Sir Roger Moore197314 października 1927 roku w Londynie urodził się Sir Roger George Moore – obiekt westchnień tysięcy kobiet na całym świecie, brytyjski aktor filmowy znany przede wszystkim z ról Simona Templara w serialu Święty (1962-1969) oraz Jamesa Bonda (siedem części w latach 1973-1985). Popularny był również serial Detektywi z wyższych sfer (1971-1972), gdzie występował jako lord Brett Sinclair. Zajmował się także reżyserią (kilka odcinków Świętego i Partnerów), produkcją filmową i pisaniem scenariuszy.

Chciał zostać artystą, przez pewien czas pracował jako rysownik. Ostatecznie jednak wybrał pracę w filmie. Przez krótki czas uczył się w słynnej londyńskiej Royal Academy of the Dramatic Arts, szkoląc warsztat aktorski. Zaczynał od epizodycznych ról w brytyjskich produkcjach (debiut w roli jednego z żołnierzy w Perfect Strangers 1945), jego pierwszy znaczący występ widzowie mogli podziwiać w programie BBC Drawing Room Detective (1950).

 W 1953 roku w poszukiwaniu sławy wyjechał do USA, gdzie jako utalentowany, wysoki i bardzo przystojny aktor, niemal z miejsca podpisał kontrakt z wytwórnią MGM i wystąpił w kilku zapomnianych dziś filmach – komedia Richarda Brooksa Kiedy ostatni raz widziałem Paryż i Diane). Większy rozgłos przyniosły mu występy w telewizyjnych, przygodowych produkcjach: Ivanhoe (1958-59), The Alaskans (1959-60) i Maverick (1960-61), a prawdziwy sukces o międzynarodowym zasięgu zawdzięcza głównej roli w serialu kryminalno – sensacyjnym Święty, w którym występował w latach 1962-69.

roger moore mainJego kreacja Simona Templara – sprytnego, o zawsze nienagannej fryzurze, ściganego przez policję bohatera zajmującego się okradaniem bogatych kryminalistów i wtrącającego ich za kratki – doczekała się kontynuacji w dwóch filmach kinowych: Święty – Twórcy fikcji (1968) i Święty – kontra mafia (1969). Wkrótce jednak Moore zyskał jeszcze większy rozgłos dzięki serii zagranych ról najsłynniejszego agenta na świecie – Jamesa Bonda. W jego rolę wcielał się siedmiokrotnie: Żyj i pozwól umrzeć, Człowiek ze złotym pistoletem, Szpieg, który mnie kochał, Moonraker, Tylko dla twoich oczu, Ośmiorniczka, Zabójczy widok. W ostatnim zagrał jako 57- latek, zostając „najstarszym Bondem” w historii (według niektórych: zbyt starym).

Plotki głoszą, że Ian Fleming poważnie brał Moore’a pod uwagę jako odtwórcę roli Bonda już w 1962 roku, podczas realizacji Dr. No, jednak plany te pokrzyżował sukces serialu Święty.

Pomiędzy kolejnymi rolami agenta 007, Moore pojawiał się na ekranach m.in. jako słynny detektyw Sherlock Holmes w Nowym Jorku, Jacques Clouseau w Klątwie Różowej Pantery i gwiazdor filmów przygodowych i wojennych.

W 1980 roku otrzymał Henrietta Award – Złoty Glob dla Najpopularniejszego Aktora.

Etykietka Bonda dała aktorowi ogromną sławę, jednocześnie przylegając do niego tak mocno, że utrudniała aktorowi dalszy rozwój kariery.

roger mooreRoger Moore jest bardzo aktywny jako aktor – lista filmów z jego udziałem to ponad siedemdziesiąt pozycji, przy czym sporo z tych pozycji to wieloodcinkowe seriale, często występuje także w telewizji prowadząc różnego rodzaju programy. Mimo swojego wieku nadal jest czynny zawodowo.

Garść ciekawostek:

Podczas kręcenia w Indiach jednego z odcinków Bonda (Ośmiorniczka), wstrząśnięty panującą wokół biedą, zaangażował się w akcje charytatywne pod patronatem UNICEF. Mając 75 lat, za pracę dla UNICEFu, otrzymał tytuł rycerski od królowej brytyjskiej. Otrzymał także dwa wysokiej rangi odznaczenia brytyjskie: Commander of the British Empire (CBE) w 1999 r. i Knight Commander of the British Empire (KBE) w 2003 r.

Wszystkie jego kontrakty filmowe gwarantują mu nieograniczoną dostawę ręcznie zwijanych cygar kubańskich.

Roger Moore został opisany w książce Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i złota rękawica. Pojawia się nad Jeziorakiem, by nakręcić kolejny odcinek Świętego.

W końcowej scenie filmu Święty z Vslem Kilmerem w roli głównej ( 1997r.) Roger Moore użycza głosu spikerowi radiowemu który wygłasza wiadomości.

saint

Źródła: Wikipedia.org, Film.wp.pl

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *