Światowy Dzień Jazzu to bardzo młode święto – w tym roku obchodzone dopiero po raz drugi. Dzień Jazzu został proklamowany w listopadzie 2011 roku na 36 sesji Konferencji Generalnej UNESCO.

Ustanowienie Dnia Jazzu ma na celu podniesienie świadomości społeczności międzynarodowych na temat sztuki jazzu, jego korzeni, stylów i oddziaływań oraz podkreślenie znaczenia tego gatunku muzyki jako ważnego środka komunikacji społecznej – napisała Irina Bokova, Dyrektorka Generalna UNESCO w deklaracji z okazji Dnia.

Jazz jako zjawisko kulturowe, mające swoje korzenie w tradycji afrykańskiej, północno-amerykańskiej i europejskiej czerpie żywotność i koloryt z wielu kultur, przyczyniając się do promocji dialogu międzykulturowego, poszanowania praw człowieka, jego godności, równości płci oraz eliminowania dyskryminacji społecznych. Fenomen jazzu, postrzeganego jako uniwersalny język artystyczny, jest jednym z elementów łączących światowe kultury, tradycje i wątki muzyczne.

Ustanowione przez UNESCO święto ma być wyrażeniem uznania dla sztuki jazzu i jego przedstawicielek i przedstawicieli, którzy na przestrzeni dziesięcioleci wykreowali wiele gatunków i stylów jazzowych. Przede wszystkim jednak święto ma na celu ukazanie jazzu jako pięknej muzyki, dającej ludziom radość i satysfakcję.

Święto adresowane jest do tych wszystkich, dla których jazz jest wartością wspólną, łączącą różne narodowe doświadczenia muzyczne. Szczególnie istotne jest zachęcanie do udziału w obchodach młodych ludzi w szkołach i stowarzyszeniach młodzieżowych w celu upowszechnienia tradycyjnych wartości jazzu zastępowanych coraz częściej produktami komercyjnymi i popularnymi.

Obchody Międzynarodowego Dnia Jazzu odbywać się będą w 150 krajach na całym świecie, w tym w Polsce.

30 kwietnia w ramach Międzynarodowego Dnia Jazzu odbędzie się w Warszawie konferencja poświęcona muzyce jazzowej pt. Znaczenie jazzu dla kultury europejskiej XX wieku połączona z prezentacją raportu Edukacja w dziedzinie jazzu i muzyki estradowej w Polsce.

Celem konferencji ma być podkreślenie roli kulturowej, edukacyjnej oraz społecznej, muzyki jazzowej w Europie XX wieku z naciskiem na zachodzące zmiany społeczne i kulturowe w Polsce i Europie Wschodniej. Wstęp jest wolny – więcej informacji na stronie organizatorów.

W Polsce zaplanowano także okolicznościowe koncerty, m.in. w Warszawie i Wrocławiu. Warto szukać informacji w lokalnych serwisach.

Z kolei podczas uroczystego koncertu w Stambule, tegorocznym mieście – gospodarzu Międzynarodowego Dnia Jazzu (Turcja ma głębokie tradycje jazzowe), wystąpi zespół, w skład którego wejdą: wokalistka i basistka Esperanza Spalding, pianista Ramsey Lewis, trębacz Terence Blanchard, saksofonista Branford Marsalis, puzonistka Alevtina Polyakova. Śpiewać będą Joss Stone i Ruben Blades a na tablach zagra Zakir Hussain. Wystąpią także: Herbie Hancock, Al Jarreau, Dianne Reeves, Robert Glasper, Hugh Masekela, Marcus Miller, Wayne Shorter i Jean-Luc Ponty. Transmisję z koncertu będzie można śledzić na stronie internetowej www.jazzday.com.

 Źródła: Rp.pl, Unesco.pl