Najważniejszym mężczyzną w moim życiu był i jest Alain Delon – tak można ostatecznie ująć historię amour fou, szalonej miłości między Romy i Alainem, która z biegiem lat przekształciła się w tendre amitié, czułą przyjaźń. Te słowa, zaczerpnięte z książki Güntera Krenna Romy i Alain. Szalona miłość, wydają się doskonale odzwierciedlać charakter związku jednej z najsłynniejszych par świata filmu – Romy Schneider i Alaina Delona. Choć ich faktyczny związek trwał jedynie pięć lat, zapisali się w historii jako legendarna para kochanków, a przyczyniły się do tego także ich późniejsze wspólne występy, zachowane liczne zdjęcia ich obojga, a także przyjaźń, jaka ich połączyła, szczególnie w ostatnich latach życia Romy. Właśnie tej wciąż fascynującej dla wielu osób parze poświęcona została niniejsza książka.

Zazwyczaj oceniając książki biograficzne, patrzy się na nie pod kątem tego, czy wnoszą jakieś nowe, nieznane do tej pory fakty z życia osób, o których opowiadają. Przyznam szczerze, że nie miałam wcześniej okazji czytać żadnej obszerniejszej biografii Romy Schneider czy Alaina Delona, znałam więc do tej pory jedynie te najbardziej podstawowe fakty z ich życia. Dlatego chciałabym się tu jedynie podzielić moimi wrażeniami i odczuciami związanymi z lekturą tej konkretnie książki, bez porównywania jej z innymi.

Günter Krenn założył sobie, by w tej publikacji skupić się na związku obojga aktorów. Rzeczywiście, forma książki została całkowicie temu zamiarowi podporządkowana. Autor co prawda na samym początku krótko wspomina o tych najwcześniejszych młodych latach Romy i Alaina, przypominając, w jaki sposób oboje wkroczyli na drogę aktorstwa, jednak informacje te to jedynie wzmianki, stanowiące wstęp do tego, co najistotniejsze w tej książce, a co zapoczątkowane zostało spotkaniem na planie filmu Christine w 1958 roku.

W książce opowieść o życiu prywatnym Romy Schneider i Alaina Delona splata się z opowieścią o ich życiu zawodowym. Nic dziwnego, bowiem oba te elementy w rzeczywistości również ściśle się ze sobą łączyły. Przeczytamy tu o początkach miłości dwojga aktorów, o tym, jak się ich związek rozwijał, o ich „wiecznym narzeczeństwie”, jak związek ów nazywała prasa, o pojawiających się w nim najpierw sporadycznie, później coraz częściej rysach, o stopniowym oddalaniu się od siebie kochanków, wreszcie o ich rozstaniu. Dowiemy się, jak przebiegała wspólna praca przy filmach, jak rozwijały się kariery obojga, jaki wpływ na ich życie prywatne miało właśnie życie zawodowe oraz w jaki sposób ich wzajemne relacje ukształtowały ich osobowości i charaktery. Poznamy także szczegóły dalszego związku tej pary, opartego – jak się okazało – na wciąż silnym uczuciu niezawodnej przyjaźni, której szczególne dowody dał Alain w najtrudniejszych momentach życia Romy, a także już po jej śmierci.

Dla mnie książka Güntera Krenna była bardzo interesująca. Nawet jeśli powiela ona znane powszechnie zdarzenia z życia Romy Schneider i Alaina Delona, pomysł autora na utrwalenie na jej kartach miłości, jaka łączyła tych dwoje ludzi, uważam za znakomity. Sądzę, że przynajmniej to odróżnia tę publikację od wielu jej podobnych książek o charakterze biograficznym.

Autor wyczerpująco, zajmująco i z widocznym zaangażowaniem opowiada historię związku legendarnej pary kochanków. Jak mogłam się przekonać, książka ta została rzetelnie udokumentowana licznymi źródłami, zaś pisarz często posiłkuje się cytatami zaczerpniętymi z owych źródeł. Przeczytałam tu o wielu ciekawych faktach z życia Romy Schneider i Alaina Delona. Miałam okazję poznać ich bliżej jako znakomitych aktorów, ale przede wszystkim jako zwykłych ludzi – dotkniętych ludzkimi słabościami, przeżywających uniesienia, ale też i upadki. Przy okazji poznałam też inne ówczesne wielkie postaci świata filmu i teatru oraz szczegóły dotyczące powstawania znaczących dzieł filmowych i teatralnych, w których występowali bohaterowie tej książki. Uważam, iż autor świetnie oddał klimat tamtych czasów, dzięki czemu podczas lektury przeniosłam się w przeszłość, do opisywanych lat i miejsc, a pomogły mi w tym zamieszczone w książce fotografie, ilustrujące zawartą w niej opowieść.

Choć sam Günter Krenn podszedł do tematu z pełnym obiektywizmem, wystrzegając się własnych opinii i osądów, lektura książki Romy i Alain. Szalona miłość wywołuje u czytelnika sporo emocji i uczuć. Historia miłości zapisana w tej książce jest z  jednej strony smutna, opowiada bowiem o rozpaczy, depresji, nieszczęściu, tragedii. Wzbudza żal, że właśnie tak musiały się wydarzenia potoczyć i że taki koniec spotkał przede wszystkim tę utalentowaną aktorkę i promieniującą wewnętrznym ciepłem kobietę. Z drugiej strony jednak jest to piękna i wzruszająca historia, którą czyta się z przejęciem i poruszeniem – historia dwojga ludzi, których wielka, szalona miłość nie została całkowicie zniweczona przez rozstanie, lecz przekształciła się w piękną przyjaźń.

Romy i Alain. Szalona miłość Güntera Krenna to wspaniała według mnie książka, godna polecenia. Myślę, że sięgnąć po nią powinni przede wszystkim miłośnicy filmu oraz tych właśnie dwojga aktorów – Romy Schneider i Alaina Delona. Jednak szczerze zachęcam do lektury także i tych wszystkich, którym historia ich życia jest mniej znana. Warto zanurzyć się w tę opowieść i poczuć siłę szalonej miłości dwojga kochanków – miłości, która przeszła do legendy.

Autor: Günter Krenn
Tytuł: Romy i Alain. Szalona miłość
Tytuł oryginalny: Romy & Alain. Eine Amour Fou
Przekład: Maria Skalska
Data wydania: 4 lutego 2015
Wymiary: 135×215 mm
Liczba stron: 336
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Wydawnictwo: Świat Książki
ISBN: 978-83-7943-645-3
Gatunek: literatura faktu, biografia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *