Kongres
to długo oczekiwana, wizjonerska produkcja oparta na motywach Kongresu futurologicznego Stanisława Lema. W Kongresie zacierają się granice między rzeczywistością i fikcją: słynna aktorka Robin Wright, gra tu samą siebie. Mieszka z dwójką dorastających dzieci na rancho, z dala od cywilizacji, kiedy wielkie hollywoodzkie studio zwraca się do niej z niezwykłą propozycją. Wright może zostać „zeskanowana” dzięki zaawansowanej technologii cyfrowej, osiągając w każdym kolejnym filmie wieczną młodość. Od tej pory wszystkie jej role zagra wirtualna kopia. Decyzja, którą podejmuje kobieta, by móc dysponować nieograniczonym czasem dla najbliższych, okazuje się początkiem jej podróży przez świat przyszłości, w którym potężne studia filmowe i koncerny farmaceutyczne oferują totalne formy rozrywki, manipulując ludzką świadomością.
Kongres to film nowatorski i odważny, pełen pomysłów ukazujących w krzywym zwierciadle świat nieograniczonych możliwości technologicznych, które już wkrótce mogą wyznaczyć granice naszej wolności i dyktować pragnienia.
W roli głównej w jego filmie występuje wspomniana Robin Wright, której partnerują Harvey Keitel, Paul Giamatti i Jon Hamm. Za stronę wizualną Kongresu odpowiada wybitny polski operator Michał Englert, a brawurowe sekwencje animowane w filmie zrealizowało m.in. polskie Orange Studio.
{youtube}k5Qx0ffAWv4{/youtube}
Tytuł polski: Kongres
Tytuł oryginału: The Congress
Reżyseria: Ari Folman
Scenariusz: Ari Folman
Premiera kinowa: 13 września 2013
Gatunek: Animowany, Sci-Fi
Kraje produkcji: Belgia, Francja, Izrael, Luksemburg, Niemcy, Polska, USA
Czas trwania: 120 min
Paranoja
to trzymający na krawędzi fotela dreszczowiec, w którym widzowie zostają zabrani w podróż do ociekającego chciwością, korupcją i oszustwem świata międzynarodowych korporacji oraz globalnych intryg. Dwóch potężnych miliarderów, potentatów branży technologicznej, którzy nie cofną się przed niczym, by zniszczyć rywala, a między nimi młody, idealistycznie usposobiony chłopak, wschodząca gwiazda świata biznesu, który może im porządnie zaszkodzić. Tylko czy Adam Cassidy (Liam Hemsworth) będzie potrafił oprzeć się wizjom nieskończonego bogactwa oraz nieograniczonej władzy i nie stanie się jedynie kolejnym pionkiem na szachownicy, na której zblazowani bogacze rozgrywają kolejną śmiertelnie niebezpieczną partię? Czy odnajdzie w sobie na tyle odwagi, by zaryzykować wszystko, co posiada?
Paranoja to thriller szpiegowski, w którym nic nie jest tym, czym się wydaje, przyjaciele mogą stać się wrogami, a ambicja to największy narkotyk, który bardzo łatwo przedawkować.
Genezy filmowej Paranoi należy upatrywać w wielkim sukcesie bestsellerowego techno-thrillera Josepha Findera pod tym samym tytułem. Książka trafiła idealnie w nastroje swoich czasów, zmuszając czytelników do zadania sobie i swoim bliskim drażliwych pytań. Czy korporacyjna władza wymknęła się spod jakiejkolwiek kontroli? Gdzie leży granica pomiędzy zbieraniem i wykorzystywaniem cyfrowych baz informacji a niebezpieczną inwigilacją? Do czego może dojść, kiedy dyrektorzy wielkich międzynarodowych firm zaczną działać poza prawem? Wszystkie te pytania czytelnicy dostali w formie świetnie napisanego, intensywnego thrillera. Finder opisał świat, w którym gigantyczne korporacje miały więcej bogactw i politycznej władzy niż całe państwa. „Kiedy zbierałem informacje do mojej powieści, zacząłem zastanawiać się nad tym, co by się stało, gdyby jakaś wielka korporacja potrzebowała jakiejś ultra-nowoczesnej technologii, wiedząc, że jest ona w posiadaniu ich najgroźniejszego rywala? Jak daleko byliby się w stanie się posunąć, by zdobyć to, czego chcieli? W ten sposób doszedłem do kreacji Adama Cassidy’ego”, wyjaśnia Finder. „Pod pewnymi względami to klasyczny bohater literacki, który zostaje zmuszony do czegoś, czego nigdy nie chciał – w mojej powieści zostaje szpiegiem. Ale jego podróż zawiera się również w opowieści o poszukiwaniu tożsamości oraz robieniu tego, co właściwe”.
Znamy Cię lepiej niż Ty sam.
{youtube}495OzXFEumo{/youtube}
Tytuł polski: Paranoja
Tytuł oryginału: Paranoia
Reżyseria: Robert Luketic
Scenariusz: Jason Dean Hall, Barry Levy
Premiera kinowa: 13 września 2013
Gatunek: Dramat, Thriller
Kraje produkcji: Francja, USA
Czas trwania: 106 min
Maczeta Zabija
to amerykański film akcji z 2013 roku. Jest to sequel Maczety z 2010 roku. Reżyserii ponownie podjął się Robert Rodriguez, a scenariusz napisał Kyle Ward. Muzykę skomponował Christophe Beck, za produkcję odpowiadają Sergei Bespalov, Aaron Kaufman oraz Iliana Nikolic.
W filmie Machete Kills tytułową postać ponownie zagra Danny Trejo. Tym razem Maczeta zostanie zatrudniony przez rząd amerykański do zlikwidowania szalonego miliardera i przywódcy grupy przestępczej, który chce zasiać zamęt na całej planecie za pomocą broni umieszczonej w kosmosie.
Świetnie posługujący się maczetą tytułowy mściciel, w którego wcielił się Danny Trejo, to były agent federalny Meksyku, ukrywający się w Stanach Zjednoczonych. W pierwszym filmie wykorzystał go do własnych celów pewien skorumpowany senator (w tej roli Robert de Niro). Popełnia duży błąd – oszukany, wkurzony Machete wkracza do akcji. Wkracza na całego. Musi przecież udowodnić, że nie na próżno nosi groźnie brzmiący przydomek. A także pochwalić się wewnętrzną stroną swojego płaszcza.
W obrazie Machete Kills występują: Danny Trejo jako Machete Cortez, Michelle Rodriguez – Luz, Mel Gibson – Luther Voz, Jessica Alba- Sartana Rivera, Charlie Sheen – Prezydent USA, Sofía Vergara – Madame Desdemona, Demian Bichir – Mendez, Amber Heard – Miss San Antonio, Antonio Banderas – Gregorio Cortez, Zoe Saldana – Liza, Vanessa Hudgens – Cereza, Cuba Gooding Jr. – El Cameleón.
{youtube}2eZsg653d54{/youtube}
Tytuł polski: Maczeta Zabija
Tytuł oryginału: Machete Kills
Reżyseria: Robert Rodriguez
Scenariusz: Kyle Ward
Premiera kinowa: 13 września 2013
Gatunek: Akcji
Kraj produkcji: USA
To już jest koniec
The End of the World to dość nietypowa produkcja. Seth Rogen stanął za i przed kamerą. James Franco znalazł się w obsadzie razem z Emmą Watson, Jasonem Segelem, Jonahem Hillem, Michaelem Cerą, Jayem Baruchelem, Craigiem Robinsonem i Rihanną.
Akcja rozgrywa się w domu Franco. Celebryci grający samych siebie hucznie się bawią, gdy nadchodzi zagłada.
Nic tak nie rujnuje imprezy, jak koniec świata.
{youtube}CTVBqzze_hA{/youtube}
Tytuł polski: To już jest koniec
Tytuł oryginału: This Is the End
Reżyseria: Seth Rogen, Evan Goldberg
Scenariusz: Seth Rogen, Evan Goldberg
Premiera kinowa: 13 września 2013
Gatunek: Akcji, Komedia
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 107 min
Sekret afrykańskiego dziecka
Cécile, młoda Francuzka, rozstaje się z narzeczonym, który nieoczekiwanie postanawia zerwać zaręczyny i wyjeżdża do Afryki. Dziewczyna wyjeżdża za nim, w nadziei, że może uda się wszystko naprawić. Trafia do północnego Beninu, gdzie Didier pracuje w misji humanitarnej. Nie podejrzewa, że zanim odzyska miłość, życie postawi przed nią zupełnie inne wyzwanie…
W drodze do osady, w której znajduje się Didier, dziewczyna gubi się w afrykańskim buszu. Kiedy zatrzymuje samochód, podbiega do niej przerażona kobieta i zostawia w jej ramionach niemowlę. Cécile początkowo chce oddać dziecko którejś z miejscowych rodzin. Jednak żaden z okolicznych mieszkańców nie chce go przyjąć. Dodatkowo ludzie pałają niezrozumiałą nienawiścią do podrzutka. W dziewczynie powoli dojrzewa decyzja, by samej zając się malcem. Nie myśli już o sierocińcu dla Lancelota, jak nazywa chłopca, lecz o wspólnym opuszczeniu Beninu. Przedsięwzięcie się udaje i Cécile z adoptowanym dzieckiem wraca do Paryża.
Po siedmiu latach Cécile zauważa dziwne zmiany w zachowaniu chłopca. Jest niespokojny i dręczą go koszmarne sny. Postanawia wrócić z nim do Afryki. Wierzy, że odnalezienie jego prawdziwej matki i wyjaśnienie powodów jego porzucenia uspokoi ją i Lancelota. W Beninie Cécile spotyka na swojej drodze szamanów i odkrywa ich makabryczne rytuały, które przez laty doprowadziły do desperackiego kroku biologiczną matkę Lancelota.
Debiutancki film Christine François to dynamiczny i zaskakujący obraz Afryki, dalekiej od pocztówkowej krainy safari. Nie jest to też kontynent, na który zazwyczaj patrzymy poprzez pryzmat biedy i głodu.
Sekret afrykańskiego dziecka to zderzenie dwóch kultur: pełnej mrocznych czarów i okrucieństwa kultury Beninu i racjonalnego, w tym odniesieniu, świata Zachodu. To także poruszający film o macierzyństwie, dzięki rewelacyjnej roli Audrey Dany, kilkukrotnie nominowanej do Cezara aktorki filmów Claudela Leloucha.
{youtube}4Y891Wzytvo{/youtube}
Tytuł polski: Sekret afrykańskiego dziecka
Tytuł oryginału: Le Secret de l’enfant-fourmi
Reżyseria: Christine Francois
Scenariusz: Sophie Fillieres, Christine Francois, Gaelle Mace, Maurice Rabinowicz
Premiera kinowa: 13 września 2013
Gatunek: Dramat
Kraj produkcji: Francja
Czas trwania: 108 min
Cyrk
Chaplin w swoich filmach nie stronił od pokazywania brutalnego świata. Jednak jego bohater dzięki pogodzie ducha zawsze jest w stanie przetrwać najgorsze chwile. Uciekając przez policjantem Tramp przypadkowo trafia na cyrkową arenę wzbudzając aplauz widowni. Dyrektor cyrku (Al Ernest Garcia) postanawia zatrudnić go jako woźnego, licząc, że przy okazji będzie rozśmieszał widzów. W ten sposób Tramp zostaje „zawodowym” komikiem. Jednak atmosfera pracy w cyrku jest daleka od spokojnej. Dyrektor znęcą się nad swoją bratanicą (Merna Kennedy) i nie pozwala jej myśleć o ślubie z linoskoczkiem. Zadurzony w dziewczynie Tramp postanawia im pomóc, dając przy tym występ cyrkowy wszechczasów. Jego ekwilibrystyczny spacer po linie, z czterema małpami, rowerem i spodniami w kostkach, od prawie stu lat rozśmiesza nawet tych, którzy nie lubią clownów.
Cyrk to również jedyny film Charlesa Chaplina, za który otrzymał Nagrodę Specjalną Amerykańskiej Akademii Filmowej, jednocześnie będąc nominowanym do Oscara za najlepszą rolę.
{youtube}V0mfJ0RXvV0{/youtube}
Tytuł polski: Cyrk
Tytuł oryginału: The Circus
Rok produkcji: 1928
Reżyseria: Charles Chaplin
Scenariusz: Charles Chaplin
Premiera kinowa: 13 września 2013
Gatunek: Komedia, Romans
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 71 min
Sierpniowe niebo. 63 dni chwały
Zrealizowana w nowatorski sposób, wielowątkowa i poruszająca opowieść sięgająca czasów lata 1944 roku. Sierpniowe niebo. 63 dni chwały w reżyserii Irka Dobrowolskiego – zdobywcy 8 nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach za głośnego „Portrecistę” – jest hołdem złożonym młodym Polakom walczącym w Powstaniu Warszawskim. W filmie, obok aktorów zawodowych, zagrali Wilku (Robert Darkowski) oraz Bilon (Maciej Bilka), raperzy znani z popularnej grupy hip-hopowej Hemp Gru.
Pracownicy budowy znajdują w ruinach przedwojennej kamienicy ludzkie szczątki i pamiętnik z czasów Powstania Warszawskiego. Ukrywający się w piwnicy profesor opisał w nim pierwsze dni dramatycznej walki o Warszawę. 5 sierpnia 1944 roku młodziutka sanitariuszka Basia przeżywała pierwszą miłość do żołnierza AK – Staszka. Tego dnia młodzi warszawiacy z entuzjazmem budowali barykady, aby w chwilę później stanąć do nierównej walki ze świetnie uzbrojonymi mordercami z Waffen SS Dirlewanger.
W Sierpniowym niebie wykorzystano nieznane do tej pory materiały filmowe nakręcone w trakcie Powstania Warszawskiego, które z niespotykaną siłą oddają realizm walk na ulicach Warszawy.
Reżyser Irek Dobrowolski jest synem powstańca – Leszka Dobrowolskiego, pseudonim „Wrzos”, żołnierza Batalionu Gozdawa. Jedną z ról zagrał kolega „Wrzosa” z oddziału – Jerzy Romanowski, pseudonim „Drań”, zaś w rolach starych powstańców wystąpili prawdziwi uczestnicy Powstania Warszawskiego.
Sierpniowe niebo. 63 dni chwały promować będą dwa utwory – tytułowy: Sierpniowe niebo w wykonaniu Bilona oraz „63 dni chwały” hip-hopowej grupy Hemp Gru z gościnnym udziałem Jurasa i Ras Luty.
Film pod opieką merytoryczną Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronami Sierpniowego nieba. 63 dni chwały są Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.
{youtube}gxYYo081fek{/youtube}
Tytuł oryginału: Sierpniowe niebo. 63 dni chwały
Reżyseria: Ireneusz Dobrowolski
Scenariusz: Ireneusz Dobrowolski
Premiera kinowa: 13 września 2013
Gatunek: Dramat, Historyczny, Wojenny
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 75 min
Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.