Polska premiera Return to the Voice Teatru Pieśni Kozła już w grudniu. Spektakl swoją światową premierę miał na tegorocznym Fringe Festival w Edynburgu. Zdobył pięciogwiazdkowe recenzje. W jednej z ról Anna Maria Jopek. Bilety już w sprzedaży.

Spektakl „Return to the Voice” został stworzony przez wrocławski Teatr Pieśń Kozła. Swoją światową premierę miał w sierpniu 2014 r. w Edynburgu podczas najważniejszego festiwalu teatralnego na świecie – Fringe. Zebrał znakomite recenzje w prestiżowych teatralnych tytułach, a przez miesiąc jego grania publiczność wypełniała salę każdego wieczoru. Poruszona perfekcyjnym dopracowaniem całości Mary Brennan zachwycała się w szkockim „Heraldzie”: „Pieśń jest w naszych sercach i duszy, czy potrafimy śpiewać, czy po prostu słuchać”. Natomiast Fiona Shepherd z „The Scotsman” zauważyła, że w spektaklu można znaleźć wiele szczególnych momentów, „które łączą w sobie doskonałość techniczną z piękną i uwznioślającą emocjonalną siłą”.

Teatr Pieśń Kozła zbudował „Return to the Voice” na bazie szkockiej kultury i muzyki. Spektakl powstał na bazie materiałów pozyskanych podczas wypraw i archiwalnych zapisów źródłowych. Artyści podróżowali do Szkocji – w grudniu 2012 do Fort William, na wyspę Skye, do Edynburg i Glasgow oraz we wrześniu 2013 na wyspy szkockie Lewis i Skye. Poszukiwali korzeni tamtejszej kultury i zdobywali wiedzę na temat gealickiej muzyki, technik wykonawczych oraz istoty tradycji przekazu ustnego dawnych Szkotów.

„Return to the Voice” jest projektem, który poszukuje zapomnianych wibracji. Od czasów, gdy muzyka jest eksploatowana przez media, utraciła swoje źródło oraz powód, dla którego była dawniej tworzona i wykonywana – mówi Grzegorz Bral, reżyser spektaklu i dyrektor Teatru Pieśni Kozła. Intencją artystów było dotarcie do zapomnianych tradycji.

Dawni muzycy nie śpiewali na pokaz albo dla zysku. Muzyka była częścią pracy, modlitwy lub leczenia. Prawdziwa muzyka była poszukiwaniem oraz odkrywaniem magii oraz energii, która ją przenikała – mówi Grzegorz Bral.

Do pracy nad „Return to the Voice” została zaproszona wybitna wokalistka jazzowa Anna Maria Jopek, a także kompozytorzy Jean–Claude Acquaviva i Maciej Rychły.

Polska premiera Return to the Voice odbędzie się 19 grudnia 2014 r. o godz. 19:00 w Katedrze Św. Marii Magdaleny we Wrocławiu.
Kolejne spektakle odbędą się w dniach 20, 21 grudnia 2014 o godz. 19.00 i 21 grudnia 2014.

Bilety można kupić przez internet oraz w punktach sprzedaży Ticketpro.

Reżyseria: Grzegorz Bral
Muzyka: Maciej Rychły, Jean-Claude Acquaviva
Obsada: Anna Maria Jopek, Emma Bonnici, Henry McGrath, Ilenia Cipollari, Julianna Bloodgood, Kacper Kuszewski, Łukasz Wójcik, Maria Sendow, Monika Dryl, Paolo Garghentino, Rafał Habel, Christopher Sivertsen

www.returntothevoice.com
www.piesnkozla.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *