Przełom roku przyniesie nam niejedną zagadkę kryminalną. Sherlock weźmie udział w Grze Cieni, a kultowy już szwedzki duet Salander & Blomkvist ponownie stawi czoła mężczyznom nienawidzącym kobiet. David Fincher zdecydował się nakręcić film pod tajemniczo brzmiącym tytułem – Dziewczyna z tatuażem. Wbrew pozorom, nie jest to nic innego, jak kolejna ekranizacja przygód bohaterów trylogii Millennium.

Na okładce najnowszego numeru Entertainment Weekly widnieje hollywoodzka wersja niezwykłej pary, której ojcem jest Stieg Larsson. Metamorfoza, jakiej ulegli bohaterowie, jest nie do przeoczenia. Wzrok przykuwa w szczególności odświeżony Mikael Blomkvist, grany pierwotnie przez Michaela Nyqvista. Ten nieco zaniedbany dziennikarz zdążył wypracować sobie ciało na miarę Jamesa Bonda. Z kolei Lisbeth Salander została pozbawiona resztek kobiecości, na których nadmiar nigdy nie cierpiała.

Dziewczyna z tatuazem okladka EWSkandynawskie kino w pewnym sensie podbiło Hollywood. Dlaczego w pewnym sensie? Ponieważ mamy do czynienia z nagminnym odgrzewaniem hitów filmowych rodem z północnej Europy. Nie ulega wątpliwości, że proces „umasowienia” pozbawia te produkcje ich specyficznego klimatu, który  w dużej mierze podbił serca widzów na całym świecie. Co prawda, zdarzają się produkcje godne uwagi, jak chociażby Wallander z Kennethem Branagh w roli głównej, jednak są to pojedyncze przypadki.

 Nie jest to, bynajmniej, nowe zjawisko. Kino azjatyckie przez pewien czas również skupiało na sobie uwagę Hollywood. Z jakim skutkiem? Marnym, oczywiście. Dlatego też, dowiedziawszy się o planach Davida Finchera odnośnie trylogii Larssona, poczułam… No właśnie, strach? W końcu Szwedzi mają już na koncie ekranizację Millennium, która nie jest być może filmowym majstersztykiem, za to przyczyniła się do wykreowania fenomenu Lisbeth Salander, będącej obecnie jedną z kluczowych postaci w popkulturze. Odtwórczyni tej roli, Noomi Rapace, stworzyła pełnokrwistą osobowość, utrzymując tym samym poziom książkowej wersji. W tym przypadku, oczekiwania względem jej następczyni, Rooney Mara, są ogromne. Stanęło przed nią nie lada wyzwanie – istotne jest nie tylko wierne oddanie książkowej Salander, ale także dorównanie kreacji Rapace, nie kopiując jej przy tym. Lisbeth jest kluczową bohaterką trylogii, tak więc obsadzenie Mara w jej roli wzbudza emocje na każdym forum poświęconym Dziewczynie z tatuażem. Na chwilę obecną dostępna jest jedynie próbka jej możliwości w postaci zwiastunów. Po publikacji pierwszego z nich pojawiły się głosy zarówno zapowiadające Oscara, jak i głoszące klęskę.

dziewczyna plakatSkoro o postaciach mowa, nie sposób pominąć Blomkvista. Larsson przedstawił go jako mężczyznę stawiającego obowiązki zawodowe ponad własny wygląd. Jednakowoż, nie utrudnia mu to kontaktów z kobietami. Możliwe, że winą należy obarczyć różnice kulturowe, ale Nyqvista nie nazwałabym mężczyzną, który jest w stanie wzbudzić zainteresowanie tak wielu przedstawicielek płci przeciwnej. Za to Daniel Craig prezentuje się zupełnie inaczej. Intryguje, nie tworząc przy tym wrażenia przesadnie dbającego o siebie. W przeciwieństwie do Noomi Rapace, pierwotny odtwórca roli Mikaela nie wzbudził zachwytu. Z kolei Craig, mimo że nie jest aktorem na miarę Ala Pacino, może okazać się strzałem w dziesiątkę. Jako pozornie zimny i zdystansowany Blomkvist powinien spełnić oczekiwania widzów.
    
W przypadku skandynawskich kryminałów czynnikiem budującym powieść jest jej klimat. Zatem aktorzy, jeśli nawet stworzą wybitne kreacje, nie będą w stanie udźwignąć filmu pozbawionego mrocznego ducha Północy. Za reżyserię Dziewczyny z tatuażem odpowiada David Fincher, twórca niezapomnianego Podziemnego kręgu. Twórca na tyle wyjątkowy, że fani Stiega Larssona mają prawo oczekiwać produkcji na poziomie co najmniej przyzwoitym. Miejmy nadzieję, że nie będzie to jedynie remake filmu, a odrębna adaptacja powieści.

Dziewczyna z tatuazem
Pod względem fabuły trudno oczekiwać jakichkolwiek zmian. Ponownie mamy do czynienia ze śledztwem, którego przedmiotem jest tajemnicze zaginięcie Harriet Vanger. Mikael Blomkvist, dziennikarz o nadwątlonej wiarygodności, ma za zadanie dotrzeć do okoliczności, w jakich zniknęła młoda dziewczyna. Kiedy w jego życiu pojawia się Lisbeth Salander, hakerka tyleż wybitna, co tajemnicza, sprawa nabiera tempa. Z pozoru niczym niewyróżniająca się tragedia, okazuje się być historią pełną fanatyzmu, śmierci i walki o władzę…

Polska premiera filmu 13 stycznia 2012 roku. 

{youtube}WVLvMg62RPA{/youtube}

Obsada:

Daniel Craig – Mikael Blomkvist
Rooney Mara – Lisbeth Salander
Robin Wright – Erika Berger
Christopher Plummer – Henrik Vanger
Stellan Skarsgard – Martin Vanger
Goran Višnjić – Dragan Armansky

Tytuł: Dziewczyna z tatuażem
Tytuł oryginalny: The Girl with the Dragon Tattoo
Gatunek: Dramat, Kryminał, Thriller
Premiera: 13 stycznia 2012 (Polska) 21 grudnia 2011 (Świat)
Reżyseria: David Fincher
Scenariusz: Steven Zaillian
Muzyka: Trent Reznor, Atticus Ross
Zdjęcia: Jeff Cronenweth
Na podstawie: Stieg Larsson Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet (powieść)
Dystrybucja: United International Pictures Sp z o.o.
Produkcja: Niemcy, Szwecja, USA, Wielka Brytania

O Stiegu Larrsonie, autorze trylogii Millenium pisaliśmy TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *