W najbliższy weekend w Płocku wystąpią m.in. Maria Peszek, Lao Che i czeskie Divadlo Kvelb. Podczas festiwalu Rynek Sztuki obejrzymy również arcydzieła niemieckiego kina niemego z muzyką na żywo i pokazy teatru lalek.

Wstęp na wszystkie festiwalowe wydarzenia jest bezpłatny.

Muzyka to pierwszy ze składników festiwalowego repertuaru. W sobotę usłyszymy Marię Peszek, która w zeszłym roku wydała budzącą dużo emocji płytę Jezus Maria Peszek. Najnowszy krążek piosenkarki szybko pokrył się złotem, potwierdzając jej doskonały warsztat i talent.

Z kolei 1 września na Starym Rynku wystąpi Lao Che. Twórczość płockiego zespołu nie sposób ująć w sztywne ramy. Muzyka autorów Soundtracku balansuje na pograniczu rocka, jazzu, a nawet hip-hopu.

RS Lao Che

Mieszanka muzyki i filmu to znak rozpoznawczy dwóch kolejnych wydarzeń, które będą miały miejsce podczas Rynku Sztuki. Berlin: Symfonia wielkiego miasta to arcydzieło niemego kina eksperymentalnego z 1927 roku. Filmowi Ruttmanna towarzyszyć będzie muzyka na żywo w wykonaniu jazzowego trio Horny Trees. Grupa Czerwie zagra natomiast do jednego z najlepszych horrorów wszech czasów Nosferatu: symfonia grozy. W czerwcu ukazało się DVD z zapisem muzyki na żywo do filmu Murnaua, natomiast już w niedzielę będzie można osobiście zapoznać się z tym emocjonującym wykonaniem.

RS Berlin

Płocki festiwal prezentuje również teatr. Na Starym Rynku wystąpią dwie wędrowne trupy teatralne, które w swojej twórczości wykorzystują głównie formułę teatru lalek. Jednak każda z nich sięga również do innych środków wyrazu. Czeska grupa Divadlo Kvelb inspiruje się także teatrem ognia i akrobatyką, którym towarzyszy muzyka grana na żywo. Podczas pokazu Teatru Klinika Lalek ujrzymy również wielkie machiny i instalacje.

Nie są to jednak wszystkie atrakcje jakie czekają na uczestników festiwalu w najbliższych dniach. Już dziś rozpoczynają się warsztaty kuglarskie w ramach Akcji Animacji. Przez trzy dni będzie można poznać tajniki chodzenia na szczudłach, kręcenia talerzami oraz żonglowania.

RS Divadlo

Festiwal Rynek Sztuki to jedno z najważniejszych płockich wydarzeń kulturalnych. Od pierwszej edycji festiwalu w 2007 roku na Starym Rynku wystąpili m.in. Erik Truffaz, Babu Król, Novika, Teatr Ósmego Dnia, Teatr KTO oraz Teatr Akt. Publiczność mogła zobaczyć filmy z udziałem Charliego Chaplina i Bustera Keatona.

Festiwal Rynek Sztuki, 31 sierpnia – 1 września, Stary Rynek w Płocku, wstęp bezpłatny.

PROGRAM:

31 sierpnia 2013
Start: godz. 18:00

teatr Klinika Lalek
koncert Marii Peszek
Horny Trees gra do filmu „Berlin. Symfonia wielkiego miasta” (reż. W. Ruttman, Niemcy 1927)
teatr Divadlo Kvelb

1 września 2013
Start: godz. 18:00

teatr Divadlo Kvelb
koncert Lao Che
Czerwie grają do filmu „Nosferatu. Symfonia grozy” (reż. F.H. Murnau, Niemcy 1922)

Organizatorem Rynku Sztuki jest Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *