Już 25 września będzie miała miejsce polska premiera debiutanckiej i obsypanej licznymi wyróżnieniami powieści Kevina Powersa pt. Żółte ptaki. Książka Powersa to niezwykle intensywna emocjonalnie i do głębi poruszająca historia młodego amerykańskiego szeregowca, Johna Bartle’a, biorącego udział w misji wojskowej w Iraku.

Powieść Powersa, która śmiało i efektownie zderza piękno poetyckiego języka z wstrząsającymi opisami działań wojskowych w Iraku, to zdaniem wielu krytyków arcydzieło literatury wojennej.

Z przyjemnością informujemy, że Oblicza Kultury są patronem medialnym tej pozycji.

Gdziekolwiek by nie spojrzał, widzi Murpha.

Wzdryga się za każdym razem, kiedy obok przejeżdża samochód. Jego palce chwytają karabin, którego nie ma i którego nie trzymał już od miesięcy. Nieznajomi patrzą na niego jak na bohatera, lecz on czuje się, jakby znikał.

W rok po powrocie z wojny nie może się opędzić od wspomnień. Ciała płonące w rześkim porannym powietrzu. Promienie słońca przeświecające przez gałęzie drzew. Kule, które wzbijają obłoczki pyłu. Zmarszczki na wodzie drżące niczym szarpnięte struny.

I obietnica, którą złożył jego matce. Że wróci z nim, całym i zdrowym, do domu.

Wojna próbowała nas zabić wiosną. Tak rozpoczyna się przejmująca historia przyjaźni i straty. Dwaj szeregowi — dwudziestojednoletni Bartle i osiemnastoletni Murph, koledzy ze szkolenia dla rekrutów w Stanach — zostali rzuceni w wir wojny, na którą żaden z nich nie był gotowy. Ich pluton walczy teraz w krwawych potyczkach o odbicie irackiego miasta Al Tafar. A Bartle obiecał, że sprowadzi Murpha żywego do domu.

W niekończącej się serii długich, mozolnych dni dwaj młodzi żołnierze robią wszystko, by wzajemnie chronić się przed czyhającymi wszędzie śmiertelnymi niebezpieczeństwami: irackimi bojownikami, ekstremalnym zmęczeniem i wyczerpującym napięciem psychicznym. Kiedy rzeczywistość zaczyna zmieniać się w mglisty koszmar, Murph stopniowo traci kontakt z otaczającym go światem, a Bartle podejmuje działania, o które nigdy by siebie nie podejrzewał.

Żółte ptaki to niezwykle oryginalna, głęboka i emocjonalna powieść, która ukazuje dewastujący wpływ wojny toczonej za granicami kraju — nie tylko na żołnierzy, ale także na ich pozostające w ojczyźnie rodziny. Zdaniem wielu krytyków debiut Kevina Powersa to arcydzieło literatury wojennej.

Książka została okrzyknięta Najlepszym Debiutem 2012 według Guardiana, wyróżniono ją Nagrodą Fundacji Hemingwaya i PEN Clubu oraz wieloma innymi wyróżnieniami i nagrodami.

Intensywność emocji oraz środków wyrazu sprawia, że jest to powieść godna uwagi. Książka o śmierci, w której każdy wers jest śmiałą manifestacją mocy ożywiania, jaką posiada piękno – czy to objawiające się w naturze, czy to (później) w sztuce. Graves, Owen i Sassoon rozpoznaliby tę wojnę, doceniliby też tę osobliwą poezję, jaka się z niej zrodziła.
Hilary Mantel, Guardian, Books of the Year

To powieść wyjątkowa (…) Niezwykła (…) Zasługuje, by zaliczyć ją do klasyki współczesnej prozy wojennej i postawić obok Rzeczy, które nieśli – książki Tima O’Briena o wojnie w Wietnamie (…) Pełna błyskotliwych spostrzeżeń i głęboko wstrząsająca.
– Michiko Kakutani, New York Times

Przejmująco napisana i bezkompromisowa w przedstawianiu ludzkich kosztów wojny.
– The Times

Autor: Kevin Powers
Tytuł: Żółte ptaki
Tłumaczenie: Michał Strąkow
Wydawca: Insignis
ISBN: 978-83-63944-12-4
Format: 140×210
Data premiery: 25 września 2013
Liczba stron: 288
Okładka: twarda
Kategoria: beletrystyka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *