Wilk to powieść napisana przez nastolatkę, która marzyła o byciu pisarką. Marzenie się spełniło, a od czasu pierwszej powieści minęło trochę czasu. Katarzyna Berenika Miszczuk przeszła wielką przemianę i teraz należy do grona popularnych polskich autorów i autorek. A jak zaczynała swoją przygodę z pisaniem?

Z Katarzyną Bereniką Miszczuk poznałam się już przy okazji książki Ja, diablica. Seria przygód Wiktorii Biankowskiej szybko zyskała wiernych fanów i fanki. I nic dziwnego. Autorka stworzyła powieść zaskakującą nie tylko samym pomysłem, ale i humorem. Diablicę czytało się niezwykle szybko i przyjemnie, każda strona była doskonałą rozrywką, a ta ostatnia przynosiła nieco smutku – trzeba było się rozstać. Katarzyna Berenika Miszczuk, obok Elżbiety Cherezińskiej i Olgi Rudnickiej, stała się polską pisarką, po której książki nie obawiam się sięgnąć. Dlatego też Wilk trafił w moje ręce.

Ale Wilk nie jest zwykłą książką. Przed rozpoczęciem czytania, trzeba zapoznać się ze wstępem – inaczej ta powieść będzie dla nas drogą przez mękę. Dlaczego? Wilk to początki pisarskiej kariery Miszczuk. Napisała go, będąc nastolatką, dla której książki były całym światem. I każdy czytelnik, który kocha literaturę, zrozumie jej pragnienie przelania myśli na papier. Bo chyba większość z nas marzyła o tym, by zostać pisarzem… Katarzyna Berenika Miszczuk to marzenie zrealizowała, a na przykładzie Wilka widać jak wielką przeszła przemianę. Jej książki dorosły wraz z nią, styl się poprawił, pojawiła się większa kontrola nad tym, co pojawia się na papierze. Mając porównanie z późniejszą twórczością autorki, możemy więc Wilka potraktować nieco delikatniej. Zresztą sama autorka świadoma jest swoich niedociągnięć. I choć nosiła się z zamiarem wprowadzenia poprawek, to nie uczyniła ich zbyt wiele. I z perspektywy czasu wydaje się to dobrym rozwiązaniem.

Wilk jest opowieścią o losach Margo – nastolatki mieszkającej w Stanach. Wraz z rodzicami przeprowadza się z tłocznego Nowego Jorku do małego miasteczka. Zamknięta społeczność Wolftown nowo przybyłych traktuje z rezerwą, co najmocniej odczuwa sama Margo. Na szczęście w szkole udaje się jej zaprzyjaźnić z nieco ekstrawagancką Ivette. Obie znajdują się pomiędzy dwiema grupami – pewnych siebie sportowców i tajemniczych metalowców. Ale problemy z przystosowaniem do nowego otoczenia nie są największym zmartwieniem Margo. Od dnia przyjazdy męczą ją koszmary. Dziewczyna znajduje się sama w ciemnym lesie, a na jej drodze pojawia się niebezpieczny wilk. Każdy sen jest nieco inny, ale wszystkie wywołują w bohaterce paniczny strach. Jak się wkrótce okaże, Wolftown skrywa kilka tajemnic. Jak można się domyślić, Margo będzie tą, która pozna wszystkie sekrety swojego nowego domu. Jak to zrobi? Oczywiście przypadkiem.

Dziewczyna, chcąc poznać obiekt swoich miłosnych westchnień – Maxa, wplącze się w niemałą aferę. W międzyczasie popadnie w kłopoty, narażając swoje zdrowie i życie. Kilka razy będzie musiała też znieść gorycz porażki i ciężar wstydu. Ale czy to tak duża ofiara złożona w imię poznania prawdy?

Wilk to powieść do złudzenia przypominająca amerykańskie kino młodzieżowe. Nieco wyizolowana, mająca swój świat nastolatka, przeprowadza się do nowego miasta. Znajduje przyjaciół i wrogów, popada w kłopoty, a wybawienie ma przynieść młody i przystojny chłopak. Początki znajomości okażą się trudne, ale na końcu wszystko układa się w jak najlepszym porządku. Cóż, schemat powieści jest znany każdemu. Miszczuk praktycznie niczym nas nie zaskakuje. No, może historią Wolftown i skrywanymi sekretami. Wilk to więc typowa powieść młodzieżowa, napisana – jak na nastolatkę, całkiem poprawnie. Pojawiają się błędy, powtórzenia, a dialogi czasem przyprawiają o ból głowy. Na szczęście lekka tematyka pozwala nam na bezstresowe czytanie.

Dla zrozumienia Wilka potrzeba naszej dobrej woli i wysilenia pamięci. Musimy przenieść się do czasów, gdy sami byliśmy nastolatkami, przypomnieć o czym marzyliśmy i co pochłaniało całą naszą uwagę. Katarzyna Berenika Miszczuk przelała swoje marzenia na papier. Jej wyobraźnia już wtedy pracowała na wysokim poziomie, co w całej krasie pokaże w serii o Wiktorii Biankowskiej. Wilk na pewno pozwolił jej szlifować styl, dostrzec braki i błędy, które w przyszłości zostały prawie całkowicie wyeliminowane. Wilk to książka skierowana do młodego, jeszcze niedoświadczonego czytelnika, dla którego historia Margo może okazać się bardzo interesująca. Wilk to też obowiązkowa pozycja fanek i fanów twórczości Miszczuk – warto zobaczyć, jak rozwijał się jej styl.

Tytuł: Wilk
Autorka: Katarzyna Berenika Miszczuk
Data wydania: 2 kwietnia 2013
Wydawca: WAB
Liczba stron: 304
Kategoria: fantasy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *