W kalendarzu międzynarodowych świąt i uroczystości 21 maja to Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej. Jego rolą jest podkreślanie wartości oraz promowanie różnorodności kulturowej i dóbr kultury – zarówno materialnych jak i niematerialnych – pochodzących z różnych stron świata, także z kultur zagrożonych zniszczeniem.

Zgromadzenie Ogólne ONZ ustanowiło to święto rezolucją z 22 grudnia 2002 roku.

Na oficjalnej polskiej stronie UNESCO czytamy:

Proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 22 grudnia 2002 roku, Dzień służy mobilizacji rządów, polityków, instytucji kultury i uczestników życia społecznego do działań na rzecz promocji kultury, różnorodności kulturowej, dziedzictwa kulturowego – zarówno materialnego, jak i niematerialnego, przemysłów artystycznych, dóbr i usług związanych z kulturą. Dzień jest także okazją do podkreślenia konieczności szczególnej ochrony najbardziej podatnej na zniszczenie kultury krajów rozwijających się, w których zasadnicze znaczenie ma kształtowanie właściwej polityki kulturalnej i wypracowanie mechanizmów strukturalnych ochrony lokalnych kultur, w tym ich szczególnie istotnego elementu – języka. Niezwykle ważna jest w tym kontekście odpowiednia polityka kulturalna kraju, uwzględniająca wkład wiedzy tradycyjnej, nie tylko w odniesieniu do ochrony zasobów kultury, ale także ochrony środowiska i zarządzania bogactwami naturalnymi, gdzie potrzebna jest synergia pomiędzy współczesną nauką a wiedzą tradycyjną.

W 2005 roku, w myśl Artykułu 18. „Konwencji UNESCO w sprawie ochrony i promowania różnorodności form wyrazu kulturowego”, powołany został do życia specjalny Międzynarodowy Fundusz Wspierania Różnorodności Kulturowej, służący promocji – poprzez kulturę – zrównoważonego rozwoju w krajach rozwijających się, będących sygnatariuszami Konwencji. Z Funduszu finansowane są m.in. projekty i programy wspierające rozwój lub powstawanie nowych polityk kulturalnych lub przemysłów kultury, także współpracy Południe-Południe i Północ-Południe-Południe.

Rezolucja Narodów Zjednoczonych, proklamująca Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, odnosi się do zasady „tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz promocji i ochrony praw człowieka, w tym prawa do rozwoju”. W proklamacji silnie podkreśla się także „konieczność wzmocnienia potencjału kultury jako skutecznego środka budowania dobrobytu, wspierania zrównoważonego rozwoju i pokojowej koegzystencji w skali globu”. Chociaż kultura nie została wskazana jako jedna z jedenastu głównych dziedzin tegorocznego Szczytu Rio+20, jej rosnąca rola w zrównoważonym rozwoju jest coraz bardziej dostrzegana. Coraz częściej wskazuje się na jej znaczący wpływ na ekonomiczny, społeczny i środowiskowy wymiar rozwoju. Już podczas Szczytu Ziemi w Johannesburgu w 2002 roku, wyraźnie podkreślano znaczący udział kultury w rozwoju. Rio +20 stwarza niepowtarzalną okazję podjęcia konkretnych działań w celu wprowadzenia kultury do programów rozwojowych w skali lokalnej i globalnej.

Źródło: Unesco.pl, Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *