Zapraszamy do zapoznania się z kinowymi nowościami tego tygodnia – tym razem wyjątkowo dużo premier!

 Człowiek na krawędzi (od 27 stycznia)

Najnowszy film twórców Transformers i RED.

Po mistrzowsku skonstruowana intryga, znakomite sceny akcji i finał, który zaskoczy każdego.

Jest wczesny poranek w samym sercu Nowego Jorku. W położonym na 21 piętrze oknie luksusowego hotelu pojawia się mężczyzna. Wszystko wskazuje na to, że zamierza popełnić samobójstwo. Gdy na miejscu zjawia się policja, mężczyzna oświadcza, że będzie rozmawiał tylko z wybraną negocjatorką. Tymczasem w położonym po sąsiedzku budynku Nowojorskiej Giełdy Diamentów niezauważona przez nikogo dwójka włamywaczy zmierza po bezcenny diament.

Kim jest mężczyzna szykujący się do skoku? Czy łączy go coś z włamywaczami? Dlaczego kilku wysoko postawionych policjantów wpada w panikę po odkryciu tożsamości samobójcy?
Wkrótce okaże się, że wszyscy łącznie ze zgromadzonymi na ulicy gapiami są częścią misternego planu. A kto pociąga za sznurki? Człowiek na krawędzi.  

Zobaczysz skok. Ale inny, niż myślisz…

{youtube}fBpmVOyvsGI{/youtube}

Tytuł polski: Człowiek na krawędzi
Tytuł oryginału: Man on a Ledge
Reżyseria: Asger Leth
Scenariusz: Pablo F. Fenjves
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 27 stycznia 2012
Gatunek: kryminał, thriller
Produkcja: USA
Czas trwania: 102 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

najczNajczarniejsza godzina (od 27 stycznia)

KNajczarniejsza godzin to katastroficzny film science fiction w spektakularnym 3D, wyprodukowany przez Timura Bekmambetova, reżysera wizjonerskiej Straży nocnej.

Grupa młodych ludzi próbuje przetrwać inwazję przedstawicieli obcej cywilizacji, którzy dysponują niszczącą siłą o nieznanym pochodzeniu i ogromnej mocy.

Fabuła filmu koncentruje się na losach grupy amerykańskich turystów, przebywających w Moskwie. Fascynująca podróż zmienia się nagle w śmiertelne zagrożenie, kiedy przyjaciele stają się ofiarami… najeźdźców z kosmosu.

Czy na temat najazdów kosmitów powiedziano już wszystko?

W rolach głównych: Emile Hirsch (Obywatel Milk, Wszystko za życie) i Olivia Thirlby (Juno, Zakochany Nowy Jork).

 

{youtube}4WZpRi9T4Ac{/youtube}

Tytuł polski: Najczarniejsza godzina 3D
Tytuł oryginału: Darkest Hour, The
Reżyseria: Chris Gorak
Scenariusz: Jon Spaihts
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 27 stycznia 2012
Gatunek: horror, s-f, thriller
Produkcja: Rosja, USA
Czas trwania: 89 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

nagrodaNagroda (od 27 stycznia)

Nagroda to pełnometrażowy debiut w reżyserii Pauli Markovitch. Film jest koprodukcją meksykańsko-francusko-polsko-niemiecką.

Autorem zdjęć do filmu jest Wojciech Staroń, a polskim koproducentem Małgorzata Staroń (Staroń Film). Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Pochodząca z Argentyny Paula Markovitch znana jest głównie jako scenarzystka, m.in. filmu Nad jeziorem Tahoe z 2008 roku, który gościł w polskich kinach. Nagroda opowiada intymną historię, opartą na autobiograficznych doświadczeniach reżyserki i rozgrywa się w Argentynie lat 70. za czasów rządów Junty.

To autobiograficzna historia – zaznacza Paula Markovitch – Jej akcja rozgrywa się w miejscach, które pamiętam z dzieciństwa. Powracam do nich w snach. To wrogie czasy.

Tytuł polski: Nagroda
Tytuł oryginału: Premio, El
Tytuł międzynarodowy: The Prize
Reżyseria: Paula Markovitch
Scenariusz: Paula Markovitch
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 27 stycznia 2012
Gatunek: dramat
Produkcja: Francja, Meksyk, Niemcy, Polska
Czas trwania: 115 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

lodzMoja łódź podwodna (od 27 stycznia)

Komedia, której główny bohater – 15-letni Olivier Tate – ma w życiu dwa cele: stracić dziewictwo przed kolejnymi urodzinami i nie dopuścić, by matka porzuciła ojca dla jej nauczyciela tańca…

Moja łódź podwodna to reżyserski debiut Richarda Ayoade, który do tej pory zdobywał popularność pisząc scenariusze i występując w telewizyjnych komediach oraz realizując teledyski, m.in. dla zespołu Arctic Monkeys.

W filmie w rolach głównych wystąpili Noah Taylor (Podwodne życie ze Steve’em Zissou), Paddy Considine (Ultimatum Bourne’a), Sally Hawkins (zdobywczyni Złotego Globa za Happy-Go-Lucky) oraz debiutant Craig Roberts.

Scenariusz Mojej łodzi podwodnej oparty jest na powieści Joe Dunthorne’a, za którą młody autor otrzymał nagrodę im. Curtisa Browne’a

Krytycy są zdania, że jest to film nowoczesny i klasyczny zarazem.

{youtube}8HFLVGgJ8Ig{/youtube}

Tytuł polski: Moja łódź podwodna
Tytuł oryginału: Submarine
Reżyseria: Richard Ayoade
Scenariusz: Richard Ayoade
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 27 stycznia 2012
Gatunek: dramat, komedia
Produkcja: Wielka Brytania
Czas trwania: 97 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

kontraKontrabanda (od 27 stycznia)

W filmie Kontrabanda legendarny przemytnik Chris Farraday (Mark Wahlberg) porzucił przestępczą działalność na rzecz wygodnego życia z rodziną. Kiedy jednak jego szwagier, Andy (Caleb Landry Jones), wpada w kłopoty przemycając narkotyki na zlecenie bezlitosnego Tima Briggsa (Giovani Ribisi), Chris zostaje zmuszony do spłacenia długu Andy’ego i powrotu do dawnego zajęcia.

Przy pomocy najlepszego przyjaciela, Sebastiana Abneya (Ben Foster), Chris szybko zbiera ekipę, w której skład wchodzi m.in. jego kolega z dzieciństwa Danny Raymer (Lukas Haas) i wyrusza do Panamy. A wszystko to pod bokiem kapitana statku (J.K. Simmons), który znając ojca Chrisa, od początku podejrzewa młodego Farradaya o ciemne sprawki.

Sytuacja szybko się komplikuje, a Chris musi stawić czoła nie tylko brutalnym handlarzom narkotyków z Panamy, wśród których znajduje się Gonzalo (Diego Luna), a także policji i płatnym zabójcom zanim jego żona Kate (Kate Beckinsale) i synowie staną się ich celem.

Co ukryjesz, by ochronić swoją rodzinę?

{youtube}QTio5ypUFQs{/youtube}

Tytuł polski: Kontrabanda
Tytuł oryginału: Contraband
Reżyseria: Baltasar Kormakur
Scenariusz: Aaron Guzikowski
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 27 stycznia 2012
Gatunek: akcji, thriller
Produkcja: USA, Wielka Brytania
Czas trwania: 99 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

combatgCombat girls. Krew i honor (od 27 stycznia)

Debiutancki film Davida Wnen zatytułowany Combat Girls. Krew i honor zdobył sobie już niemałe grono fanów podczas ostatniego Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Obraz opowiada historię 20-letniej Marisy, która nienawidzi Żydów, obcokrajowców i policji. Za to kocha swój kraj i Adolfa Hitlera. Należy także do gangu nazistów, w którym przemoc i brutalne imprezy są na porządku dziennym.

Kiedy 14-letnia, zbuntowana Vena przyłącza się do grupy, Marisa staje się jej przewodniczką po nazistowskim świecie. Wszystko się zmienia, gdy Marisa poznaje afgańskiego uchodźcę.

Nagle zdaje sobie sprawę, że reguły panujące w gangu wcale nie są doskonałe, że świat może być urządzony w inny sposób. Czy dziewczyna opuści grupę?

 

{youtube}3bzQEm2Sr2c{/youtube}

Tytuł polski: Combat girls. Krew i honor
Tytuł oryginału: Kriegerin
Reżyseria: David Wnendt
Scenariusz: David Wnendt
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 27 stycznia 2012
Gatunek: dramat
Produkcja: Niemcy
Czas trwania: 100 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

robertRobert Mitchum nie żyje (od 27 stycznia)

Cierpiący na bezsenność aktor wraz z agentem wyruszają kradzionym autem na rzekome spotkanie ze sławnym reżyserem na Biegun Północny. Na ekranie zobaczymy także polskich aktorów m.in. Danutę Stenkę i Wojciecha Pszoniaka. Premiera filmu odbyła się na tegorocznym festiwalu w Cannes w sekcji ACID.

Franky Pastor jest bezrobotnym aktorem. Cierpi na bezsenność, nic mu się nie udaje, nie potrafi już nawet marzyć. Arsène, jego menadżer, jest byłym wokalistą rockowym i kleptomanem. Też nic mu się w życiu nie udało. Dla zaspokojenia swoich niezrealizowanych ambicji postanawia zaryzykować wszystko: kradnie samochód i zabiera swojego „protegowanego” na rzekomo umówione spotkanie ze słynnym reżyserem. Franky ślepo podąża za swoim menadżerem, łykając na przemian witaminy i tabletki nasenne.

Franky i Arsène przez pół Europy gonią marzenia, zmierzając w kierunku Bieguna Północnego, gdzie ma odbyć się spotkanie ostatniej szansy dla nich obu.

{youtube}fawNvy1cDHM{/youtube}

Tytuł polski: Robert Mitchum nie żyje
Tytuł oryginału: Robert Mitchum est mort
Reżyseria: Olivier Babinet, Fred Kihn
Scenariusz: Olivier Babinet, Fred Kihn
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 27 stycznia 2012
Gatunek: dramat
Produkcja: Belgia, Francja, Norwegia, Polska
Czas trwania: 91 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

zupelnieZupełnie inny weekend (od 27 stycznia)

Russell (Tom Cullen) to młody, samotny mężczyzna mieszkający na 14 piętrze bloku w Nottingham. Jest człowiekiem skrytym, małomównym i nieśmiałym; niespecjalnie się wyróżnia. Pracuje jako ratownik na pływalni, od czasu do czasu zapali sobie dla relaksu trawkę. Tylko jego najbliżsi przyjaciele wiedzą, że jest gejem.

Pewnego wieczoru poznaje w klubie Glena (Chris New), swoje całkowite  przeciwieństwo niemal pod każdym względem – chłopaka energicznego, gadatliwego, bezczelnego. Artystę, który nie chce się z nikim na dłużej wiązać.

Wydaje się, że mężczyźni rozstaną się po wspólnie spędzonej nocy. A jednak następnego dnia są wciąż razem. Tworzy się między nimi coraz głębsze porozumienie. To, co zaczęło się od seksu, powoli przeradza się w miłość.

Pojawia się jednak jeden zasadniczy problem – Glen ma wyjechać na dwa lata do USA. Czy zostanie z Russellem?

{youtube}LOUIQUplXYc{/youtube}

Tytuł polski: Zupełnie inny weekend
Tytuł oryginału: Weekend
Reżyseria: Andrew Haigh
Scenariusz: Andrew Haigh
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 27 stycznia 2012
Gatunek: dramat, romans
Produkcja: Wielka Brytania
Czas trwania: 97 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

lolipopLollipop Monster (od 27 stycznia)

Ari i Oona. Dwie nastolatki, żyjące w dwóch „popapranych” rodzinach. Ari – tania podróbka Marylin Monroe i Oona – młodsza wersja Niny Hagen.

Dzieli je wszystko, łączy pragnienie wolności. Obie są nieobliczalne i dzikie. Niczym zwierzęta ruszają na łowy do miejskiej dżungli.

Wyzwolone i pełne fantazji planują ucieczkę od otaczającej je hipokryzji. Ich przyjaźń, choć nierealna, stanowi jedyną siłę do czasu, aż Ari dopuści się zdrady..

Lollipop Monster to kawał dobrego, undergroundowego kina, które jednocześnie jest bardziej przystępne dla przeciętnego odbiorcy.

 

 

{youtube}5ByesDCs_98{/youtube}

Tytuł oryginału: Lollipop Monster
Reżyseria: Ziska Riemann
Scenariusz: Luci Van Org, Ziska Riemann
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 27 stycznia 2012
Gatunek: dramat
Produkcja: Niemcy
Czas trwania: 90 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *