Kino wloskieCelem Festiwalu jest rozpowszechnianie kultury i języka włoskiego, gromadzenie w jednym miejscu wszystkich miłośników tego języka. Filmy będą wyświetlane w oryginalnej wersji z angielskimi napisami. Festiwal stwarza niepowtarzalną szansę oglądania przez 4 dni wspaniałego kina włoskiego w języku oryginalnym.

Wstęp wolny.

Organizator festiwalu: Szkoła Języków i Zarządzania Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych PROMAR-Interational ul. Bohaterów 12 http://www.promar.edu.pl, Instituto Italiano di Cultura http://www.iiccracovia.esteri.it, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Włoch.

Opiekun organizatora festiwalu: Thomas Altuccini – opiekun specjalności włoskiej w NKJO Promar International, Koordynator Egzaminów Międzynarodowych CILS (Certificato d’Italiano come Lingua Straniera rilasciato dall’Universita’ per Stranieri di Siena) organizowanych przez Szkołę Języków i Zarządzania Promar International e-mail: thomasaltuccini@promar.edu.pl; altuccini_thomas@hotmail.com Tel: 0048 017 77 23 170; cell: 0048 513 95 35 29

Patronat: Prezydent Miasta Rzeszowa, TVP Rzeszów, Polskie Radio Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowin, Estrada Rzeszowska, Samorząd Studencki Uniwersytetu Rzeszowskiego, Day&Night, Resinet.pl, studenci.rzeszow.pl, wielkaC.pl, Pizzeria Pertutti, Restauracja La Siesta.

Miejsce Festiwalu: Szkoła Języków i Zarządzania Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych Promar International, ul. Bohaterów 12, 35-112 Rzeszów.

PROGRAM

3 marca 2011 r. (czwartek) godz. 13.00

– Otwarcie Rzeszowskiego Festiwalu Kina Włoskiego przez Dyrektora Instytutu Kultury Włoskiej Pania Clarę Celati.

– Ex
reżyseria: Fausto Brizzi; dramat / 2009
„Ex” są jak Feniks, który odradza się z popiołów i nie umiera nigdy, czają się w ukryciu, gotowi odmienić twoje życie. Relacje z „ex” mogą przerodzić się w nienawiść, przyjaźń lub ciągle żywą miłość. Niektórzy stracili z nimi kontakt z własnego wyboru, inni przez grę losu. W każdym bądź razie, są częścią Twojego życia. Taki, jaki jesteś dzisiaj jest ich winą, lub zasługą. Historia zaczyna się wieloma miłosnymi pocałunkami i deklaracjami… ale czy miłość przetrwa? Czy wszyscy będą na prawdę szczęśliwi i zadowoleni?

4 marca 2011 (piątek) godz. 16.00

– Gli amici del bar Margherita
reżyseria: Pupi Avati; komedia / 2009
Bolonia, 1954. Osiemnastolatek Taddeo marzy o tym, żeby zostać stałym gościem w słynnym Barze Margherita, który znajduje się naprzeciw jego domu. Uciekając się do podstępu, zostaje osobistym kierowcą Ala, człowieka najbardziej charyzmatycznego i najbardziej tajemniczego w okolicy. Poprzez jego ochronę, Taddeo, zdoła być świadkiem przygód Bipa, zakochanego w Marcelli; przygód Gian, która była aspirującą piosenkarką i ofiarą okrutnego żartu; szaleństw Manuela, złodziejaszka i seksofoba; złośliwości Zanchiego, wynalazcy krawatów z gumką; dziwadła Sartiego, ubranego w dzień i w nocy w swój smoking mistrza tańca. Nie mówiąc już o kontekście, gdzie Taddeo żyje z mamą otoczoną lekarzami rodzinnymi i dziadkiem, który traci natomiast głowę dla zapowiadającej się, kwitnącej nauczycielki gry na fortepianie. Ale w końcu, Taddeo, na którego wszyscy wołali „RZECZ” będzie w stanie być jednym z członków Baru Margherita.

5 marca 2011 (sobota) godz. 16.00

– Generazione mille euro
reżyseria: Massimo Venier; komedia / 2009
Film opowiada o Mateuszu, magistrze z talentem matematycznym. W krótkim czasie jego życie przekształca się w koszmar, traci narzeczoną, jest eksmitowany i ryzykuje utratę pracy. Nagle pojawiają się dwie piękne kobiety. Beata, nowa współlokatorka, która chce zostać nauczycielką. Angelika, która oprócz bycia piękną jest również szefową działu marketingu w biurze, w którym pracuje Mateusz. Obie mają ogromny wpływ na życie Mateusza zmuszając go po raz pierwszy do myślenia o przyszłości i do podejmowania decyzji.

6 marca 2011 (niedziela) godz. 16.00

– L’ultimo Pulcinella
reżyseria: Maurizio Scaparro; komedia / dramat / 2008
Film „Ostatni Pulcinella” oparty jest na scenariuszu słynnego, włoskiego reżysera Roberto Rosselliniego. Historia relacji, często traumatycznych pomiędzy szukającym przygód nastolatkiem, a ojcem, ulicznym artystą, który zarabia na życie śpiewając i recytując „Historie Pulcinella” na ulicach Neapolu. To również historia zmieniającego się świata i różnicy pokoleń, które z trudem się dogadują próbując budować swoje marzenia za pośrednictwem teatru. Czy jednak rozczarowanie okaże się silniejsze? Historia usytuowana na przedmieściach Paryża, a dzisiejszym Neapolem.

Kino włoskie