Emotikon lub emotikona (ang. emoticon), potocznie zwana też uśmieszkiem (smile, smiley) czy buźką to po prostu złożony ze znaków tekstowych (ASCII) wyraz nastroju, używany przede wszystkim przez użytkowników i użytkowniczki Internetu. Najczęściej przedstawia symboliczny grymas twarzy, obrócony o 90° w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Emotikony są bardzo różnorodne, występują w licznych wariantach, ale są rozpoznawalne i rozumiane niemal na całym świecie. Niektóre programy elektroniczne służące do komunikacji automatycznie zmieniają emotikony na ich graficzny odpowiednik, tych zaś w Internecie jest bez liku.
Samo słowo emotikon powstało najprawdopodobniej z połączenia angielskich słów emotion i icon. Początkowo emotikony były tylko ciągiem znaków, jednak obecnie często wprowadza się grafiki reprezentujące nie tylko emocje, ale także przedmioty i czynności.
Pierwsze emotikony pojawiły się drukiem już 30 marca 1881 roku w satyrycznym amerukańskim magazynie Puck. Czasopismo to było znane z ostrego dowcipu opisującego życie codzienne i aspekty polityczne.
Pierwsze w historii znane emotikony wyglądały dokładnie tak:
Z kolei bodaj najbardziej popularny znaczek 🙂 został użyty po raz pierwszy 19 września 1982 roku o godzinie 11:44 przez profesora Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University.
Większość emotikonów posiada warianty z „noskami” i bez. Na przykład emotikon „:-)” (z noskiem) jest równoważny „:)” (bez noska). Ze względu na szybkość pisania, częściej spotyka się emotikony bez nosków. Podobnie sytuacja ma się z języczkami, które występują nawet w kilku odmianach (jako litera „p”, ale także znaki „=”,„-”, a także rzadko spotykany wężyk „=-”). Dwukropek jest też nieraz zastępowany przez znak równości, średnik lub literę „x”, np. zamiast „:)”, „:/” można napisać „=)”, „=/”, „;)”, „;/” lub „x)”, „x/”. Często też – zamiast nawiasów okrągłych – używa się nawiasów kwadratowych. W niektórych wariantach emotikonów dwukropek występuje z prawej strony.
Najpopularniejsze współczesne emotikony prezentują się następująco:
🙂 uśmiech
😉 uśmiech z przymrużeniem oka
🙁 smutek, zmartwienie
:C duży smutek
;( płacz
😛 pokazanie języka
😀 szeroki uśmiech
:* pocałunek
:O zdziwienie
:/ grymas niezdecydowania/zniesmaczenia, sceptycyzm
😐 niezdecydowanie, brak emocji
Obecnie popularne są także ikony wywodzące się z japońskiej mangi. Osoby znające pewne schematy mangowego stylu rysowania bez trudu rozpoznają mimikę prezentowaną przez ten rodzaj emotek. Tych emotikon nie trzeba „obracać” o 90°, by odczytać wyraz ich twarzy. Tak jak zwykłe emotki charakteryzują się dowolnością dołączania „nosków”, tak te – „buziek”, wprowadzanych przez podkreślniki.
Przykłady:
^^, ^_^ – uśmiech, radość, duma
O_O, o_O, O_o – szok, zdumienie, sceptycyzm
-.-, -_- – obojętność, niezadowolenie, irytacja
Emotikony na naszym portalu możecie sprawdzić, zostawiając komentarz. 😉
Źródło: Wikipedia.org