Film Zniewolony. 12 Years a Slave opowiada historię opartą na autobiograficznej książce pod tym samym tytułem, opowiadającej autentyczne dzieje Solomona Northupa (w tej roli Chiwetel Ejiofor), czarnego, wolnego mężczyzny zamieszkującego Północ USA, którego porwano, zniewolono i uprowadzono do stanów południowych, gdzie przed wojną secesyjną wciąż jeszcze legalne było niewolnictwo. Akcja książki i filmu rozgrywa się w połowie XIX wieku; był i wciąż jest to ważny głos na temat niewolnictwa. Film otrzymał najważniejsze wyróżnienie – Oscara dla najlepszego filmu, uhonorowano jednak także Lupitę Nyong’o za znakomitą kobiecą rolę drugoplanową. Trzecia statuetka powędrowała do twórców i twórczyń tego obrazu za najlepszy scenariusz adaptowany.
– Dedykuję tego Oscara wszystkim, którzy cierpieli w niewolnictwie, i tym, którzy nadal są zniewoleni – mówił wzruszony reżyser.
Oscar za pierwszoplanową rolę kobiecą trafił w ręce fenomenalnej Cate Blanchett za występ w znakomitym filmie Woody’ego Allena Blue Jasmine, gdzie świeżo i przekonująco zagrała kobietę na życiowym zakręcie, doskonale oddając złożoność i emocje swojej postaci. Odbierając Oscara, aktorka dobitnie zwróciła uwagę na fakt, że filmy, w których główne role grają kobiety, są ważne, mogą trafić do szerokiej publiczności i zarabiać pieniądze – jej głos jest o tyle ważny, że statystyki Hollywood jednoznacznie pokazują, że pozycja kobiet wciąż jest tam niższa niż mężczyzn; aktorki znacznie rzadziej grają główne role, wyraźnie mniej zarabiają, z reguły mają też do wypowiadania mniej kwestii, a te, które wypowiadają, są… mniej błyskotliwe niż męskie.
Oscar za rolę męską trafił do Matthew McConaughey’a za rolę w filmie Witaj w klubie Jean-Marca Vallée (w polskich kinach od 14 marca). Akcja filmu rozgrywa się w latach 80′; aktor zagrał tu rolę elektryka-homofoba, który dowiedziawszy się o tym, że jest chory na AIDS, nielegalnie zdobywał za granicą lekarstwa dla innych zarażonych wirusem HIV. Jego wspólnikiem staje się transwestyta – w tej roli Jared Leto, również uhonorowany w tym roku Oscarem – za rolę drugoplanową.
Aż siedem statuetek – w większości w kategoriach technicznych, ale także za najlepszą reżyserię muzykę, otrzymał film Grawitacja Alfonsa Cuaróna, opowiadający dramatyczną historię samotnej kosmonautki (Sandra Bullock) usiłującej przetrwać w kosmosie po katastrofie na orbicie. Realizacja filmu trwała aż cztery i pół roku, jednak efekty zachwyciły widownię i krytykę.
Tegoroczną galę kolejny raz poprowadziła Ellen DeGeneres – amerykańska scenarzystka i aktorka, zdobywczyni nagrody Emmy i zadeklarowana lesbijka. Dzięki niej gala obfitowała w zabawne momenty. Prowadząca co jakiś czas przechadzała się po sali ze smartfonem i robiła zdjęcia z ręki, wśród z nich tzw. „selfie”. Na jednym z nich zebrała największe gwiazdy gali – obiegło ono już cały świat i okazało się tak popularne, że… zawiesiło Twittera. W ciągu kilku godzin miało ponad 2 miliony udostępnień! Poza tym DeGeneres zamówiła na galę pizzę, a później zbierała datki od publiczności, żeby za nią zapłacić. Nie zabrakło także epizodu z wywrotką Jennifer Lawrence, nominowanej do Oscara za drugoplanową rolę w filmie American Hustle – tym razem aktorka, która w zeszłym roku przewróciła się na schodach, idąc po Oscara, znów zaliczyła wywrotkę – tym razem na czerwonym dywanie. Czyżby miała zamiar ustanowić tradycję? Byłoby to całkiem w jej stylu…
Oscary 2014:
Film: Zniewolony (przeczytaj recenzję książki TUTAJ)
Reżyser: Alfonso Cuarón, Grawitacja
Aktorka: Cate Blanchett, Blue Jasmine (przeczytaj recenzję filmu TUTAJ)
Aktor: Matthew McConaughey, Witaj w klubie
Aktorka w roli drugoplanowej: Lupita Nyong’o, Zniewolony
Aktor w roli drugoplanowej: Jared Leto, Witaj w klubie
Scenariusz: Spike Jonze, Ona
Scenariusz będący adaptacją: John Ridley, Zniewolony
Zdjęcia: Emmanuel Lubezki, Grawitacja
Charakteryzacja: Witaj w klubie
Kostiumy: Wielki Gatsby (przeczytaj recenzję książki TUTAJ)
Scenografia: Wielki Gatsby
Montaż: Grawitacja
Muzyka: Steven Price, Grawitacja
Piosenka: Let It Go, Kraina lodu
{youtube}moSFlvxnbgk{/youtube}
Film nieanglojęzyczny: włoskie Wielkie piękno Paula Sorrentino
Dokument: amerykańskie 20 stóp od sławy
Animacja: Kraina lodu ze Studia Disneya
Dźwięk: Grawitacja
Montaż dźwięku: Grawitacja
Efekty specjalne: Grawitacja
Krótki metraż: duński Helium
Krótka animacja: luksembursko-francuski Mr. Hublot
Krótki dokument: The Lady in Number 6
Oscary honorowe: aktorzy Steve Martin i Angela Lansbury, kostiumolog Piero Tosi i Angelina Jolie, za działalność charytatywną