Rusza 15. Festiwal Filmów Kultowych. Przez 10 majowych dni będzie można zobaczyć ponad 80 projekcji, część w niecodziennych przestrzeniach miasta. Tegoroczna edycja odbędzie się pod znakiem kultowego nośnika – kasety VHS, symbolu swoistej około filmowej kultury. Start 10 maja w wyjątkowej muzycznej odsłonie. Na scenie Kinoteatru Rialto zagości zespół Baaba z własną interpretacją ścieżki dźwiękowej Nieustraszonych Pogromców Wampirów. Festiwal potrwa do 20 maja.

Sięgamy po to, co najlepsze, ale i po to, co… najgorsze – mówi Patryk Tomiczek, dyrektor artystyczny festiwalu – Najgorsze, ale równie ważne i intrygujące. Stąd na Festiwalu od kilku lat tradycją stały się pokazy z cyklu Najgorsze Filmy Świata. Stąd też regularnie sięgamy do kina klasy B zyskującego coraz większą popularność.

Niemniej na Festiwalu nie zabraknie produkcji, w kontekście których słowo arcydzieło nie jest nadużyciem. Widzowie będą mogli wziąć udział w retrospektywach Jodorowsky’iego i Bunuela, a także przypomnieć sobie kultowe dzieła niezaprzeczalnych mistrzów, jak chociażby Mechaniczną Pomarańczę Stanleya Kubricka. Co ważne – w nowej, cyfrowej wersji.

Idea zapoczątkowanego w ubiegłym roku Dzielnicowego Kina Objazdowego to dotarcie z filmami niemalże na podwórka odbiorców. Plenerowe projekcje odbędą się w różnych dystryktach Katowic.

Tegorocznym hitem są pokazy filmów z kaset VHS. Nośnik, którego rola w masowym rozpowszechnianiu obrazów nie ulega wątpliwości, to dla wielu także cały album wspomnień związanych w wizytami w wypożyczalniach, wymianą chałupniczo przegrywanych kaset i wspólnych spotkań w towarzystwie magnetowidu. Projekcje VHS będą zresztą nie tylko okazją do przypomnienia sobie hitów video, ale także do wspólnych dyskusji, zwłaszcza w kameralnych wnętrzach kina Bibu.

Szczegóły, w tym repertuar, na stronie organizatorów pod adresem: www.filmykultowe.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *