W dobie Internetu, kiedy ważnymi narzędziami komunikacji stały się elektroniczne komunikatory, czaty i sms-y, trudno sobie wyobrazić korzystanie z tych dobrodziejstw technologii bez emotikon. A jednak, choć stały się tak popularne dopiero stosunkowo niedawno, ich historia sięga aż XIX wieku!

Emotikon lub emotikona (ang. emoticon), potocznie zwana też uśmieszkiem (smile, smiley) czy buźką to po prostu złożony ze znaków tekstowych (ASCII) wyraz nastroju, używany przede wszystkim przez użytkowników i użytkowniczki Internetu. Najczęściej przedstawia symboliczny grymas twarzy, obrócony o 90° w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Emotikony są bardzo różnorodne, występują w licznych wariantach, ale są rozpoznawalne i rozumiane niemal na całym świecie. Niektóre programy elektroniczne służące do komunikacji automatycznie zmieniają emotikony na ich graficzny odpowiednik, tych zaś w Internecie jest bez liku.

Samo słowo emotikon powstało najprawdopodobniej z połączenia angielskich słów emotion i icon. Początkowo emotikony były tylko ciągiem znaków, jednak obecnie często wprowadza się grafiki reprezentujące nie tylko emocje, ale także przedmioty i czynności.

Pierwsze emotikony pojawiły się drukiem już 30 marca 1881 roku w satyrycznym amerukańskim magazynie Puck. Czasopismo to było znane z ostrego dowcipu opisującego życie codzienne i aspekty polityczne.

Pierwsze w historii znane emotikony wyglądały dokładnie tak:

Emoticons8 Puck 1881

Z kolei bodaj najbardziej popularny znaczek 🙂 został użyty po raz pierwszy 19 września 1982 roku o godzinie 11:44 przez profesora Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University.

Większość emotikonów posiada warianty z „noskami” i bez. Na przykład emotikon „:-)” (z noskiem) jest równoważny „:)” (bez noska). Ze względu na szybkość pisania, częściej spotyka się emotikony bez nosków. Podobnie sytuacja ma się z języczkami, które występują nawet w kilku odmianach (jako litera „p”, ale także znaki „=”,„-”, a także rzadko spotykany wężyk „=-”). Dwukropek jest też nieraz zastępowany przez znak równości, średnik lub literę „x”, np. zamiast „:)”, „:/” można napisać „=)”, „=/”, „;)”, „;/” lub „x)”, „x/”. Często też – zamiast nawiasów okrągłych – używa się nawiasów kwadratowych. W niektórych wariantach emotikonów dwukropek występuje z prawej strony.

Najpopularniejsze współczesne emotikony prezentują się następująco:

🙂 uśmiech
😉 uśmiech z przymrużeniem oka
🙁 smutek, zmartwienie
:C duży smutek
;( płacz
😛 pokazanie języka
😀 szeroki uśmiech
:* pocałunek
:O zdziwienie
:/ grymas niezdecydowania/zniesmaczenia, sceptycyzm
😐 niezdecydowanie, brak emocji

Obecnie popularne są także ikony wywodzące się z japońskiej mangi. Osoby znające pewne schematy mangowego stylu rysowania bez trudu rozpoznają mimikę prezentowaną przez ten rodzaj emotek. Tych emotikon nie trzeba „obracać” o 90°, by odczytać wyraz ich twarzy. Tak jak zwykłe emotki charakteryzują się dowolnością dołączania „nosków”, tak te – „buziek”, wprowadzanych przez podkreślniki.

Przykłady:

^^, ^_^ – uśmiech, radość, duma
O_O, o_O, O_o – szok, zdumienie, sceptycyzm
-.-, -_- – obojętność, niezadowolenie, irytacja

Emotikony na naszym portalu możecie sprawdzić, zostawiając komentarz. 😉

Simmons Smiles

Źródło: Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *