Powiadają, że historię tworzą zwycięzcy, ale to nieprawda, czynią to bowiem pisarze.
(D. Domagalski, Vlad Dracula, 2011)

Urodziny są nie byle jakie, bo czterdzieste. 14 października 1972 roku urodził się w Gdyni Dariusz Domagalski, pisarz, publicysta, twórca komiksów i miłośnik LARPów. Wiking niemogący żyć bez morza i wiatru. Jak sam pisze o sobie – nad stan berserka przedkłada jednak buddyjski spokój.

Przede wszystkim jest wielkim pasjonatem historii, zafascynowanym starożytnością i średniowieczem, co znajduje wyraźne odbicie w jego twórczości.

Sam przyznaje, że pisał od dzieciństwa, jednak nie przypuszczał, że zadebiutuje jako scenarzysta komiksów o przygodach Jarla i jego hirdu nieokrzesanych wikingów. Pierwsze publikowane opowiadania to humoreski o dzielnych marynarzach polskiej floty wojennej z ORP „Dzik”,  drukowane w miesięczniku Science Fiction Fantasy i Horror (2006). Dziś ma już na koncie całkiem pokaźny i zróżnicowany dorobek, w którym znaleźć można wysoko oceniany Cykl Krzyżacki, nietypowy kryminał (Cherem), powieść ukazującą bliski prawdzie historycznej wizerunek słynnego Draculi (Vlad Dracula). Listę zamyka obublikowana w tym roku powieść s-f Silentium Universi.

Z  zamiłowania do historii zrodził się wspomniany cykl powieściowy opisującej wielką wojnę z zakonem krzyżackim 1409-1411, obejmujący powieści: Delikatne uderzenie pioruna, Aksamitny dotyk nocy, Gniewny pomruk burzy. Trylogię krzyżacką uzupełnia zbiór opowiadań I niechaj cisza wznieci wojnę. Następnie opublikował Cherem – kryminał, poruszający wątki mistyczne, którego akcja osadzona jest w Trójmieście.

Kolejna jego książka, Vlad Dracula, opowiada barwną historię tej niezwykłej postaci, opartą o fakty historyczne. Akcja powieści rozgrywa się w roku 1462, kiedy Imperium Osmańskie rośnie w siłę i lada dzień sto tysięcy tureckich żołnierzy zaleje chrześcijańskie ziemie,  zniewalając całe narody. Wydaje się, że nie ma już ratunku. Janos Lechoczky, kapitan elitarnej gwardii Czarnych Szeregów, podejmuje się tajnej misji zleconej przez króla Węgier. Wyrusza na Wołoszczyznę, na spotkanie człowieka na tyle silnego, odważnego i szalonego, żeby postawić się całej tureckiej potędze. Człowiekiem tym jest hospodar Wołoszczyzny Vlad Dracula… Autor poszukuje odpowiedzi na pytania o to, czy słynny Dracula w istocie był krwiożerczym psychopatą, jakim każą go nam widzieć legendy, czy może przeciwnie, był bohaterem gotowym zaryzykować wszystko w walce z najeźdźcą.

Wreszcie najnowszą powieścią Domagalskiego jest opublikowana w tym roku Silentium Universi, o której sam autor tak pisze: to powieść zrodzona z pasji do astronomii, nauki, kosmosu i odwiecznych tajemnic wszechświata. Wychowany na dziełach Artura C. Clarka, Isaaca Asimova, Stanisława Lema, inspirowany literaturą fantastyczną z lat ’60 i ’70 zawsze pragnąłem napisać klasyczną powieść hard s.f. w tematyce podróży kosmicznych. Powstała zatem książka o sięganiu gwiazd, o potędze ludzkiego umysłu, o zagrożeniach czyhających na naszą rasę i nadziei, której upatrujemy wysoko ponad naszymi głowami. Historia pierwszego załogowego lotu do najbliższego układu gwiezdnego jest również przyczynkiem do zadania pytania o istotę Wszechświata, tożsamość Boga oraz o kondycję moralną ludzkości. Czy gwiazdy są naprawdę niedosiężne? Czy jesteśmy gotowi na to co nas czeka w kosmosie? Jakie jest przeznaczenie naszego gatunku?

Zespół portalu Oblicza Kultury składa najserdeczniejsze życzenia! Szczęścia, inspiracji i wytrwałości!

Na łamach naszego portalu znajdziecie nie tylko recenzje książek Dariusza Domagalskiego, ale także jego felietony, recenzje i artykuły – zapraszamy do czytania:

Książki:

Cykl Krzyżacki:

2009 – Delikatne uderzenie pioruna
2009 – Aksamitny dotyk nocy
2010 – Gniewny pomruk burzy
2011 – I niechaj cisza wznieci wojnę

Kolejne:

2011 – Cherem
2011 – Vlad Dracula
2012 – Silentium Universi
2012/13 – Paradoks Elektry (zapowiedź)

Zapraszamy też do przeczytnia:

Wiedźmaopowiadanie Dariusza Domagalskiego
Złoty Pektorałopowiadanie Dariusza Domagalskiego
Na początku był kosmoswywiad z Dariuszem Domagalskim
Jak przyprawiano „gębę” Draculifelieton Dariusza Domagalskiego
Pierwsze kły dziesiątej muzy, czyli Dracula na ekraniefelieton Dariusza Domagalskiego
Scenki z życia Draculi: pierwsza, druga i trzecia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *