HBO przyzwyczaiło widzów do wysokiego poziomu realizowanych przez siebie seriali. Nie inaczej jest w przypadku 5-cio odcinkowego miniserialu pt. Mildred Pierce, który niedawno ukazał się na polskim rynku DVD. Serial, obsypany wieloma nominacjami do nagród branżowych (m.in. do Emmy i Złotych Globów), jest prawdziwym rarytasem dla fanów telewizyjnego metrażu.

Mildred Pierce to adaptacja powieści Jamesa M. Caina pod tym samym tytułem.  Akcja dzieje się w latach 30 XX wieku, w ogarniętych Wielkim Kryzysem Stanach Zjednoczonych. Tytułowa Mildred to typowa żona i matka tamtych czasów. Jej światem jest  kuchnia i zaspokajanie potrzeb dzieci, w szczególności starszej córki – Vedy, która pretenduje do wyższej klasy. Jednak jej życie zmienia się diametralnie, kiedy dowiaduje się o zdradzie swojego męża. Występuje o separację i od tego momentu jest skazana na samodzielne dbanie o byt swój i dwóch córek. Przyjmuje więc pracę kelnerki, a z czasem otwiera własną restaurację.  Momentem przełomowym jest wkroczenie Monty’ego Beragona w życie kobiet rodziny Pierce. Jego styl bycia i maniery imponują Vedzie, Mildred zaś pomaga on ponownie uwierzyć w miłość.   

W głównej mierze jest to serial o toksycznej relacji Mildred – Veda. Veda uważa siebie za lepszą od innych i gardzi matką za sposób w jaki ta zarabia na jej lekcje pianina i nowe stroje. Jednocześnie Mildred czuje się winna temu, że nie potrafi sprostać oczekiwaniom córki i zapewnić jej odpowiedniej stopy życiowej. Mildred obdarza Vedę uczuciem ślepym i zachłannym, żyje jej życiem. Miłość do Vedy jest motorem napędzającym wszystkie dalsze sukcesy Mildred, ale też powodem jej nieustającego poczucia niższości.  

Równocześnie bardzo mocno został zaakcentowany feministyczny wątek opowieści. Mildred postanawia poradzić sobie sama, udowodnić swą niezależność od mężczyzn. Zwłaszcza, że ci patrzą na nią przede wszystkim jako obiekt seksualny lub – jak Monty – jedynie czerpią zyski z jej pracy. Mildred ukazuje się widzom jako silna kobieta, gotowa na masę poświęceń i wyrzeczeń aby osiągnąć zamierzony cel.

Choć akcja dzieje się w latach 30′ XX wieku ma ona bardzo aktualny wydźwięk. Ukazuje bowiem walkę osoby z klasy średniej o wyższy status społeczny. Walkę o tyle nierówną, że podejmuje ją kobieta. Mildred rozwija swoje umiejętności, później kolejne restauracje. Można uznać, że jest to spełnienie amerykańskiego snu, kariery od pucybuta do milionera. Jednak serial skupia się także na trudnej drodze kobiety do sukcesu. Mildred nie jest twardą businesswoman – ma swoje obawy, słabości, wahania. Równocześnie jest matką, więc musi pogodzić pracę z opieką na dziećmi. Bohaterka przekonuje się, że złoty środek nie istnieje. Któraś część jej życia traci, gdy skupia uwagę na innej. Serial, niejako automatycznie, wpisuje się więc we współczesną debatę na temat kariery kobiety i pogodzenia jej z  życiem rodzinnym.

mildred pierce 1

Serial ten jest drugą realizacją filmową dzieła Jamesa M. Caina (pierwsza powstała w 1945 i zdobyła szereg nagród, z Oscarem dla Joan Crowford za rolę Mildred Pierce na czele) i trzeba przyznać, że lepszą. Zdecydowanie zyskuje dzięki formie telewizyjnej – wiele wątków jest lepiej przedstawionych, przyglądamy się także dłużej i bardziej dociekliwie relacji Mildred z Vedą i Monty’m. Serial jest też bliższy pierwowzorowi literackiemu w porównaniu z wersją kinową.  

HBO przyciąga znane nazwiska. Tym razem za reżyserię serialu odpowiedzialny został sam Todd Haynes ( znany z takich filmów jak Idol czy Daleko od nieba) a główne role zagrały Kate Winslet (Mildred Pierce) i Evan Rachel Wood (dorosła Veda). I to dzięki tak świetnej ekipie powstał serial wciągający i poruszający. W głównej mierze jest to zasługą Kate Winslet (uhonorowanej za tę rolę nagrodą Emmy). Aktorka pogłębia psychologicznie swą postać. Gra koncertowo, pokazując całą paletę emocji – od miłości do córki, przez strach przed samodzielnym życiem czy próbę utrzymania miłości Monty’ego, po wstyd spowodowany sposobem zarabiania pieniędzy. Dzięki jej roli spokojnie można przymknąć oko na pewną schematyczność fabuły oraz lekko melodramatyczny wydźwięk całości. Dodając do tego świetną scenografię, Mildred Pierce staje się serialem zdecydowanie godnym obejrzenia.

{youtube}ErPMW9QBUWs{/youtube}

Tytuł: Mildred Pierce
Reżyser: Todd Haynes
Scenariusz: Todd Haynes, Jon Raymond
Scenografia: Ellen Christansen
Produkcja: USA
Główne role: Kate Winslet (Mildred Pierce),  Morgan Turner (młoda Veda), Evan Rachel Wood (starsza Veda),  Guy Pearce ( Monty Beragon)
Na podstawie: James M. Cain, Mildred Pierce
Gatunek: dramat
Czas trwania: 336 min.
Premiera DVD: 17 lutego 2012

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *