JozefinaJako recenzentce zdarza mi się czytać książki, po które w żadnym wypadku nie sięgnęłabym sama. Co prawda lubię książki historyczne, jednakże epoka napoleońska jakoś specjalnie mnie nie przekonuje. Jako postaci historycznej samej Józefiny również  nie darzę specjalną sympatią, zdecydowanie wolę Hatszepsut albo Caryce Katarzynę II. Gdy szef portalu wcisnął mi „Józefinę” mruknęłam coś z niezadowoleniem, ale wiadomo, jak mus to mus. I okazało się, że trafił w mój gust doskonale, bo książka porwała mnie bez reszty.

Po pierwsze „Józefina” pisana jest w formie pamiętnika, zatem poznajemy odczucia i emocje bohaterki w sposób bezpośredni. Wiemy jak przeżywa poszczególne zdarzenia, poznajemy jej lęki i marzenia. Choć mogło wydawać się, że urodziła się w całkiem przyzwoicie sytuowanej rodzinie, to jednak zamiłowanie jej ojca do koni i hazardu sprawiło, że stała się panną bez posagu. A los takich panien był dość jednoznaczny – klasztor. Józefina marzy jednak o Paryżu o wykwintnych przyjęciach i pięknych sukniach. Choć jest jak na nasze standardy młoda, w swoich czasach powoli staje się starą panną, a klasztorne kraty ani jej w głowie. Kapłanka voodoo przepowiada dziewczynce, że ta dwukrotnie wyjdzie za mąż, pierwsze małżeństwo nie będzie należało do szczęśliwych, drugie zaś uczyni ją królową.

Szczęściem w nieszczęściu udaje jej się zająć miejsce siostry i wyjechać do wymarzonego Paryża. To dopiero początek jej przygód. Teraz jednak, gdy zakochała się po raz pierwszy, wcale nie chce już wyjeżdżać. Czy miłość do chłopaka pokrzyżuje jej plany matrymonialne i czy faktycznie zostanie królową? Wokół tych zdarzeń krążą myśli Józefiny.

Akcja powieści dzieje się w latach 1777 – 1796 czyli od wieku dojrzałego do zamążpójścia, aż do ślubu z Napoleonem. Autorka zgrabnie przedstawia losy bohaterki. Jej rozterki i uczucia są tak bliskie, rzeczywiste i zrozumiałe dla czytelnika jak jego własne. Niestety to dopiero pierwszy tom, a Bukowy Las każe nam nieco poczekać na kolejne odsłony przygód Józefiny.

Ja na tom drugi i trzeci czekać będę z utęsknieniem i na pewno po nie sięgnę. Do czego i Was drodzy czytelnicy zachęcam.

Tytuł: Józefina. Trylogia o żonie Napoleona. Część 1
Autor: Sandra Gulland
Data wydania: luty 2011
Wydawca: Bukowy Las
Liczba stron: 490
ISBN: 978-83-62478-22-4
EAN: 9788362478224
Wymiary: 13,0 x 20,5 cm

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *