Już 28 sierpnia premiera pierwszego książkowego wydania przygód kultowej Panny Kreseczki autorstwa Wandy Chotomskiej.

Panna Kreseczka to dziecko artystycznego duetu – wygląd nadał jej mistrz ilustracji dziecięcej – Bohdan Butenko, a o jej przygodach opowiedziała najsłynniejsza polska autorka książek dla dzieci – Wanda Chotomska. W latach 1958–1959 na ostatniej stronie cotygodniowego wydania Świerszczyka publikowano kolejne odcinki przygód tytułowej bohaterki. Do rąk rodziców i dzieci trafi zbiór ponad sześćdziesięciu odcinków Panny Kreseczki wraz z oryginalnymi ilustracjami z lat pięćdziesiątych.

Bohaterka książki, jak sama nazwa wskazuje, powstała z kilku kresek i kółka, narysowanych czarną kredką na płocie. Dziewczynka, znudzona tkwieniem w jednym miejscu, wskakuje na plecy przechodnia i wyrusza w świat. Od tej chwili przeżywa niesamowite przygody, spotyka wielu przyjaciół, a przede wszystkim odnajduje swoją mamę – czarną kredkę. To pogodna i piękna w swej prostocie opowieść zawierająca również mądry przekaz – od zwykłej Panny Kreseczki możemy nauczyć się nieraz dużo więcej, niż od niezwykłych superbohaterów.

Panna Kreseczka to ciekawa alternatywa dla młodszych czytelników w czasach powstawania masowych produktów wypełnionych zaawansowaną grafika komputerową. Lektura gwarantuje dobrą zabawę zarówno dzieciom, jak i starszemu pokoleniu pamiętającemu Pannę Kreseczkę z własnego dzieciństwa. Książka otwiera nowy cykl, w którym wydawnictwo Muza we współpracy z Muzeum Książki Dziecięcej przypomni rodzicom i pokaże kolejnemu pokoleniu klasykę opowiadań oraz ilustracji, które nie straciły nic ze swojej aktualności.

Wanda Chotomska (ur. 1929) jest jedną z najbardziej popularnych polskich autorek opowiadań i wierszy dla dzieci i młodzieży. Jej dorobek artystyczny obejmuje ponad 200 książek, audycji radiowych i telewizyjnych, jak również scenariuszy do filmów krótkometrażowych oraz sztuk teatralnych. Debiutowała w 1949 roku na łamach Świata Młodych, a sławę przyniósł jej cykl wierszy stworzonych wspólnie z Mironem Białoszewskim publikowany w Świerszczyku pod pseudonimem Wanda Miron. Autorka słynnego programu telewizyjnego dla dzieci pt. Jacek i Agatka emitowanego w latach 1962-1973. Prywatnie matka Ewy Chotomskiej, słynnej Ciotki Klotki z programu dla dzieci Tik-Tak, współzałożycielki zespołu Fasolki.

Bohdan Butenko (ur. 1931) jest znanym i cenionym w Polsce rysownikiem, ilustratorem komiksów i książek dla dzieci, twórcą kultowych postaci Gapiszona, Kwapiszona, Gucia i Cezara. Ponadto jest on autorem scenografii dla Kabaretu Starszych Panów i wielu innych scenografii teatralnych. Rysował dla czasopism dziecięcych Świerszczyk, Miś, Płomyk i Płomyczek. Rysuje i tworzy do dziś.

Tytuł: Panna Kreseczka
Autorka: Wanda Chotomska
Ilustracje: Bohdan Butenko
Wydawca: Muza SA
Stron: 64
ISBN: 978-83-7758-457-6
Premiera: 28 sierpnia 2013
Kategoria: dla dzieci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *