Tomasz Raczek jest dziś chyba najbardziej popularnym i lubianym krytykiem filmowym w Polsce. Na sympatii jednak się nie kończy – kinomani i kinomanki z uwagą wsłuchują się w jego opinie dotyczące branży, echem odbijają się także jego wypowiedzi dotyczące tematów wykraczających daleko poza kinematografię.

Jest nie tylko krytykiem, ale i publicystą oraz wydawcą (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego) a także autorem programów telewizyjnych i radiowych. Laureat Wiktora (1986) oraz nagród za osiągnięcia w dziedzinie krytyki artystycznej.

Urodził się 15 czerwca 1957 roku w Warszawie. Ukończył Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej w Warszawie (1981), pisząc pracę magisterską na temat mówienia w telewizji. Publikował m. in. na łamach Polityki, Rzeczpospolitej, Przeglądu Tygodniowego, Teatru, Kina, Cinemy, The European, Wprost.

W 1991 roku redagował ukazujące się w Sopocie czasopismo pt.: Pawie Oko: satellite TV Europe. W roku 1992 stworzył od podstaw polską edycję Playboya i został jego pierwszym redaktorem naczelnym; a w 1999 stworzył nową formułę miesięcznika Voyage (jako jego redaktor naczelny). W 2001 wprowadził na polski rynek prasowy tygodnik Gala (jako dyrektor programowy). Był recenzentem teatralnym i filmowym, kierownikiem literackim Teatru Komedia w Warszawie, Teatru Muzycznego w Gdyni i Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz Zespołu Filmowego „Oko”, wicedyrektorem Programu II TVP, wykładowcą w Wyższej Szkole Dziennikarskiej im. M. Wańkowicza, a także zawodowym oficerem rozrywkowym na TS/S „Stefan Batory”. W 2002 założył własne wydawnictwo specjalizujące się w wydawaniu książek o mediach i pisanych przez ludzi mediów – Instytut Wydawniczy Latarnik (noszący od 2005 imię Zygmunta Kałużyńskiego).

Dużą popularność przyniósł mu telewizyjny cykl w TVP2 Perły z lamusa (nadawany w latach 1990-2000), w którym, w udanym duecie z Zygmuntem Kałużyńskim, przedstawiał najcenniejsze pozycje światowego kina. Na kanwie programu obaj panowie wydali trzy książki. Razem publikowali również debaty na temat najnowszych przebojów kinowych na łamach tygodnika Wprost.

W roku 2009 stworzył dwa telewizyjne kanały filmowe HD oraz radio cyfrowe z muzyką filmową, których był dyrektorem do stycznia 2011 roku. Prowadził też programy Perły i wieprze, Hot Spot, Bilet do kina, Idę do kina z….

Jest współtwórcą (wraz z Maciejem Ejsmondem-Mechowskim) Stowarzyszenia Przyjaciół Mireille Mathieu – LOŻA MM. Prywatnie mieszka w Michałowie-Grabinie pod Warszawą. W październiku 2007 w wywiadzie ujawnił, że jest gejem.

Publikacje:

Perły z lamusa? Rozmowy o filmach lat dziewięćdziesiątych (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Opus, 1992)
Poławiacze pereł (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Twój Styl, 1998)
Pies na telewizję (W.A.B., 1999)
Perłowa ruletka. Leksykon filmowy (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Twój Styl, 2000)
Karuzela z Madonnami: 57 bardzo zakręconych kobiet (Instytut Wydawniczy „Latarnik”, 2003)
Karuzela z herosami: męski świat w 57 odsłonach (Instytut Wydawniczy „Latarnik”, 2004)
Perły kina: leksykon filmowy na XXI wiek. Tom 1: Sensacje i science fiction (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy „Latarnik”, 2005)
Perły kina: leksykon filmowy na XXI wiek. Tom 2: Ekranizacje literatury (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy „Latarnik”,2005)
Perły kina: leksykon filmowy na XXI wiek. Tom 3: Komedie, przygody i animacje (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy „Latarnik”, 2005)
Perły kina: leksykon filmowy na XXI wiek. Tom 4: Miłość i seks (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy „Latarnik”, 2005)
Perły kina: leksykon filmowy na XXI wiek. Tom 5: Rarytasy, niewypały i kurioza (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy „Latarnik”, 2006)
Karuzela z idolami. Gwiazdozbiór osobisty (Instytut Wydawniczy „Latarnik”, 2006)
Alfabet na cztery ręce (wespół z Zygmuntem Kałużyńskim; Instytut Wydawniczy „Latarnik”, 2009).

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *