Od 4 listopada możemy znaleźć na księgarskich półkach książkę intrygującą i pobudzającą do myślenia – nawet jeśli nie jesteśmy znawcami filozofii…

 Julian Biaggini stawia przed czytelnikiem nie lada wyzwanie. W stu krótkich historyjkach opisuje sto problemów filozoficznych, nad którymi głowią się najtęższe umysły: czy jest coś, co nie podlega wątpliwościom? Na czym polega sprawiedliwość? Jaki jest sens śmierci. Czy Bóg mógł stworzyć świat, w którym byłoby mniej cierpienia? Czy lepiej uratować kilkanaście obcych osób, czy jedną bliską? Czy można tak kogoś okraść, że ten nie poniesie straty? Co jest gorsze: zabić kogoś, czy pozwolić komuś umrzeć? Co jest lepsze: Beethoven czy befsztyk chateaubriand? Rossini czy martini? Shakespeare czy Britney Spears? Czy pod osłoną niewidzialności ujawnia się prawdziwy charakter człowieka? I czy nie lepiej byłoby wymienić polityków na superkomputery?

Każdy z epizodów w atrakcyjny i zaskakujący sposób przedstawia problem filozoficzny lub moralny i zachęca do własnych rozważań.

Dobrze napisane i wciągające wprowadzenie do głównych filozoficznych problemów dotyczących tożsamości, wiedzy, moralności i racjonalności. To najlepszy rodzaj popularyzacji: książka Bagginiego jest wystarczająco zabawna, by w przystępny sposób przedstawiać trudne zagadnienia, ale bezkompromisowa, jeśli chodzi o wnioski wyciągane z historyjek.
„Scotland on Sunday”

Baggini bada obiegowe prawdy, opinie, które przyjmujemy za pewnik, w zabawny sposób rozkładając je na czynniki pierwsze.
„The Times”

Oto nieprawdopodobne opowieści na granicy tego, co mieści się w głowie!
„The Guardian”

Uzależniająca lektura, niczym torba miniaturowych intelektualnych smakołyków.
„The Big Issue”

Ta książka jest jak sudoku filozofii moralnej.
„New Statesman”

Wciągająca lektura. Warto do niej wracać – kiedy mamy ochotę się posprzeczać, ale nie mamy z kim.
„Sunday Herald”

Tytuł: Żuk w pudełku oraz 99 innych eksperymentów myślowych
tytuł Oryginalny: The Pig That Wants to Be Eaten and 99 Other Thought Experiments
Autor: Julian Baggini
Data wydania: 4 listopada 2011
ISBN: 978-83-7747-534-8
Wymiary: 125×195 mm
Oprawa: twarda
Liczba stron: 320
Wydawca: Wydawnictwo W.A.B.
Gatunek: Literatura popularnonaukowa, filozofia, esej

O autorze:

Julian Baggini – brytyjski filozof i publicysta, autor popularnych książek o tematyce filozoficznej, współzałożyciel i redaktor The Philosopher’s Magazine.

Źródło: Wab.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *