Premiera pierwszej części filmowej adaptacji powieści J.R.R. Tolkiena Hobbit, czyli tam i z powrotem zaowocowała prawdziwym wysypem rozmaitych publikacji odnoszących się do twórczości tego klasyka literatury fantasy. W ten sposób autorzy i wydawcy wychodzą na przeciw potrzebom rosnącej liczby fanek i fanów uniwersum Śródziemia. Na tym tle Świat Tolkiena. Śródziemie: postacie i miejsca wyróżnia się szczególnie, ponieważ jest książką adresowaną do dzieci. I jednocześnie książką przepięknie wydaną.

Świat Tolkiena wyraźnie pomyślano tak, aby książka stała się przewodnikiem po Śródziemiu dostosowanym do potrzeb najmłodszych czytelników. Świadczy o tym wszystko: wielkość czcionki, treść, piękne ilustracje, albumowe wydanie. W książce zdecydowanie przeważa warstwa wizualna: ilustracje zajmuj całe strony, są tłem dla tekstu. Grafiki stoją na wysokim poziomie: kolorowe bądź utrzymane w tonacji sepii znakomicie oddają klimat tolkienowskiego Śródziemia, szczególnie tego z książkowego Hobbita. Ładna kreska, dbałość o kolorystykę i detale oraz dobra kompozycja rysunków zwróci uwagę niejednego młodego czytelnika i czytelniczki, którzy z dużym prawdopodobieństwem nie tylko zechcą wielokrotnie wracać do tej książki, ale, być może, zainspirują się do tworzenia własnych rysunków. Wrażeń wizualnych dopełnia atrakcyjna dla oka, twarda oprawa, duży format i wysokiej jakości papier, na którym grafiki prezentują się szczególnie pięknie.

Dobrze jest także w warstwie tekstu – autor opisuje najbardziej podstawowe pojęcia związane z Tolkienowskim Śródziemiem: postaci, miejsca, wydarzenia; zarówno te zapisane w Hobbicie… i Władcy Pierścieni, jak i w Silmarillionie. Wszystko opisano przystępnym językiem, zwięźle i w sposób na tyle uproszczony, by młodzi odbiorcy bez trudu odnaleźli się w tym niezwykłym świecie pełnym rozmaitych legend. Autor opisuje więc czym jest Czerwona Księga Marchii Zachodniej, pokrótce przedstawia Shire i mieszkających w nim hobbitów, w tym Bilba, Froda i ich przygody. Poznajemy też krasnoludy, elfów, ludzi z Zachodu i Północy oraz ich królestwa. Nie zabraknie tu potężnego Gandalfa, ale też Saurona i jego sług. Dowiemy się wreszcie, czym była Bitwa Pięciu Armii i jak potoczyły się losy Jedynego Pierścienia. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że jest to przewodnik nieautoryzowany, jednak treść książki zgadza się z twórczością Tolkiena.

Świat Tolkiena będzie wybornym prezentem, jeśli chcemy zainteresować dziecko jednym z najbardziej magicznych – klasycznym światem fantasy z powieści Tolkiena. Będzie to dobry wstęp lub uzupełnienie dla obejrzenia filmu Hobbit czy lektury książki będącej jego pierwowzorem; może to być także doskonały pretekst do spędzenia wieczoru w magicznym świecie elfickich lasów, krasnoludzkich królestw i ponurych orkowych kryjówek z dzieckiem, książką, hobbitami i elfami…

Autorzy: Gareth Hanrahan (tekst), Peter McKinstry (ilustracje)
Tytuł: Świat Tolkiena. Śródziemie: postacie i miejsca
Wydawca: Olesiejuk
Liczba stron: 80     
Data wydania: 30 października 2012
Format: 26,5×30,5 cm
Oprawa: oprawa twarda
ISBN: 978-83-7844-887-7
EAN: 9788378448877
Wiek czytelnika: ok. 6-10 lat
Kategorie: leksykon, fantastyka, fantasy

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *