14 września 2011 roku, nakładem Wydawnictwa Marginesy, ukazała się książka Jerzy Hoffman. Gorące serce autorstwa Marty Sztokfisz. Dziś, z okazji 80 urodzin reżysera, zapraszamy do lektury fragmentu tej publikacji.

O książce:

Jerzy Hoffman spośród wielu swoich zasług wymienia tylko: Członek Rzeczywisty Akademii Sztuki Ukrainy, Doktor Honoris Causa Instytutu Filmowego w Moskwie, Zasłużony dla Kultury Narodowej, oraz odznaczenia: Wielki Krzyż Orderu Odrodzenia Polski, 6 nagród Ministerstwa Kultury i Sztuki, 7 Złotych Kaczek, nominacja do Oscara.

Aktorzy i przyjaciele stawiają Hoffmanowi pomnik za życia piórem Marty Sztokfisz. Dziennikarki i pisarki. Przeprowadziła ponad 300 rozmów z ludźmi świata kultury, show-biznesu i mediów. Jest autorką pięciu książek i cyklu scenariuszy filmów dokumentalnych.

Jerzy Hoffman – jeden z najlepszych polskich reżyserów, uwielbiany przez widzów głównie za ekranizację trylogii Sienkiewicza.

Urodził się w 1932 roku w rodzinie lekarskiej. W wieku siedmiu lat został wywieziony z rodzicami na Syberię, do kraju wrócił po wojnie. Sztukę filmową poznał na moskiewskiej uczelni. Zaczynał od kręcenia dokumentów z Edwardem Skórzewskim. Ich filmy były nagradzane na festiwalach na całym świecie. Duet w 1962 r. zadebiutował fabułą Gangsterzy i filantropi.

Ekranizację trylogii Sienkiewicza zaczął od końca. W 1968 r. sfilmował Pana Wołodyjowskiego, w 1974 r. zrobił doskonały Potop, a ćwierć wieku później – Ogniem i mieczem, który zarobił ponad 100 mln zł. Bitwa Warszawska 1920 jest jego kolejną polską superprodukcją, pierwszą nakręconą w 3D.

Autor: Marta Sztokfisz
Tytuł: Jerzy Hoffman. Gorące serce
Wydawca: Marginesy
Liczba stron: 336
ISBN: 978-83-928431-3-9
Data premiery: 14 września 2011
Format: 145 x 207
Oprawa: twarda
Gatunek: biograficzna

Fragment książki przeczytasz TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *