Oto kinowe premiery tygodnia!

Hitchcock

„Hitchcock” to amerykański dramat biograficzny z 2012 roku w reżyserii Sachy Gervasi. Scenariusz napisał John J. McLaughlin, za produkcję odpowiadają Ivan Reitman, Tom Pollock oraz Joe Medjuck, zaś muzykę skomponował Danny Elfman. Obraz powstał na podstawie książki Stephena Rebello pt. „Alfred Hitchcock and the Making of Psycho”.

Alfred Hitchcock był mistrzem horroru i jedną z najbardziej niezwykłych postaci w historii kina. Jego twórczość wbijała widzów w fotele i weszła do klasyki filmu, ale życie osobiste Hitchcocka było niemniej ciekawe od jego produkcji – zwłaszcza jego burzliwy romans z Almą Reville która była współautorką scenariuszy do wielu filmów Hitchcocka.

Reżyser Sacha Gervasi naświetla historię skomplikowanej lecz fascynującej miłości. Pokazuje ją na tle wydarzeń, które zapisały się na kartach historii kina, mianowicie akcja rozgrywa się podczas kręcenia „Psychozy”. Wtedy nikt nie przypuszczał, że ta produkcja zmieni oblicze całej branży filmowej. Stała za nią niezwykła dwójka.

Główne role zagrali nagrodzeni Oscarami Anthony Hopkins i Helen Mirren. Wcielili się w nie w iście hitchcockowskiej manierze – ich bohaterowie to ambitne i pełne pasji indywidualności, szczerze zakochani w sobie artyści, dla których miłość jest siłą napędową.

W filmie „Hitchcock” zagrali również: Scarlett Johansson jako Janet Leigh, Toni Collette – Peggy Robertson, Danny Huston – Whitfield Cook, Jessica Biel – Vera Miles, James D’Arcy – Anthony Perkins, Michael Stuhlbarg – Lew Wasserman, Ralph Macchio – Joseph Stefano, Kurtwood Smith – Geoffrey Shurlock.

{youtube}BR9ZlxAoSJI{/youtube}

Tytuł oryginału: Hitchcock
Reżyseria: Sacha Gervasi
Scenariusz: John J. McLaughlin
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 1 marca 2013
Gatunek: biograficzny, dramat
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 98 min

Daję nam rok

„Daję nam rok” (ang. I Give It a Year) to brytyjska komedia romantyczna z 2013 roku. Scenarzystą i reżyserem projektu jest Dan Mazer, odpowiedzialny za kontrowersyjne komedie „Borat” i „Brüno” z Sachą Baronem Cohenem w roli głównej. Za produkcje odpowiadają Eric Fellner oraz Tim Bevan. Polskim dystrybutorem obrazu jest ITI Cinema.

Nat (Rose Byrne) jest atrakcyjna i przedsiębiorcza, Josh (Rafe Spall) to niezbyt znany pisarz ze specyficznym poczuciem humoru. Jego denerwuje jak ona śpiewa, ona wstydzi się, kiedy on tańczy. Pierwszy kryzys małżeński zbiega się z pojawieniem się przystojnego i bardzo pomysłowego Amerykanina (Simon Baker) i byłej dziewczyny Josha – Chloe (Anna Faris). Kiedy przeciwieństwa przestają się przyciągać, a prawdziwa miłość wciąż może czekać za rogiem, wspólny pierwszy rok zaczyna wydawać się nieosiągalny.

W filmie „Daję nam rok” w pozostałych rolach zagrali: Stephen Merchant, Kerry Howard – Clare, Craig Izzard – Jacob, Leon Corbin – Przechodzień, James Hare – Mąż Jenny, Martin John King – Roger, Anna Skellern – Prowokatorka, Sam Creed – Pasażer Eurostar, Paul Blackwell – Kelner na weselu, Ray Donn – Pasażer Eurostar.

{youtube}VKbNDsy4yq0{/youtube}

Tytuł polski: Daję nam rok
Tytuł oryginału: I Give It a Year
Reżyseria: Dan Mazer
Scenariusz: Dan Mazer
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 1 marca 2013
Gatunek: komedia, romans
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Czas trwania: 97 min

wiecznie-zywyWiecznie żywy

„Wiecznie żywy” (ang. Warm Bodies) to amerykański komediowy horror z 2013 roku. Reżyserii i napisania scenariusza podjął się Jonathan Levine. Muzykę skomponowali Marco Beltrami i Buck Sanders, a za produkcję odpowiadają David Hoberman, Todd Lieberman oraz Bruna Papandrea. Obraz jest ekranizacją książki Isaaca Mariona pt. „Ciepłe ciała”.

Głównym bohaterem opowieści, będącej skrzyżowaniem „Zmierzchu” i „Wysypu żywych trupów”, jest młody zombie o imieniu R (Nicholas Hoult). Każdego dnia zmaga się z samotnością, nudą i egzystencjalną pustką. Włóczy się po korytarzach wielkiego lotniska, zastanawia, kim wcześniej byli nieumarli, którzy go otaczają. Pewnego dnia zaprzyjaźnia się z Julie, żywą kobietą (Teresa Palmer), przyjaciółką jednej ze swoich ofiar. Rodzące się pomiędzy nimi uczucie zmienia nie tylko życie R, ale i innych zombie.

Wydawać by się mogło, że w świecie, w którym umarli powstają z grobów a słowa „życie” i „śmierć” tracą swoje znaczenie, nie ma już miejsca na miłość. Nic bardziej mylnego. Między obojgiem od razu zaczyna iskrzyć. Nie ma tu żadnego znaczenia, że serce chłopaka już od dawna nie bije. Ich miłość jest z jednej strony skazana na niepowodzenie, ale z drugiej daje szansę, na zbudowanie mostu między życiem i śmiercią. Dzięki nim może zakończyć się konflikt między ludźmi i martwymi.

W filmie „Wiecznie żywy” w rolach głównych wystąpili: Nicholas Hoult jako R, Teresa Palmer – Julie Grigio, Rob Corddry – M / Marcus, Dave Franco – Perry Kelvin, Analeigh Tipton – Nora, Cory Hardrict – Kevin, John Malkovich – pułkownik Grigio, Patrick Sabongui – łowca zombie, Tod Fennell.

{youtube}tmKeOTkPNeo{/youtube}

Tytuł polski: Wiecznie żywy
Tytuł oryginału: Warm Bodies
Reżyseria: Jonathan Levine
Scenariusz: Jonathan Levine
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 1 marca 2013
Gatunek: horror, komedia, melodramat
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 98 min

weekend-z-krolemWeekend z królem

Niezwykły romans za kulisami wydarzeń, które zmieniły bieg drugiej wojny światowej.

Pełna subtelnego dowcipu historia miłosna Daisy (trzykrotnie nominowana do Oscara Laura Linney, gwiazda „Egzorcyzmów Emily Rose” i „To właśnie miłość”), dalekiej kuzynki Franklina Delano Roosevelta (kolejna wirtuozerska kreacja Billa Murraya po nominacji do Oscara za „Między słowami”), której skrywana zażyłość z prezydentem wychodzi na jaw w trakcie pierwszej w amerykańskiej historii wizyty brytyjskiego monarchy Jerzego VI (Samuel West, znany z „Notting Hill”, „Powrót do Howard’s End”) i królowej Elżbiety (Olivia Coleman, znakomita jako córka Margaret Thatcher w „Żelaznej Damie”), wcześniej błyskotliwie sportretowanych przez Colina Firtha i Helenę Bonham Carter w oscarowej komedii „Jak zostać królem”.

Przed wybuchem II wojny światowej para królewska dążyła za wszelką cenę do zawarcia sojuszu, gwarantującego Wielkiej Brytanii bezpieczeństwo w razie ataku III Rzeszy. Roosevelt z kolei pragnął poprawić stosunki z byłym kolonizatorem, upatrując w słynącym z nieśmiałości Jerzym pokrewną duszę. Nie przypuszczał, że to właśnie jego własne, utajnione dotąd romanse i ekscentryczna, uprzedzona do Anglików, małżonka (Olivia Williams, uznawana w Hollywood za mistrzynię drugiego planu po rewelacyjnych rolach w filmie Romana Polańskiego „Autor widmo” i jednym z thrillerów wszech czasów – „Szósty zmysł” u boku Bruce’a Willisa) uczynią weekend, spędzony z członkami brytyjskiej rodziny królewskiej, niezapomnianym.

Intymny portret największych osobowości polityki XX wieku i zarazem jeden z najpoważniejszych kandydatów do głównych nagród Brytyjskiej i Amerykańskiej Akademii Filmowej za rok 2012 wyreżyserował specjalista od komedii na królewskim poziomie – Roger Mitchell („Notting Hill”).

{youtube}FAsNzg2Jr0k{/youtube}

Tytuł polski: Weekend z królem
Tytuł oryginału: Hyde Park on Hudson
Reżyseria: Roger Michell
Scenariusz: Richard Nelson
Rok produkcji: 2013
Premiera kinowa: 1 marca 2013
Gatunek: biograficzny, dramat, komedia
Kraj produkcji: Wielka Brytania
Czas trwania: 95 min

byc-jak-deynaByć jak Kazimierz Deyna

„Być jak Kazimierz Deyna” to polska komedia obyczajowa z 2012 roku. Obraz wyreżyserowała Anna Wieczur-Bluszcz, która jest także współautorką scenariusza. Drugim autorem jest Radosław Paczocha. Produkcją zajęli się Małgorzata Jurczak, Inga Kruk oraz Krzysztof Grudziński. Muzykę do filmu skomponowali Paweł Moszumański oraz Spięty. Obraz był prezentowany w ramach Panoramy Polskiego Kina na 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Być jak Kazimierz Deyna” to opowieść o piłkarzu, a także dorastaniu, niejednej miłości i życiowych wyborach, w której bramki strzelają Deyna i Boniek. Film przedstawia historię małego Kazia, urodzonego w PRL’u, który dojrzewa w burzliwych czasach transformacji, by w nowe tysiąclecie wkroczyć już z własną rodziną.

Kazik rodzi się w dniu, w którym Kazimierz Deyna strzela swojego słynnego gola w meczu z Portugalią w 1977 roku. Jego ojciec bierze to za znak: postanawia, że syn zostanie następcą słynnego piłkarza. Wspólne treningi nie przynoszą wprawdzie specjalnych rezultatów, jednak ojciec uparcie wierzy we wrodzony piłkarski talent syna. Również szkolenie pod okiem profesjonalnego trenera – miejscowego rolnika zdradza, że futbol nie jest powołaniem chłopaka. Kazik dorasta i coraz lepiej rozumie, że musi znaleźć w życiu własną drogę.

W filmie w rolach głównych zagrali: Przemysław Bluszcz (ojciec Kazika), Gabriela Muskała (matka Kazika), Jerzy Trela (dziadek Kazika), Małgorzata Socha (nauczycielka), Marcin Korcz (Kazik), Kamil Kulda („Banan”), Mateusz Sacharzewski („Rudy”), Aleksander Staruch (Kazik 9-10-letni), Jędrzej Kubica („Banan” 9-letni), Dawid Drężek („Rudy” 9-letni), Jadwiga Gryn (Magda).

{youtube}CMhU_r8FFME{/youtube}

Tytuł oryginału: Być jak Kazimierz Deyna
Reżyseria: Anna Wieczur-Bluszcz
Scenariusz: Anna Wieczur-Bluszcz, Radosław Paczocha
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 1 marca 2013
Gatunek: komedia, obyczajowy
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 95 min

za-wzgorzamiZa wzgórzami

„Za wzgórzami” (oryginalny tytuł – Dupa dealuri) to rumuński dramat z 2012 roku w rezyserii Cristiana Mungiu, który jest także autorem scenariusza. Produkcją zajęli się Pascal Caucheteux, Jean-Pierre Dardenne oraz Luc Dardenne. Film był w 2012 roku nominowany do Złotej Palmy na 65. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

W odosobnionym klasztorze prawosławnym w Rumunii, Alina spotkała się z Voichitą po spędzeniu kilku lat w Niemczech. Dwie młode kobiety wspierały się i pokochały odkąd tylko poznały się w sierocińcu. Alina chce teraz razem z Voichitą wyjechać i wrócić z nią do Niemiec, ale Voichita znalazła schronienie we wierze, a za swoją rodzinę obecnie uważa zakonnice. Alina nie może zrozumieć decyzji swojej przyjaciółki. Film powstał na podstawie książki Tatiany Niculescu Bran, która opisała w niej prawdziwe wydarzenia jakie miały miejsce podczas egzorcyzmów w 2005 roku.

W filmie „Za wzgórzami” w rolach głównych zagrali: Cosmina Stratan jako Voichita, Cristina Flutur – Alina, Valeriu Andriuţă – ksiądz, Dana Tapalaga – matka przełożona, Catalina Harabagiu – Antonia, Gina Tandura – siostra Iustina, Vica Agache – siostra Elisabeta, Nora Covali – siostra Pahomia, Dionisie Vitcu – Mr. Valerica.

{youtube}3MEok_AG5bw{/youtube}

Tytuł polski: Za wzgórzami
Tytuł oryginału: Dupa dealuri
Tytuł międzynarodowy: Beyond the Hills
Reżyseria: Cristian Mungiu
Scenariusz: Cristian Mungiu
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 1 marca 2013
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Rumunia
Czas trwania: 155 min

tabuTabu

“Tabu” to portugalski film dramatyczny z 2012 roku, wyreżyserowany przez Miguela Gomesa. Scenariusz napisał Miguel Gomes oraz Mariana Ricardo. Produkcją zajęli się Sandro Aguilar i Luís Urbano. Film uczestniczył w konkursie na 62. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale, gdzie otrzymał nagrodę Alfreda Bauera.

Aurora, starsza portugalska kobieta mieszka obok niejakiej Pilar, która postanawia czynić dobro – m.in. pomaga starszej kobiecie. Pilar nie otrzymuje nawet żadnej nagrody za jej wysiłki – a już na pewno nie od notorycznie nieufnej Aurory, która woli przeznaczyć jej ostatnie lata życia na trwonieniu oszczędności przy stołach w kasynie Estoril. Kiedy staruszka umiera, w życiu Pilar pojawia się dawny kochanek.

Robienie filmu bez odwoływania się do historii kina jest nie do pomyślenia w reżyserii Miguela Gomesa, i to nie przypadek, że jego film ma ten sam tytuł co „Tabu” Friedricha Wilhelma Murnaua.

W filmie w rolach głównych wystąpili: Teresa Zadruga jako Pilar, Laura Soveral – Stara Aurora, Ana Moreira – Młoda Aurora, Henrique Espírito Santo – Stara Ventura, Carloto Cotta – Młoda Ventura, Isabel Muñoz Cardoso – Święta, Ivo Müller – Mąż Aurory, Manuel Mesquita – Mário.

{youtube}nQw5H_u-N6g{/youtube}

Tytuł oryginału: Tabu
Reżyseria: Miguel Gomes
Scenariusz: Miguel Gomes, Mariana Ricardo
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 1 marca 2013
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Brazylia, Francja, Niemcy, Portugalia
Czas trwania: 128 min

porwaniePorwanie

„Porwanie” (dun. Kapringen, tytuł międzynarodowy – A Hijacking) to duński thriller psychologiczny z 2012 roku. Reżyser filmu, Tobias Lindholm, znany jest głównie jako znakomity scenarzysta. Zasłynął m.in. jako autor scenariusza do duńskiego serialu politycznego „Borgen” oraz filmu Thomasa Vinterberga „The Hunt”” który otrzymał 3 nagrody podczas ostatniego MFF w Cannes. Muzykę skomponowała Hildur Guðnadóttir.

Film porusza temat współczesnych piratów, napadających na statki pływające po Oceanie Indyjskim. Problem, który zostaje nierozwiązany zarówno dla Somalijczyków, którzy ze zwykłych rybaków stali się przestępcami, jak i dla właścicieli armatorów.

Statek towarowy MV Rozen zmierza do portu, gdy zostaje porwany przez somalijskich piratów na Oceanie Indyjskim. Wśród załogi statku znajduje się kucharz Mikkel oraz inżynier Jan, którzy wraz z resztą załogi zostają zakładnikami w cynicznej grze życia i śmierci. Porywacze żądają miliona dolarów okupu. Oglądamy tą historię z dwóch perspektyw: kucharza oraz pracownika firmy, do której należy uprowadzony statek.

„Porwanie” otrzymało nagrody dla najlepszego aktora (Mads Mikkelsen) oraz Vulcain Prize i nagrodę jury ekumenicznego na festiwalu w Cannes w 2012 roku.

W obrazie w rolach głównych wystąpili: Søren Malling jako Peter C. Ludvigsen, Johan Philip Asbæk – Mikkel Hartmann, Dar Salim – Lars Vestergaard, Amalie Ihle Alstrup – Maria Hartmann, Ole Dupont – Skibsreder, Roland Møller – Jan Sørensen.

{youtube}kBmdj_Rfr9M{/youtube}

Tytuł polski: Porwanie
Tytuł oryginału: Kapringen
Tytuł międzynarodowy: A Hijacking
Reżyseria: Tobias Lindholm
Scenariusz: Tobias Lindholm
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 1 marca 2013
Gatunek: dramat, thriller
Kraj produkcji: Dania
Czas trwania: 90 min

Wybraniec

Motywem przewodnim tej współczesnej tragikomedii jest poszukiwanie własnej tożsamości przez głównego bohatera oraz umiejętność budowania relacji międzyludzkich. To również historia o tym jak ważną i odpowiedzialną sprawą jest decyzja o małżeństwie, tak często dziś podejmowana pochopnie. To także pierwszy polski film, który porusza tak ważną i jednocześnie tak kontrowersyjną tematykę jaką jest In vitro. W rolach głównych zobaczymy m.in. Karolinę Gorczycę, Adama Bobika, Maję Bohosiewicz, Dorotę Pomykałę, Adriannę Biedrzyńską, Małgorzatę Różniatowską, Tomasza Sobczaka i Philipp’a Tłokińskiego.

{youtube}MyrxVQ1gJAY{/youtube}

Tytuł oryginału: Wybraniec
Reżyseria: Michał Węgrzyn
Scenariusz: Michał Węgrzyn
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 1 marca 2013
Gatunek: dramat, obyczajowy
Kraj produkcji: Polska

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

Kopia Multikino-wiecej niz kino

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *