Oto premiery nadchodzącego tygodnia!

Zakochani w Rzymie (od 24 sierpnia)

Zakochani w Rzymie to amerykańsko-włosko-hiszpańska komedia romantyczna z 2012 roku w reżyserii i według scenariusza Woody’ego Allena. Produkcją obrazu zajęli się Letty Aronson oraz Benjamin Waisbren.

Oryginalnie obraz miał się nazywać The Bop Decameron, ale to miano nie zostało przyjęte z entuzjazmem. Następnie projekt znany był pod tytułem Nero Fiddled, ale zdaniem producentów użyte wyrażenie było czytelne tylko dla Amerykanów. Stąd decyzja o zmianie tytułu na To Rome With Love, z którym nikt już nie ma problemu.

Na nowy obraz Woody’ego Allena składają się cztery niezależne części. W dwóch z nich bohaterami są Amerykanie, a w dwóch pozostałych – Włosi.

W filmie To Rome With Love wystąpili: Antonio Albanese jako Luca Salta, Woody Allen – Jerry, Fabio Armiliato – Giancarlo, Alec Baldwin – John, Roberto Benigni – Leopoldo, Penélope Cruz – Anna, Judy Davis – Phyllis, Jesse Eisenberg – Jack.

{youtube}xj67N8bcQhs{/youtube}

Tytuł polski: Zakochani w Rzymie
Tytuł oryginału: To Rome With Love
Reżyseria: Woody Allen
Scenariusz: Woody Allen
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 24 sierpnia 2012
Gatunek: komedia
Kraje produkcji: Hiszpania, USA, Włochy

lincolnaAbraham Lincoln: Łowca wampirów (od 24 sierpnia)

Abraham Lincoln: Łowca wampirów to amerykański horror fantasy z 2012 roku. Za kamerą projektu stoi Timur Bekmambetov (twórca Straży nocnej i Wanted: Ścigani), a scenariusz stworzył Seth Grahame-Smith, autor książki na bazie której powstanie obraz. Producentem jest Tim Burton. Muzykę z kolei skomponował Henry Jackman.

Abraham Lincoln: Łowca wampirów to wariacja na temat biografii XIX-wiecznego prezydenta Stanów Zjednoczonych. Młody Lincoln będąc niemowlęciem utracił matkę za sprawą wampirów. W związku z tym postanawia poświęcić się walce z nieumarłymi krwiopijcami. Wiodąc życie przepełnione rygorystyczną nauką i oddaniem, przyszły polityk zyskuje pełną władzę nad własnym ciałem i umysłem oraz wchodzi na drogę zemsty, u której kresu czeka urząd w Białym Domu.

W filmie w rolach głównych zagrali: Benjamin Walker jako tytułowy Abraham Lincoln, Anthony Mackie – William Johnson, Dominic Cooper – Henry Sturgess, Mary Elizabeth Winstead – Mary Todd Lincoln, Jimmi Simpson – Joshua Speed, Alex Lombard – Gabrielle, Robin McLeavy – Nancy Hanks Lincoln, Alan Tudyk – Stephen A. Douglas.

{youtube}Upq-x8zviX0{/youtube}

Tytuł polski: Abraham Lincoln: Łowca wampirów
Tytuł oryginału: Abraham Lincoln: Vampire Hunter
Reżyseria: Timur Bekmambetov
Scenariusz: Simon Kinberg, Seth Grahame-Smith
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 24 sierpnia 2012
Gatunek: fantasy, horror, thriller
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 105 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

niezniszczalni2Niezniszczalni 2 (od 24 sierpnia)

Niezniszczalni 2 to amerykański film akcji z 2012 roku w reżyserii Simona Westa. Jest to kontynuacja filmu Niezniszczalni z 2010 roku w reżyserii Sylvestra Stallone. Scenariusz do drugiej części napisali: David Agosto, Ken Kaufman, Sylvester Stallone, Richard Wenk. Muzykę skomponował Brian Tyler, a za produkcję odpowiadają Avi Lerner i Danny Lerner.

Po tym jak podczas jednej z misji w brutalny sposób zostaje zamordowany Tool (Mickey Rourke), serce i dusza oddziału Niezniszczalnych, jego kompani poprzysięgają zemstę. Ale nie oni jedni łakną krwi jego oprawców. Również młoda córka Toola, piękna, ale nieprzewidywalna Fiona, obmyśla swój prywatny plan zemsty i wyrusza z własną misją pomszczenia ojca. Niestety, wkrótce zostaje pojmana przez bezwzględnego, walczącego z ruchem oporu dyktatora, który żąda za nią okupu. Barney i oddział Niezniszczalnych muszą zaryzykować niemal wszystko by ocalić ją i niewinnych ludzi.

Uzbrojeni po zęby, wściekli jak nigdy, gotowi na największą zadymę, wyruszają wykończyć wszystkich złych kolesi jacy znaleźli się w scenariuszu. I tylko ktoś, kto nie wie nic o kinie akcji może zapytać: no i co?. Odpowiedź jest oczywista: Hasta la vista, Baby!. Jeszcze jakieś wątpliwości? Chuck Norris rozwieje je z półobrotu.

Na ekranie zobaczymy wielu znanych aktorów kina akcji: Sylvester Stallone jako Barney Ross, Jason Statham jako Lee Christmas, Jet Li jako Yin Yang, Dolph Lundgren jako Gunnar Jensen, Chuck Norris jako Booker, Terry Crews jako Hale Caesar, Randy Couture jako Toll Road, Liam Hemsworth jako Bill „The Kid” Timmons, Jean-Claude Van Damme jako Jean Vilain, Bruce Willis jako Mr. Church, Arnold Schwarzenegger.

{youtube}2n_huW9WYIU{/youtube}

Tytuł polski: Niezniszczalni 2
Tytuł oryginału: The Expendables 2
Reżyseria: Simon West
Scenariusz: Sylvester Stallone, Richard Wenk, Ken Kaufman, David Agosto
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 24 sierpnia 2012
Gatunek: akcji
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 102 min
Przedział wiekowy: od 18 lat

alpyAlpy (od 24 sierpnia)

Alpy to kolejny film w dorobku reżyserskim znanego greckiego reżysera Giorgosa Lanthimosa. Scenariusz napisali Yorgos Lanthimos i Efthymis Filippou, zaś za produkcję odpowiada Athina Rachel Tsangari. Film w 2011 roku zdobył nagrodę Osella dla najlepszego scenariusza oraz nominację do Złotego Lwa na MFF w Wenecji.

Pewna grupa nosi nazwę Alpy, a jej lider nazywa siebie Mont Blanc. Wszyscy przestrzegają surowej dyscypliny i zasad. Mają ukończone minimum 14 lat, noszą pseudonim, nazywając siebie jednym z alpejskich szczytów i pisemnie deklarują rzeczy, w których są dobrzy i źli oraz te, których nie są w stanie w ogóle wykonać. Muszą być punktualni, czyści i zadbani, szanować innych. Członkowie Alp starają się wykonywać swoje usługi jak najlepiej. Pewnego dnia sytuacja nagle wymyka się jednak spod kontroli. I wtedy nie wiadomo już co jest grą, a co zwykłą rzeczywistością.

Zdjęcia do Alp rozpoczęły się w październiku 2010 roku i trwały przez kilka miesięcy. Scenariusz podlegał stałej modyfikacji, a na ostateczny kształt filmu w dużym stopniu wpłynęła improwizacja aktorów. Podobnie jak Kieł, również Alpy uznane zostały za jeden z najbardziej oryginalnych greckich filmów ostatnich lat. Film wzbudził olbrzymie zainteresowanie i kontrowersje na arenie międzynarodowej. Potraktowano go jako radykalne rozwinięcie idei Kła, określając nawet mianem Kła 2.

Alpy po raz kolejny dowiodły, że Giorgos Lanthimos należy obecnie do grona czołowych przedstawicieli nowej, niezależnej greckiej kinematografii, a jego styl porównać można do twórczości takich przedstawicieli europejskiego kina jak: Michael Haneke, Ulrich Seidl, Jessica Hausner, czy Lars von Trier (którego Lanthimos uznaje za mistrza).

W filmie Alpy w rolach głównych zagrali: Aris Servetalis jako Sanitariusz, Johnny Vekris – Trener, Aggeliki Papoulia – Pielęgniarka, Ariane Labed – Sportsmenka, Stavros Psyllakis.

{youtube}9QE2AN8XXmc{/youtube}

Tytuł polski: Alpy
Tytuł oryginału: Alpeis
Tytuł międzynarodowy: Alps
Reżyseria: Giorgos Lanthimos
Scenariusz: Giorgos Lanthimos, Efthymis Filippou
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 24 sierpnia 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Grecja
Czas trwania: 93 min

akacjeAkacje (od 24 sierpnia, tylko w kinach studyjnych)

Akacje to hiszpańsko-argentyński film dramatyczny z 2012 roku. Za reżyserię odpowiada Pablo Giorgelli, który wraz z Salvadorem Rosellim napisał scenariusz. Za produkcję odpowiadają Verónica Cura, Ariel Rotter oraz Eduardo Carneros.  

Rubén, zamknięty w sobie kierowca ciężarówki przewożącej drewno, udaje się w służbową podroż do Argentyny. Wyjeżdżając z Paragwaju zabiera ze sobą Jacintę, która wraz z pięciomiesięczną córeczką Anahí chce dostać się do Buenos Aires w poszukiwaniu lepszego życia. Przypadkowo połączeni przez los bohaterowie nic o sobie nie wiedzą, nie zadają zbędnych pytań, ale w miarę upływu kolejnych kilometrów pozbywają się dzielącego ich skrępowania i dystansu.

Akacje to opowieść o trudnej komunikacji z drugim człowiekiem, pokazująca, że wzajemne porozumienie rodzi się często nie tyle w wyniku słów, co drobnych gestów życzliwości. Wspólna podroż zbliża bohaterów do siebie i nieoczekiwanie zmienia ich życie.

Film zdobył wiele prestiżowych nagród. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes 2011 otrzymał Złotą Kamerę dla Najlepszego Debiutu. W tym samym roku na festiwalu w San Sebastian 2011 dostał główną nagrodę w sekcji „Horizontes Latinos”. Z kolei rok później na festiwalu Srebrny Kondor 2012 otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Argentyńskich Krytyków Filmowych dla Najlepszego Filmu.

W Akacjach w rolach głównych wystąpili: Germán de Silva jako Rubén, Hebe Duarte – Jacinta, Nayra Calle Mamani – Anahí, Monica Coca – sprzedawczyni oraz Lili Lopez.

{youtube}TqWbLkc2_NA{/youtube}

Tytuł polski: Akacje
Tytuł oryginału: Las Acacias
Reżyseria: Pablo Giorgelli
Scenariusz: Pablo Giorgelli, Salvador Roselli
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 24 sierpnia 2012
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Argentyna, Hiszpania
Czas trwania: 82 min

zniwaŻniwa (od 24 sierpnia, tylko w kinach studyjnych)

Żniwa to niemiecki dramat o tematyce homoseksualnej z 2011 roku. Ten debiutancki film Benjamina Cantu otrzymał nagrodę czytelników miesięcznika Siegessaule podczas festiwalu Berlinale w 2011 roku. Benjamin Cantu jest także autorem scenariusza. Muzykę skomponował Keith Kenniff, a za produkcję odpowiada Björn Koll.

Akcja Żniw rozgrywa się sześćdziesiąt kilometrów na południe od Berlina, niedaleko granicy z Polską. Mimo, że do stolicy jest tak niedaleko, życie płynie tutaj w zupełnie innym rytmie i podlega innym prawom niż w dużym mieście. W trakcie żniw pracownicy gospodarstwa rolnego mają pełne ręce roboty – od rana do wieczora. Jeden z nich, Marko (Lukas Steltner) jest skrytym, małomównym praktykantem. Unika kolegów, nie jest zbyt pilnym uczniem w szkole, a czekają go egzaminy, które pozwolą mu zostać dyplomowanym rolnikiem.

Gdy na farmie zjawia się nowy chłopak, Jakob (Kai-Michael Muller), w jego obecności Marko powoli zaczyna wychodzić ze swej skorupy. Jednak dopiero podczas krótkiego, jednodniowego wypadu do Berlina bohaterowie odważą się ujawnić swoje uczucia. Łatwo być gejem w metropolii, lecz znacznie trudniej w wiejskim środowisku. Jak Marko i Jakob poradzą sobie z tym wyzwaniem?

W obrazie zagrali również: Steven Baade, Florian Born, Eric Fechner, Christian Hahn, Charlina Ingold, Jan Jendruschewitz, Felix Kaminski, Simon Kirmeier.

{youtube}5HwksW-FiFw{/youtube}

Tytuł polski: Żniwa
Tytuł oryginału: Stadt Land Fluss
Reżyseria: Benjamin Cantu
Scenariusz: Benjamin Cantu
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 24 sierpnia 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Niemcy
Czas trwania: 88 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *