szczególnie że pod względem zawartych w niej treści jest pełna pozytywnej energii, która może przydać się każdemu.

Dodam, iż Siła serca została bardzo ładnie wydana: twarda oprawa, wysokiej jakości papier, kolorowe fotografie, wyróżnione poszczególne fragmenty tekstu – to wszystko też sprawia, że książkę czyta się z przyjemnością.

Siła serca to książka, która uczy pozytywnego spojrzenia na świat, na życie, na samego siebie, uczy optymizmu i dostrzegania wokół siebie tego, co dobre. Dla wielu osób może stać się duchowym przewodnikiem. Jeśli ktoś lubi czytać tego typu poradniki, powinien sięgnąć po tę pozycję. Warto przy tym nie spieszyć się z czytaniem, lecz zaznajamiać się z nią w ten sposób, by stopniowo przyswajać sobie poszczególne treści, traktując je na przykład jako tzw.”złote myśli” na kolejne dni. Chcesz więc dowiedzieć się, w jaki sposób w pełni wykorzystać potencjał, jaki tkwi w Tobie? Być może odpowiedź znajdziesz właśnie w Sile serca. Przeczytaj i przekonaj się.

Autor: Baptist de Pape
Tytuł: Siła serca. Odkrywanie prawdziwego celu w życiu
Tytuł oryginalny: The Power Of The Heart: Finding Your True Purpose In Life
Przekład: Maria Szafrańska-Brandt
Data wydania: 26 stycznia 2015
Wymiary: 130×190 mm
Liczba stron: 232
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: PWN
ISBN: 978-83-7705-770-4
Gatunek: poradnik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *