Nieraz jest tak, że nie potrafimy w pełni docenić tego, co mamy, uznając to za coś oczywistego, a doceniamy dopiero wtedy, gdy to utracimy. Taką sytuację przedstawił Graham Masterton w swojej powieści Susza.

Mieszkańców kalifornijskiego miasta San Bernardino dotyka poważna klęska suszy. Władze stanu, w obliczu zagrożenia całkowitym brakiem wody, postanawiają wprowadzić rotacyjne przerwy w jej dostawach w poszczególnych dzielnicach. W wyniku tych ograniczeń w mieście szerzy się chaos, wybuchają zamieszki, dochodzi do masowych protestów, a także aktów przemocy: napadów, kradzieży, zabójstw i gwałtów. Już wkrótce Martin Makepeace, pracownik opieki społecznej, przekonuje się, że postępowanie władz jest nieuczciwe, gdyż ograniczenia w dostawach wody mają w rzeczywistości objąć określoną część społeczeństwa. Do tego wszystkiego jego osiemnastoletni syn, Tyler, zostaje niesłusznie oskarżony o morderstwo i aresztowany. Martin pomaga mu się wydostać z więzienia, po czym wraz z rodziną i kilkoma podopiecznymi ucieka z miasta. Ich celem jest jezioro, ukryte w trudno dostępnych, pustynnych górach. Grozi im jednak wielkie niebezpieczeństwo, bowiem jest ktoś, kto za wszelką cenę chce ich dopaść i zabić.

Graham Masterton, jeden z moich ulubionych brytyjskich pisarzy, znany mi już jako twórca horrorów i powieści grozy, a od niedawna również jako autor powieści historycznych, tym razem dał mi się poznać w nieco innej roli. Susza to powieść mocno osadzona we współczesnych realiach, pozbawiona zupełnie elementów nadprzyrodzonych, za to charakteryzująca się sensacyjną fabułą i pełną napięcia akcją.

Od razu powiem, że jako autor thrillera Graham Masterton absolutnie mnie nie zawiódł, wręcz przeciwnie – Susza to przykład prozy na naprawdę wysokim poziomie. Powieść ta charakteryzuje się ciekawym pomysłem na fabułę, jest kompozycyjnie zwarta i dopracowana w każdym szczególe.

Mamy tu do czynienia ze świetnie wykreowanymi, wyrazistymi postaciami bohaterów, zarówno tych pozytywnych, wzbudzających sympatię, jak i negatywnych, wywołujących niechęć czy wręcz odrazę. Od samego początku powieść trzyma w napięciu, gwarantując czytelnikowi szeroki wachlarz wrażeń i odczuwanych emocji. Akcja jest dynamiczna, pełna nagłych zwrotów, toczy się wartko. Nie ma tu żadnych dygresji, które mogłyby ją spowalniać i odciągać uwagę odbiorcy od przedstawionych wydarzeń. Losy bohaterów śledzi się z prawdziwie zapartym tchem. Autorowi znakomicie udało się przedstawić na tle tragedii, jaka dotyka społeczeństwo, ukazać mocno z nią spleciony osobisty dramat bohatera.

Warte podkreślenia jest to, iż poza szybką, sensacyjną akcją powieść ta zawiera w sobie ważne, głębokie przesłanie, zmuszając czytelnika do refleksji i przemyśleń, do wyciągnięcia pewnych wniosków – zarówno tych optymistycznych, jak i nieco gorzkich. Zaprezentowane na przykładzie ludzkich zachowań i postaw wartości (miłość, przyjaźń, zaufanie, odpowiedzialność, opiekuńczość) i antywartości (korupcja, zemsta, przemoc, egoizm, poniżenie, brak poszanowania życia ludzkiego) pokazują, jak łatwo jest w sytuacjach krytycznych utracić człowieczeństwo, jak trudno jest je zachować. A choć jest to jedynie fikcja literacka, powieść ta przeraża swoim realizmem i sugestywnością. Każe postawić się w opisanej w książce sytuacji i zadać sobie pytanie: Jak ja wówczas bym się zachował? Wywołuje lęk i obawy przed zagrożeniem, które przecież nie jest nierealne. Wstrząsa odmalowanymi obrazami, ukazując dochodzące w człowieku do głosu najgorsze, najniższe instynkty. Uświadamia, do czego mogą być zdolni ludzie.

Czasami myślę: to jest dwudziesty pierwszy wiek, dlaczego więc musimy walczyć ze sobą, żeby pozostać przy życiu? Te słowa, wypowiedziane przez głównego bohatera, znakomicie podsumowują przedstawione w powieści wydarzenia, stanowią mocną i prawdziwą, niestety, puentę. To pytanie, na które bohaterowie książki  nie potrafią znaleźć odpowiedzi, pozostaje w głowie czytelnika na długo po skończonej lekturze.

Susza Grahama Mastertona to poruszająca powieść, po którą warto sięgnąć, do czego szczerze Was zachęcam. Zawarta w niej historia będzie w Was żyła jeszcze długo po zamknięciu książki. Przekonajcie się sami.

Autor: Graham Masterton
Tytuł: Susza
Tytuł oryginalny: Drought
Przekład: Wiesław Marcysiak
Data wydania: 11 sierpnia 2014
Wymiary: 125×195 mm
Liczba stron: 400
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: Albatros
ISBN: 978-83-7885-956-7
Kategoria: thriller, powieść sensacyjna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *