Złudne marzenia Alexandry Bullen jest powieścią skierowaną do młodzieży, bogatą w wątki fantastyczne, przesyconą magią.

Poprzednią książką tej autorki było Życzenie i zapewne wszyscy czytelnicy, którym przypadło ono do gustu, zastanawiali się co zostanie podjęte w tomie drugim. Wszyscy ci, którzy liczyli na dalsze losy Olivii, zapewne się rozczarują. Ta książka poświęcona jest bowiem Hazel, choć nie zabraknie w niej Posey.

Hazel obchodzi właśnie osiemnaste urodziny. Jednak mimo tego nie otacza jej krąg przyjaciół i rodziny, fałszując radośnie: sto lat. Hazel nie ma przyjaciół ani rodziny. Oddana do adopcji przez biologiczną matkę, przechodziła wciąż z rąk do rąk, nigdzie nie zagrzewając miejsca. Jednak teraz, gdy wie już kto jest jej biologiczną matką, marzy jedynie o tym by ją poznać, a wówczas jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystko powinno się zmienić. Jednak biologicznej matce wypadałoby zaprezentować się w czymś innym niż wytarte dżinsy… i tak oto Hazel spotyka Posey i niespodziewanie otrzymuje trzy magiczne sukienki.

Autorka spokojnie prowadzi narrację, zachęcając czytelnika, by wraz z nią podążał za marzeniami głównej bohaterki. Może i niektóre z nich są naiwne, ale przecież młodość ma prawo taka właśnie być. Czasami zadowolenie z tego, co się ma przychodzi dopiero, gdy stykamy się z tym czego mieć nie możemy, lub co jak sądziliśmy było ucieleśnieniem naszych pragnień. Tak właśnie będzie z Hazel. Dzięki sukienkom przeżyje niesamowite i niepowtarzalne lato.

Miło jest przeczytać skierowaną do młodzieży książkę fantastyczną, w której prymu nie wiodą wilkołaki, wampiry czy inne istoty paranormalne. Są za to czary. Takie same jak te, dzięki którym kopciuszek mógł zgubić pantofelek, a mała syrenka miała szansę bliżej poznać wymarzonego księcia. Magia, która pomaga tym, którym pomóc powinna. W dzisiejszej zaganianej, pełnej technologii rzeczywistości zapominamy o baśniach, bajkach i legendach, których zadaniem było uczenie i budowanie wiary we własne możliwości. O tym właśnie przypomina nam Alexandra Bullen. Pokazuje nastoletniemu czytelnikowi, że spełnienie marzeń może czekać tuż za rogiem, że zmiana punktu widzenia pozwala docenić to co mamy, a nam nie wolno przestać marzyć. Książkę wprost przepełnia pozytywna energia, a po jej przeczytaniu niebo jest jakby bardziej niebieskie, trawa bardziej zielona, a życie o wiele przyjaźniejsze niż mogłoby się wydawać.

Książkę Złudne marzenia Oblicza Klutury objęły patronatem medialnym.

Autor: Alexandra Bullen
Tytuł: Złudne marzenia
Wydawnictwo: Bukowy Las
Tłumaczenie: Beata Hrycak
Data wydania: sierpień 2011
ISBN: 978-83-62478-45-3
Liczba stron: 240
Wymiary: 130 x 205 mm

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *