Jon Bon Jovi – muzyk rockowy, autor tekstów, producent, aktor, założyciel i wokalista grupy Bon Jovi a także właściciel jednego z najbielszych i najbardziej uroczych uśmiechów Hollywood. W tym roku pierwszy raz będzie koncertował w Polsce.
 
Od lat cieszy się popularnością i sympatią, jest gwiazdą rocka, a jednocześnie trudno powiązać go z jakimś zapadającym w pamięć skandalem. Od lat wierny jest tej samej kobiecie, która była jego szkolną miłością. Mimo to jego życie nie było wcale proste i nie brakowało w nim dramatycznych wydarzeń.

W 2006 roku został sklasyfikowany na 31 miejscu listy 100 najlepszych rockowych wokalistów wszech czasów wg Hit Parader.

Naprawdę nazywa się John Francis Bongiovi Jr. i jest  Amerykaninem włoskiego pochodzenia. Przyszedł na świat 2 marca 1962 w Perth Amboy w stanie New Jersey. Później, wraz z rodziną, ojcem Johnem seniorem, matką Carol i braćmi Anthonym i Mattem mieszkał i dorastał w Sayreville. Uczęszczał tam do Sayreville War Memorial High School, gdzie poznał swoją przyszłą żonę – Dorotheę Hurley, z którą wziął ślub w kapliczce ślubów w Las Vegas 29 kwietnia 1989 roku.

Jego przygoda z muzyką rozpoczęła się tradycyjnie – marzeniami. Jon zakładał kilka garażowych zespołów, z którymi grał po okolicznych klubach. O najróżniejszych porach dnia i nocy spędzał mnóstwo czasu na pisaniu własnych piosenek i grze na gitarze, już wtedy było wiadomo, co młody Jon chce robić w życiu – chciał zostać gwiazdą rocka. Właśnie dlatego spakował walizkę i udał się do Nowego Jorku.

{youtube}s86K-p089R8{/youtube}

Ale zanim przygoda z muzyką rozpoczęła się na dobre, Jon miał inne zajęcia: pracował w myjni samochodowej, następnie w sklepie z butami, na złomowisku i w barze szybkiej obsługi. W 1980 roku załapał się do studia nagraniowego jako chłopiec na posyłki. Tutaj nocą pisał i nagrywał. Momentem zwrotnym w jego życiu był konkurs talentów organizowany przez lokalną stację radiową WAPP. Zbierali utwory na składankę z piosenkami lokalnych artystów bez kontraktu płytowego. Jon nie mógł przepuścić takiej szansy. Poprosił paru muzyków sesyjnych (wśród nich, obecnego basistę Bon Jovi, Hugh McDonalda) o nagranie wspólnie z nim jego utworu Runaway. Piosenka ta znalazła się na wspomnianej składance i stała się radiowym hitem. Od tego czasu kariera Jona potoczyła w dwóch kierunkach: muzycznym i filmowym.

JonBonJovi0989W latach 80’ Jon spędzał czas głównie koncertując wraz ze swoim zespołem. Niesamowity sukces ich dwóch albumów: Slippery When Wet i New Jersey sprawił, że Jon stał się megagwiazdą. Stał się też najważniejszym promotorem hard-rocka na świecie. Objął pieczę nad zespołami Skid Row i Cinderella, którym (oprócz zwykłej pomocy) załatwił kontrakty, pomagał w produkcji i zabierał w trasę jako support.

W 1989 roku zespół wystąpił na Moscow Music Peace Festiwal, a Bon Jovi i lider zespołu zaprosił najważniejsze zespoły na ten festiwal, tj. Scorpions, Skid Row, Mötley Crüe czy Ozzy Osbourne. Nieprawdą jest plotka, pochodząca z tamtych czasów, jakoby Jona miał zrezygnować z roli w filmie Footlose, aby wziąć się za nagrywanie albumu. Lata 80′ były najlepszym okresem pod względem świetności zespołu. Pomimo to, nie był to dobry okres dla życia prywatnego wokalisty. Kłótnie w zespole, nadmierne wykorzystanie przez menadżera, (który z dnia na dzień dodawał kolejne koncerty, śrubując rekord) sprawił, że Jon stanął na skraju załamania nerwowego.

Lata 90’ pozornie zaczęły się dobrze. Jon wydał przebojową płytę Blaze OF Glory inspirowaną filmem Młode strzelby II. Wielki sukces singla Blaze Of Glory (Złoty Glob, nominacja do Oscara, Grammy, Nr w USA i prawdopodobnie największy hit roku) wywindował Jona jako solowego artystę na szczyt. Pokazał, że ma talent i bez zespołu także potrafi osiągnąć sukces. Tego sukcesu, jednak, nie potrafił udźwignąć i w efekcie Jon próbował popełnić samobójstwo, wyskakując z samochodu. Został uratowany w ostatniej chwili przez żonę. Po tych wydarzeniach, za namową Briana Maya (gitarzysta Queen), odbył terapeutyczną podróż na Harleyu po USA wraz ze swoją żoną. Po powrocie uporządkował swoje sprawy i przystąpił do nagrywania nowej płyty o tytule Keep The Faith z zespołem w rodzimej wytwórni JAMBCO. Na okładce tego albumu widzimy pięć dłoni nałożonych na siebie. Ma to sugerować powrót braterstwa w zespole. Na tym albumie zmienia się też muzyka, a Jon ściął swoje długie włosy. W 1995 roku wydano album These Days, zbliżony stylistycznie do gatunku grunge, który promowała ogromna trasa koncertowa po całym świecie. Skończyła się ona w 1996 roku. Po roku odpoczynku Jon wydał drugi solowy album Destination Anywhere, który triumf święcił głównie w Europie. W 1998 roku swój drugi solowy album wydał również Richie Sambora.

Jon-Bon-Jovi

W międzyczasie Jon rozpoczął drugą karierę – aktorską. Pierwszą rolę (trupa) zagrał w filmie Młode strzelby II, ale występ trwał kilka sekund. Prawdziwa kariera zaczęła się w dobrze odebranym filmie Księżyc i Valentino. Zagrał tam role malarza pokojowego. Krytycy dobrze ocenili debiut filmowy Jona. Karierę kontynuował w dalszych latach, występując jeszcze w kilkunastu filmach, m. in. Gwiazdor (1996), Nie patrz wstecz (1998), Podaj dalej (2000), W krzywym zwierciadle: Kłopoty z Frankiem, Kłamstwo (oba z 2005) i Sylwester w Nowym Jorku (2011).

W 2013 roku artysta po raz pierwszy dał koncert w Polsce. Grupa Bon Jovi zagrała u nas 19 czerwca w ramach trasy koncertowej „Because We Can – The Tour” w Gdańsku na PGE Arena.

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *