z Dobre wiadomości dla polskiego kina. Film Wymyk w reżyserii Grega Zglińskiego okazał się najlepszym na tegorocznej, jedenastej edycji festiwalu filmowego RIFF w Rzymie, otrzymując najważniejszą festiwalową nagrodę – dla najlepszego pełnometrażowego filmu zagranicznego.

W pełni zasłużona nagroda dla Polaków. Film jest intensywny i przejmujący. Opowiada o poczuciu winy, ale też o innych złych emocjach, które trawią ludzi latami. O złych wspomnieniach i urazach. Każda postać ma swoje tło i jej charakter wychodzi w scenariuszu tak dobrze, że obraz oferuje widzom pełne spektrum ludzkich uczuć. To imponująca refleksja nad moralnym wymiarem człowieka – pisała po werdykcie jury włoska prasa. Zwycięski film będzie dystrybuowany we Włoszech.

Włoscy krytycy pisali: Wszystkie filmy w konkursie były wysokiej jakości. Na RIFF 2012 udało się wykazać, że w niezależnym świecie filmu jest lepiej niż kiedykolwiek.

Rola w filmie Wymyk uważana jest za jedną z najlepszych w karierze Roberta Więckiewicza. Obraz przedstawia historię dwóch braci: Alfreda (Łukasz Simlat) i Jerzego (Robert Więckiewicz), którzy stają się świadkami brutalnego incydentu w kolejce podmiejskiej. Jerzy, młodszy z nich, bez wahania staje w obronie zagrożonej kobiety, zaś Alfred zawodzi – bierny, bojąc się o swój los, staje się świadkiem tragedii brata.

11 edycja festiwalu RIFF odbyła się w dniach 13-19 kwietnia w Rzymie. W ramach 19 festiwalowych kategorii nagrodzono filmy fabularne, krótkometrażowe, dokumentalne, animowane a także najlepsze scenariusze.

Za najlepszy film włoski uznano obraz w reżyserii Gianniego Cardillo i Daniele De Plano – Ristabbanna, będący sycylijską opowieścią o powrocie do korzeni. Główną rolę zagrał w nim włosko-amerykański gwiazdor kina, Ben Gazarra. Była to dla niego ostatnia rola – zmarł 3 lutego.

{youtube}WDllcdgqS7k{/youtube}

Źródło: Tvn24.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *