Wydawnictwo Bellona przygotowało kolejną niezwykłą propozycję dla pasjonatów i pasjonatek historii Polski. Violetta Wiernicka przygląda się temu, jak naprawdę wyglądały relacje Polaków i Polek z Rosjanami i Rosjankami w czasie zaborów. Rosjanie w Polsce – znakomita lektura w eleganckim wydaniu – właśnie trafiła na księgarskie półki.

O książce:

Barwna mozaika życia na ziemiach polskich w okresie, gdy były one częścią imperium Romanowów. Książka odczarowuje mit o złych Rosjanach, którym przyszło zamieszkać w Królestwie Polskim. Kim był wielki książę Konstanty: okrutnym polakożercą, a może człowiekiem o gołębim sercu, do nieprzytomności zakochanym w swojej polskiej żonie? Dlaczego rosyjski prezydent Warszawy – generał Sokrates Starynkiewicz – zdecydował się oddać stolicy rodzinne oszczędności? Czy w okresie zaborów Polacy rzeczywiście unikali towarzystwa Rosjan, a rosyjskie pułki stacjonowały tutaj wyłącznie dla tłumienia rozruchów? Ile prawdy jest w twierdzeniu, że religia katolicka pomogła dekabryście Michaiłowi Łuninowi w jego walce z samowładztwem?

Czytelnik odbędzie podróż po cesarskich rezydencjach w Królestwie Polskim: w Spale narodził się mit Grigorija Rasputina, Skierniewice były miejscem zjazdu najpotężniejszych władców Europy, a Białowieża – odskocznią od trudów rządzenia imperium. Książka opowie o materialnych śladach pobytu Rosjan w Polsce, które wtopiły się w lokalne krajobrazy i stały się integralną część naszych miast.

Tytuł: Rosjanie w Polsce
Autorka: Violetta Wiernicka
Wydawca: Bellona
Premiera: luty 2015
Liczba stron: 464
Format 170×240 mm
Oprawa: twarda
Kategoria: historia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *