W nocy z niedzieli na poniedziałek (z 2 na 3 marca) naszego czasu odbyła się w Los Angeles 86 już edycja rozdania Oscarów. Aż siedem statuetek przyznano Grawitacji Alfonsa Cuaróna, ale to Zniewolony Steve’a McQueena został uznany za najlepszy film 2013 roku. Zaskakiwać może zupełne pominięcie filmu Wilk z Wall Street (co oznacza także, że – kolejny raz – pominięto Leonarda DiCaprio).

Film Zniewolony. 12 Years a Slave opowiada historię opartą na autobiograficznej książce pod tym samym tytułem, opowiadającej autentyczne dzieje Solomona Northupa (w tej roli Chiwetel Ejiofor), czarnego, wolnego mężczyzny zamieszkującego Północ USA, którego porwano, zniewolono i uprowadzono do stanów południowych, gdzie przed wojną secesyjną wciąż jeszcze legalne było niewolnictwo. Akcja książki i filmu rozgrywa się w połowie XIX wieku; był i wciąż jest to ważny głos na temat niewolnictwa. Film otrzymał najważniejsze wyróżnienie – Oscara dla najlepszego filmu, uhonorowano jednak także Lupitę Nyong’o za znakomitą kobiecą rolę drugoplanową. Trzecia statuetka powędrowała do twórców i twórczyń tego obrazu za najlepszy scenariusz adaptowany.

Dedykuję tego Oscara wszystkim, którzy cierpieli w niewolnictwie, i tym, którzy nadal są zniewoleni – mówił wzruszony reżyser.

zniewolony-mcqueen-2013-11-28-006-920x613

Oscar za pierwszoplanową rolę kobiecą trafił w ręce fenomenalnej Cate Blanchett za występ w znakomitym filmie Woody’ego Allena Blue Jasmine, gdzie świeżo i przekonująco zagrała kobietę na życiowym zakręcie, doskonale oddając złożoność i emocje swojej postaci. Odbierając Oscara, aktorka dobitnie zwróciła uwagę na fakt, że filmy, w których główne role grają kobiety, są ważne, mogą trafić do szerokiej publiczności i zarabiać pieniądze – jej głos jest o tyle ważny, że statystyki Hollywood jednoznacznie pokazują, że pozycja kobiet wciąż jest tam niższa niż mężczyzn; aktorki znacznie rzadziej grają główne role, wyraźnie mniej zarabiają, z reguły mają też do wypowiadania mniej kwestii, a te, które wypowiadają, są… mniej błyskotliwe niż męskie.

blue-jasmine-trailer

Oscar za rolę męską trafił do Matthew McConaughey’a za rolę w filmie Witaj w klubie Jean-Marca Vallée (w polskich kinach od 14 marca). Akcja filmu rozgrywa się w latach 80′; aktor zagrał tu rolę elektryka-homofoba, który dowiedziawszy się o tym, że jest chory na AIDS, nielegalnie zdobywał za granicą lekarstwa dla innych zarażonych wirusem HIV. Jego wspólnikiem staje się transwestyta – w tej roli Jared Leto, również uhonorowany w tym roku Oscarem – za rolę drugoplanową.

witaj-w-klubie-900-375

Aż siedem statuetek – w większości w kategoriach technicznych, ale także za najlepszą reżyserię muzykę, otrzymał film Grawitacja Alfonsa Cuaróna, opowiadający dramatyczną historię samotnej kosmonautki (Sandra Bullock) usiłującej przetrwać w kosmosie po katastrofie na orbicie. Realizacja filmu trwała aż cztery i pół roku, jednak efekty zachwyciły widownię i krytykę.

grawitacja

Tegoroczną galę kolejny raz poprowadziła Ellen DeGeneres – amerykańska scenarzystka i aktorka, zdobywczyni nagrody Emmy i zadeklarowana lesbijka. Dzięki niej gala obfitowała w zabawne momenty. Prowadząca co jakiś czas przechadzała się po sali ze smartfonem i robiła zdjęcia z ręki, wśród z nich tzw. „selfie”. Na jednym z nich zebrała największe gwiazdy gali –  obiegło ono już cały świat i okazało się tak popularne, że… zawiesiło Twittera. W ciągu kilku godzin miało ponad 2 miliony udostępnień! Poza tym DeGeneres zamówiła na galę pizzę, a później zbierała datki od publiczności, żeby za nią zapłacić. Nie zabrakło także epizodu z wywrotką Jennifer Lawrence, nominowanej do Oscara za drugoplanową rolę w filmie American Hustle – tym razem aktorka, która w zeszłym roku przewróciła się na schodach, idąc po Oscara, znów zaliczyła wywrotkę – tym razem na czerwonym dywanie. Czyżby miała zamiar ustanowić tradycję? Byłoby to całkiem w jej stylu…

Ellen oscar selfie twitter 360x270 22

Oscary 2014:

Film: Zniewolony (przeczytaj recenzję książki TUTAJ)

Reżyser: Alfonso Cuarón, Grawitacja

Aktorka: Cate Blanchett, Blue Jasmine (przeczytaj recenzję filmu TUTAJ)

Aktor: Matthew McConaughey, Witaj w klubie

Aktorka w roli drugoplanowej: Lupita Nyong’o, Zniewolony

Aktor w roli drugoplanowej: Jared Leto, Witaj w klubie

Scenariusz: Spike Jonze, Ona

Scenariusz będący adaptacją: John Ridley, Zniewolony

Zdjęcia: Emmanuel Lubezki, Grawitacja

Charakteryzacja: Witaj w klubie

Kostiumy: Wielki Gatsby (przeczytaj recenzję książki TUTAJ)

Scenografia: Wielki Gatsby

Montaż: Grawitacja

Muzyka: Steven Price, Grawitacja

Piosenka: Let It Go, Kraina lodu

{youtube}moSFlvxnbgk{/youtube}

Film nieanglojęzyczny: włoskie Wielkie piękno Paula Sorrentino

Dokument: amerykańskie 20 stóp od sławy

Animacja: Kraina lodu ze Studia Disneya

Dźwięk: Grawitacja

Montaż dźwięku: Grawitacja

Efekty specjalne: Grawitacja

Krótki metraż: duński Helium

Krótka animacja: luksembursko-francuski Mr. Hublot

Krótki dokument: The Lady in Number 6

Oscary honorowe: aktorzy Steve Martin i Angela Lansbury, kostiumolog Piero Tosi i Angelina Jolie, za działalność charytatywną

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *