Liza Minnelli, której nazwisko rozsławił udział w znakomitym filmie muzycznym Kabaret urodziła się 12 marca 1946 roku w Los Angeles jako córka reżysera Vincente Minnelliego oraz aktorki Judy Garland. Stała się godną kontynuatorką rodzinnej tradycji, osiągając sukces jako aktorka, piosenkarka i artystka estradowa.

Zadebiutowała na ekranie w wieku trzech lat, w końcowej scenie filmu In The Old Good Summertime, w którym główną rolę zagrała jej matka. Jako nastolatka Minnelli występowała w musicalach wystawianych na Broadwayu, zdobywając uznanie krytyki oraz publiczności. W 1964 roku Minnelli rozpoczęła karierę muzyczną, podpisując kontrakt z wytwórnią Capitol Records. W tym samym roku wystąpiła u boku swojej matki na jednym z jej koncertów w Londynie. Kilka miesięcy później ukazał się jej debiutancki album pt. Liza! Liza!. Płyta sprzedała się w prawie półmilionowym nakładzie.

Przełomem w karierze artystki była rola w filmie Alana J. Pakuli Bezpłodna kukułka (1969), za którą otrzymała swoją pierwszą nominację do Oscara. W następnym roku podpisała kontrakt z nową wytwórnią i nagrała udaną płytę Come Saturday Morning.

W 1972 Minnelli odniosła światowy sukces dzięki roli w musicalu Kabaret. Film stał się kasowym przebojem oraz jednym z kultowych obrazów dekady. Za rolę Sally Bowles aktorka otrzymała Oscara, stając się pierwszą osobą w historii tej nagrody, której rodzice również byli jej laureatami. Minnelli za tę rolę zdobyła także Złoty Glob i prestiżową nagrodę BAFTA.

Liza Minnelli sexy role in Cabaret 1972 Oscar WinnerByła pierwszą artystką, której wizerunek w tym samym tygodniu zdobił okładki pism Time oraz Newsweek. Ścieżka dźwiękowa do Kabaretu, na której Liza wykonała kilka utworów, dotarła do TOP 20 amerykańskiej listy przebojów i zyskała status złotej płyty. W tym samym roku Liza Minnelli prowadziła własny program telewizyjny pt. Liza With a Z, nagrodzony wieloma nagrodami (m.in. Emmy i Tony), a nagrana do niego ścieżka dźwiękowa była pierwszą platynową płytą w karierze artystki. Piosenki Liza With a Z, Son of a Preacherman czy Yes stały się standardami.

W kolejnych latach Minnelli koncentrowała się głównie na wydawaniu płyt i trasach koncertowych. W roku 1973 ukazał się jej album The Singer, a w 1974 koncertowa płyta Live At The Winter Garden.

W 1976 roku zagrała u boku Roberta De Niro w filmie New York, New York. Znalazł się na niej m.in. tytułowy przebój New York, New York, który później spopularyzował Frank Sinatra. W roku 1977 ukazał się album Tropical Nights. W kolejnych latach artystka występowała głównie na Broadwayu w takich przedstawieniach jak: Chicago czy The Act.

W  roku1981 Minnelli zagrała rolę w filmie Artur, a w 1985 otrzymała swój drugi Złoty Glob za rolę w telewizyjnym filmie A Time To Live. W 1989 podjęła współpracę z duetem kompozytorsko-producenckim Pet Shop Boys. Efektem tej współpracy była płyta Results. Album stał się przebojem w Wielkiej Brytanii, a pochodząca z niego kompozycja Losing My Mind dotarła do TOP 10 tamtejszych zestawień.

W 1990 roku artystka otrzymała specjalną nagrodę Grammy za całokształt swojej twórczości muzycznej. W tym samym roku nagrała koncertową płytę Liza Stepping Out Radio City Music Hall. Wystąpiła również na koncercie The Freddie Mercury Tribute Concert, który odbył się 20 kwietnia 1992 roku na stadionie Wembley w Londynie, wykonując piosenkę zespołu Queen We Are The Champions. W roku 1995 nagrała płytę Gently, zawierającą jazzowe standardy. Album został nominowany do nagrody Grammy i trafił na listy przebojów.

Rok 1999 to powrót gwiazdy z nowym show Minnelli on Minnelli, w którym wykonywała utwory z filmów swojego ojca. Liczne choroby niestety odcisnęły swoje piętno na głosie piosenkarki. Show otrzymał bardzo słabe recenzje i bardzo szybko zszedł ze sceny, jednak w 2002 roku znów można było podziwiać talent Minelli za sprawą przedstawienia estradowego pt. Liza’s Back.

Liza Minnelli-2008W roku 2001 wystąpiła gościnnie podczas koncertu Michael Jackson – 30th Anniversary Concert w Madison Square Garden z okazji trzydziestolecia kariery artystycznej Michaela Jacksona, śpiewając piosenkę artysty You Are Not Alone. W latach 2004 i 2005 została z kolei uznana za najgorzej ubraną gwiazdę Hollywood. W 2006 wystąpiła gościnnie na płycie rockowego zespołu My Chemical Romance w piosence pod tytułem Mama.

W 2008 roku Liza Minnelli wystąpiła z nowym przedstawieniem Liza’s At The Palace, w którym zaprezentowała wraz z grupą tancerzy piosenki swojej matki chrzestnej, Kay Thompson. W 2009 roku ukazała się płyta pod tym samym tytułem, która przyniosła jej czwartą nagrodę Tony i nominację do nagrody Grammy.

Mimo problemów w życiu prywatnym – jej trzy małżeństwa rozpadły się, długo borykała się także z uzależnieniem od leków i alkoholu – odniosła sukces, nadal jest czynna zawodowo (choć z różnym skutkiem; za występ w filmie Seks w wielkim mieście 2 z 2010 roku była nominowana do Złotej Maliny), należy także do jednych z najbardziej lubianych gwiazd za oceanem.

Źródła: Wikipedia.org, Filmweb.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *