Jan Marcin Szancer, grafik i ilustrator, który wprowadzał magię do dzieciństwa kolejnych pokoleń dzieci w Polsce, urodził się 12 listopada 1902 w Krakowie.

 Był najmłodszym dzieckiem w rodzinie. Jego rodzice wynajmowali mieszkanie znanemu krakowskiemu malarzowi, który popadł w finansowe tarapaty i nie mógł opłacać czynszu, zaoferował więc rodzicom małego Jana Marcina darmowe lekcje rysunku dla syna. Chłopiec pod jego okiem rozwijał talent, a później, już jako wchodzący w dorosłość, młody mężczyzna, mimo oporu rodziców, podjął studia w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Doskonalił wiedzę i umiejętności także we Włoszech i Francji. Od 1 maja 1945, kiedy to ukazał się pierwszy numer pisma Świerszczyk, był kierownikiem artystycznym i twórcą ilustracji z okładek czasopisma. Współpracował również z Płomykiem, także jako fotograf.

Jan Marcin Szancer to autor ilustracji do ponad 200 książek, m.in. do Akademii Pana Kleksa, O Janku, co psom szył buty, Pinokio, Pan kotek był SZANCER brzechwa-dzieciomchory, O krasnoludkach i sierotce Marysi, Brzechwa dzieciom, Lokomotywa, Rzepka, Ptasie radio, Dziadek do Orzechów, Baśni Andersena; dla dorosłych ilustrował Bajki i Satyry I. Krasickiego, Pana Tadeusza Mickiewicza, Trylogię Sienkiewicza, książki Amicisa, Carlo Collodiego, Cervantesa, Haška, Edith Nesbit, Puszkina, Swifta, Twaina.

Najstarsza ze zilustrowanych przez niego książek to Nasze miasto – czytanka polska dla uczniów II klasy szkół powszechnych, wydana we Lwowie w roku 1935. Kolejna książka z okładką Szancera to Krysia i karabin Jadwigi Gorzyckiej z roku 1935. Według katalogu w Muzeum przez Szancera został zilustrowany również tytuł Telewizja, czyli jak człowiek nauczył się widzieć na szancer pan tadeuszodległość z roku 1936. Nie ma jej jednak w księgozbiorze, prawdopodobnie zaginęła. Natomiast w 1939 roku zilustrował Pokój na poddaszu Wandy Wasilewskiej. Sygnatura jms pojawiła się po raz pierwszy w 1944 w książce Koziołeczek. Odtąd była stale obecna na wszystkich jego rysunkach.

Jan Szancer również pisał bajki i felietony. Zaistniał jako scenarzysta i reżyser w filmie Teatr mój widzę ogromny z roku 1946. Zajmował się też tworzeniem scenografii teatralnych i filmowych. Był pierwszym kierownikiem artystycznym polskiej TV. W 1952 otrzymał nagrodę państwową II stopnia.

Był mężem aktorki Zofii Sykulskiej – Szancerowej a także przyjacielem i współpracownikiem Jana Brzechwy, którego utwory często ilustrował. Zmarł 21 marca 1973 roku.

Źródło: Wikipedia.org

Szancer konik garbusek

Szancer ptasie radio

01-brzechwa dzieciom 3

02-brzechwa dzieciom 4

Balloon

janina porazińska za górami za lasami polskie baśnie ludowe GMP poznań1991 -czarodziejska księga

odbasni1

o krasnoludkach

o krasnoludkach1

wqydawnictwo poznankie1984 - oraz inne baśnie wielkopolskie1

Szancer tuwim lokomotywa

 

szancer rynek krakowski

 

szancer akt dziewczyny

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *