Literacki Sopot p1Serdecznie zapraszamy na spotkanie z popularnymi autorami polskiej fantastyki: Anną Brzezińską, Jakubem Ćwiekiem, Rafałem Dębskim, Tomaszem Kołodziejczakiem oraz autorem powieści historycznych – Jackiem Komudą. Autorzy będą gośćmi Sopockiej Biblioteki Miejskiej z okazji trwającego w dniach 18 – 22 sierpnia.

Spotkania pisarzy z czytelnikami odbędą się w Miejskiej Bibliotece w Sopocie (ul. Obrońców Westerplatte 16). Są one częścią pierwszej edycji sopockiego festiwalu Literacki Sopot, który odbędzie się w dniach 18 – 22 sierpnia. Więcej o festiwalu przeczytacie TUTAJ. Serdecznie zapraszamy!

Spotkanie z Tomaszem Kołodziejczakiem:  18 sierpnia, 13. 00. (wraz z prezentacją Komiks dla niezaawansowanych – sztuka, historia, kanon oraz otwarciem wystawy FANTASY COSMICS) oraz 16. 00.

fantastyczni goscie t kolodziejczakTomasz Kołodziejczak (1967) – pisarz, scenarzysta, wydawca. Debiutował w 1985 roku opowiadaniem Kukiełki (Przegląd Techniczny). Wydał powieści: Wybierz swoją śmierć, Krew i Kamień, Kolory sztandarów, Schwytany w światła, Czarny horyzont, tomy opowiadań Wrócę do ciebie, kacie, Przygody rycerza Darlana, Głowbójcy, grę Rzeźbiarze Pierścieni, komiks Darlan i Horwazy – Złoty Kur (rysunki Krzysztof Kopeć). Sześciokrotnie nominowany do nagrody imienia Janusza Zajdla, otrzymał ją w roku 1996 za powieść „Kolory sztandarów”. Scenarzysta komiksowy – napisał wiele nowel dla Przemysława Trusta Truścińskiego. Trzykrotny laureat nagrody Śląkfa (z działalność wydawniczą i fanowską). Laureat nagrody im. Papcia Chmiela za zasługi dla komiksu w Polsce. W roku 2010 otrzymał odznakę Zasłużony dla kultury polskiej przyznaną przez Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego. Jego powieści i opowiadania były tłumaczone na angielski, czeski, litewski, rosyjski. Autor recenzji i felietonów, redaktor pism Voyager i Magia i Miecz, twórca antologii, prowadził programy o kulturze popularnej w telewizji i radiu. Członek grupy literackiej Klub Tfurcuf. Obecnie jest wydawcą komiksów dla dzieci i dorosłych w wydawnictwie Egmont Polska.

Spotkanie z Jackiem Komudą: 19 sierpnia, godz. 16. 00.

fantastyczni goscie jacek komudaJacek Komuda
– pierwsza szabla polskiej literatury. Uczestnik wyprawy na Moskwę, opis jego peregrynacji można przeczytać w pamiętnikach zatytułowanych Samozwaniec. Pisarz, niezależny historyk, autor powieści historycznych i fantastycznych, których akcja rozgrywa się w Rzeczpospolitej szlacheckiej i w XV-wiecznej Francji. Wierny prawdzie, nie stroni od brutalnych, mocnych kart historii. Woli pisać ku przestrodze niż ku pokrzepieniu serc. Wskrzesza dawne obyczaje, postaci, zapomniane miejsca. Jego bohaterowie to ludzie miotani namiętnościami, a nie papierowe ideały. Nakładem Fabryki Słów wydał następujące powieści: Wilcze gniazdo (2002), Bohun (2006) poświęcony największej klęsce Rzeczpospolitej w wojnach z Kozakami, Czarna szabla i Diabeł Łańcucki (2007) odtwarzające wielokulturowe XVII-wieczne Bieszczady, Galeony Wojny (2007) nawiązujące do walk polskie floty za czasów Zygmunta III Wazy i piracką Czarną banderę (2008) opisująca brutalny świat korsarzy i buntowników: Imię Bestii (2005) i Herezjarchę (2008) zbiory poświęcone Franciszkowi Villonowi oraz Samozwaniec (2009, 2010, 2011), pierwsze trzy tomy cyklu Orły na Kremlu.

Spotkanie z Rafałem Dębskim: 20 sierpnia, godz. 17. 00.

fantastyczni goscie rafal debskiRafał Dębski – rocznik ’69. Autor kilkudziesięciu opowiadań i dwunastu powieści, w tym sześciu z nurtu literatury fantastycznej. Pisarz wszechstronny, dobrze czuje się zarówno w czasach, kiedy Słońce było Bogiem, jak i kiedy człowiek stał się zdobywcą tysięcy słońc. Z wykształcenia i wykonywanego zawodu psycholog, pracuje w gimnazjum, zmagając się ze skutkami lekkomyślnej reformy oświaty. Obok pisania książek jego wielką pasją jest historia, przez którą, niczym w krzywym zwierciadle, postrzega ludzi – ich postawy, emocje, motywacje. Ma wielki apetyt na życie. Chciałby osiągnąć wiele i żyć tak, aby nie żałować… Najlepiej nie żałować niczego. Natura wpisała mu w geny potężną dawkę lenistwa. To przesądza o tym, że nie boi się wyzwań i dużo pracuje. Bo dzięki temu może jak najszybciej uporać się z tym, co tak czy inaczej musi być wykonane. Niestety, jak już się zdążył przekonać, to działa w obie strony. Praca, niczym owa Ciemność, dostrzegła go, pokochała i zawsze wie, gdzie Rafała znaleźć, dopaść i usidlić. W latach 2009-2012 pełnił funkcję redaktora naczelnego miesięcznika Science Fiction, Fantasy i Horror.

Spotkanie z Anną Brzezińską: 21 sierpnia, godz. 16. 00.

fantastyanna-brzezinska 400Anna Brzezińska (ur. 1971) – popularna polska autorka fantasy, mediewistka, współwłaścicielka Agencji Wydawniczej RUNA. Zadebiutowała opowiadaniem A kochał ją, że strach, które przyniosło jej Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla i stało się zarzewiem gorącej dyskusji o stanie polskiej współczesnej prozy fantastycznej. Opublikowała siedem książek: Zbójecki gościniec, Żmijowa harfa (za nią także otrzymała Nagrodę Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla), Opowieści z Wilżyńskiej Doliny, Letni deszcz. Kielich, Wody głębokie jak niebo, Plewy na wietrze i Letni deszcz. Sztylet oraz szereg opowiadań. Zbiór fabularnie powiązanych opowiadań Wody głębokie jak niebo zasługuje na szczególną uwagę: opowiadanie tytułowe zdobyło dla autorki trzecią w jej dorobku literackim Nagrodę im. Janusza A. Zajdla, zaś cztery inne były do tej nagrody nominowane. Obecnie pracuje nad tryptykiem Wielka Wojna (wraz z Grzegorzem Wiśniewskim), doktoratem (powoli zasnuwanym pajęczyną przez czerwone pajączki) i scenariuszem serialu fantasy.

Spotkanie z Jakubem Ćwiekiem: 22 sierpnia  godz. 16. 00.

fantastyczni goscie cwiekfotoJakub Ćwiek – urodzony w 1982 roku w Opolu. Wielki miłośnik oraz znawca fantastyki i popkultury, jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich pisarzy młodego pokolenia. Od najmłodszych lat związany z literaturą. Członek Śląskiego Klubu Fantastyki i współtwórca grupy teatralnej Słudzy Metatrona. Zawodowo copywriter, publicysta, scenarzysta, konferansjer, animator kultury. Zadebiutował zbiorem opowiadań Kłamca, który stał się początkiem bestsellerowej tetralogii łączącej w sobie motywy mitologiczne z popkulturalnymi. Autor dziewięciu książek, m. in. rozgrywającego się w scenerii katowickiego dworca horroru Ciemność płonie, wzbudzającego kontrowersje zbioru Gotuj z papieżem czy osadzonej w czasach przyprawionej voodoo wojny secesyjnej powieści Krzyż Południa. Rozdroża. Czterokrotnie nominowany do prestiżowej nagrody im. Janusza A. Zajdla. Aktywnie zaangażowany w życie fandomu, od lat dzieli się swoją wiedzą i zdobytym doświadczeniem poprzez udział w licznych spotkaniach autorskich, konwentach oraz warsztatach literackich. Jako wielbiciel komiksów czyni starania w kierunku propagowania tego medium na rodzimym rynku.

O festiwalu przeczytasz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *