Hans Rudolf Giger urodził się 5 lutego 1940 roku w Szwajcarii i już od najmłodszych lat wyposażony był w osobowość mroczną i tajemniczą. W roku 1970 zaczął studia z architektury i wzornictwa przemysłowego. Wykreował swój własny, niepowtarzalny, surrealistyczny styl bazujący na lękach i futurystycznej wizji świata, w której nad człowiekiem panuje maszyna.

Hans Rudolf Giger to postać, która szerszemu gronu odbiorców dała się poznać przede wszystkim jako twórca ksenomorficznego tworu Obcego do filmu Ridleya Scotta Obcy – ósmy pasażer Nostromo. Giger był postacią, która przez sztukę wyrażoną w grafice, malarstwie i rzeźbie uaktywniała swoje mroczne wizje i żyjące w nim potwory, które tak jak „obcy” zapisały się w kanonie sztuki nowoczesnej.

Giger urodził się w Szwajcarii w 1940 roku. Mówi się, że już od najmłodszych lat jego osobowość należała do tajemniczych, ale zarazem mrocznych, w której rodziły się już zaczątki dobrze zapowiadającego się artysty. W roku 1970 zaczął studia z architektury i wzornictwa przemysłowego. Wykreował swój własny, niepowtarzalny styl, który był swoistym novum dla sztuki, ale który został doceniony w 1971 roku za sprawą pierwszego portfolio Gigera. Od tego czasu jego kariera nabrała tempa, a jego prace coraz częściej zaczęły pojawiać się w popkulturze (przez filmy, okładki płyt, czy projekty wnętrz).

giger-working 1Prace Gigera to mroczne wizje, lęki, postapokaliptyczne realia. To świat, w którym maszyna pochłania człowieka, w którym wartość jednostki zatraca się na rzecz zmechanizowanego krajobrazu. Giger zainspirowany był także twórczością Howard Phillips Lovecraft, której poświęcony jest album Necronomicon. Jego sztuka to próba zobrazowania psychiki człowieka, przez pryzmat koszmarnych, nieodgadnionych stworów, seksualnych dominacji, czy biochemicznych maszyn. To futurystyczna wizja świata, w której gdzieniegdzie wybrzmiewa psychoanalityczna trauma. Jednak to właśnie ta sztuka stała się wzorem dla artystów rożnych nurtów – filmowców, muzyków, czy tatuażystów, którzy odnaleźli swe inspiracje w niepokojących obrazach tworzonych przez Gigera.

Hans Rudolf Giger odszedł 12 maja 2014 roku w wieku 74 lat. Jego śmierć była wynikiem niefortunnego wypadku – artysta spadł ze schodów i zmarł w wyniku powikłań po doznanych obrażeniach. Giger pozostawił po sobie setki grafik, rzeźb, niezapomnianych kreacji, a także autorskich wnętrz takich jak bar chociazby w jego rodzinnym mieście Chur. Jego spuściznę upamiętnia Muzeum H.R. Gigera, w którym oprócz typowych tworów artystycznych znajdują się także dokumentacje projektów filmowych oraz wykonane przez niego meble. 

giger top 1204131138 id 548944

alien4
hrginger

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *