Oto premiery kinowe tygodnia.

Faceci w czerni 3 (od 25 maja)

Faceci w czerni 3 to amerykański film science fiction z 2012 roku tworzony w technologii trójwymiarowej w reżyserii Barry’ego Sonnenfelda. To już kolejna cześć kultowej serii o agentach specjalnej jednostki rządowej. Producentem filmu jest m.in. Steven Spielberg. Scenariusz napisali Etan Cohen, David Koepp, Jeff Natanson i Michael Soccio, a muzykę Danny Elfman.

Zadaniem specjalnej jednostki jest zajmowanie się kontaktami z Obcymi i utrzymywaniem społeczeństwa w nieświadomości, jak częste są wizyty przybyszów z kosmosu. Pojawiają się bez zapowiedzi, znikają bez śladu. Ich znakiem rozpoznawczym są czarne garnitury i okulary, a także cały zestaw kosmicznych gadżetów.

Tym razem dwaj najbardziej znani agenci MIB zmierzą się z kosmitami w niezwykłym śledztwie pokonującym bariery nie tylko przestrzeni, ale i czasu. Agenci w czerni bronią Ziemi przed kosmitami już po raz trzeci – dwie pierwsze części cyklu zyskały sobie na całym świecie rzeszę wiernych fanów, zarabiając odpowiednio 600 i 400 milionów dolarów.

W filmie wystąpili znani z pierwszej i drugiej części filmu Will Smith jako James Darrell Edwards III i Agent Jay wraz z Tommy Lee Jonesem w roli Kevina Browna i Agenta Kay. W pozostałych rolach wystąpili: Rip Torn jako Chief Zed, Emma Thompson – Agent O, Nicole Scherzinger – Lilly, Jemaine Clement – Boris, Gemma Arterton.

{youtube}V8HEKjdHl6U{/youtube}

Tytuł polski: 3D Faceci w czerni 3
Tytuł oryginału: Men in Black 3
Reżyseria: Barry Sonnenfeld
Scenariusz: Etan Cohen, David Koepp, Jeff Nathanson, Michael Soccio
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 25 maja 2012
Gatunek: skcji, komedia, s-f
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 90 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

goryl-sniezek-w-barcelonieGoryl Śnieżek w Barcelonie (od 25 maja)

Goryl Śnieżek w Barcelonie to hiszpański film, łączący w sobie cechy produkcji animowanej jak i fabularnej. Za reżyserię odpowiada Andrés G. Schaer, zaś scenariusz napisali Amèlia Mora i Albert Val. Muzykę skomponował Zacarías M. de la Riva.

Bohaterem filmu jest Śnieżek, wyjątkowy mieszkaniec ogrodu zoologicznego – jedyny biały goryl na świecie. Jego gęste, śnieżne futro wywołuje zachwyt wszystkich dzieci, ale dla innych człekokształtnych lokatorów zoo małpiszon-albinos jest źródłem wstydu. Odtrącony i wyszydzany postanawia wyruszyć w sekretną misję do samego serca wielkiego miasta, gdzie rezyduje wszechwładna wróżka, która jako jedyna może przemienić go w zwykłego goryla.

W pogoni za lepszym futrem Śnieżek, panda i ich wesoła banda przeżyją mnóstwo przygód w malowniczej Barcelonie. Przyjdzie im zmierzyć się z gorylem rozmiaru XXXL – panem Kongiem. Czeka ich także pojedynek ze złoczyńcą zwanym Luc de Sac, który chce uwięzić białego goryla i wykorzystać w magicznym eksperymencie.

W filmie Goryl Śnieżek w Barcelonie w rolach głównych zagrali: Elsa Pataky – Czarownica z Północy, Pere Ponce – Luc de Sac, Elsa Anka – Nauczycielka, Anna Gras – Służąca Luca de Sac, Pablo Vázquez – Syn, Fèlix Pons – Daniel, Claudia Abate – Paula.

{youtube}ygwm3uCHsvc{/youtube}

Tytuł polski: Goryl Śnieżek w Barcelonie
Tytuł oryginału: Floquet de Neu
Reżyseria: Andres G. Schaer
Scenariusz: Amelia Mora, Albert Val
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 25 maja 2012
Gatunek: animowany, komedia, przygodowy
Kraj produkcji: Hiszpania
Przedział wiekowy: b/o

najsamotniejsza-z-planetNajsamotniejsza z Planet (od 25 maja)

Alex (Gael Garcia Bernal) i Nica (Hani Furstenberg), amerykańscy 30-latkowie to zagorzali backpackersi wierzący w moc przygody, omijanie szlaków turystycznych i nudnych biur podróży. Kilka miesięcy przed zaplanowanym ślubem w poszukiwaniu nowych doznań docierają do Gruzji, wynajmują lokalnego przewodnika i udają się na wyprawę w góry Kaukazu. Pierwsze dni mijają w atmosferze beztroski i wesołych rozmów w cieniu zapierających dech krajobrazów. Okazuje się jednak, że bohaterowie nie są sami w dzikich górach, a chwilowy akt tchórzostwa Alexa sprawi, że relacja między zakochanymi już nigdy nie będzie taka sama.

Najsamotniejsza z Planet to luźna adaptacja opowiadania Expensive Trips Nowhere Toma Bissella. Historia miłości, zdrady i wybaczenia, wnikliwe studium związku wystawionego na próbę na skutek jednego nieprzemyślanego gestu. Julia Loktev – Amerykanka rosyjskiego pochodzenia – pokazuje, jak dalece wspólne podróżowanie testuje relacje między ludźmi i ich wzajemne zaufanie oraz bada, co dziś oznacza być kobietą i mężczyzną, balansując między nowoczesnym równouprawnieniem a staroświeckim konceptem silnego mężczyzny i bezbronnej kobiety. Krytyczny moment wyprawy staje się testem męskości Alexa, który ten – według Niki – oblewa. Oryginalny tytuł to również ironiczne odniesienie do biblii żądnych przygód podróżników – przewodników turystycznych Lonely Planet – krytykowanych za jednostronną, uproszczoną, często stereotypową wizję świata i ludzi.

{youtube}Rd1keTx2d3Q{/youtube}

Tytuł polski: Najsamotniejsza z Planet
Tytuł oryginału: The Loneliest Planet
Reżyseria: Julia Loktev
Scenariusz: Julia Loktev
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 25 maja 2012
Gatunek: thriller, dramat psychologiczny
Kraje produkcji: Niemcy, USA
Czas trwania: 113 min

lowcy-glowŁowcy głów (od 25 maja)

Główny bohater filmu Roger (Hennie) zdaje się mieć wszystko, o czym trzydziestoletni mężczyzna mógłby marzyć – jest najlepszym norweskim headhunterem, ma przepiękną żonę prowadzącą ekskluzywną galerię oraz luksusową willę..

Sęk w tym, że – aby wieść wystawne życie – Roger musi od czasu do czasu uzupełniać zasoby finansowe wymyślnymi kradzieżami dzieł sztuki.

Pewnego dnia żona przedstawia mu przystojnego klienta Clasa Greve’a (znany z serii Gra o tron Coster-Waldau), który dzięki intratnej posadzie w koncernie elektronicznym, wszedł w posiadanie drogocennego obrazu. Planując perfekcyjny napad na rezydencję Greve’a, Roger nie przypuszcza nawet, że trafił na wyjątkowo trudnego i przebiegłego przeciwnika.

{youtube}ONOB56Pi1cA{/youtube}

Tytuł polski: Łowcy głów
Tytuł oryginału: Hodejegerne
Reżyseria: Morten Tyldum
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 25 maja 2012
Gatunek: kryminał, thriller
Kraje produkcji: Niemcy, Norwegia
Czas trwania: 98 min

trzyTrzy (od 25 maja)

Simon i Hanna są parą od 20 lat. Mieszkają w Berlinie. Są atrakcyjni, modni, dojrzali, bezdzietni, mocno stąpający po ziemi. Romanse, pragnienie posiadania dzieci, wspólne mieszkanie, poronienie, ucieczki i powroty: prezenterka i inżynier sztuki mają to już za sobą.

Kiedy spoglądają w przyszłość, nie widzą wiele. Do tego momentu, kiedy oboje, nie wiedząc o swoich czynach, zakochują się w tym samym mężczyźnie, Adamie.

 

 

{youtube}GdcpM-Yyr58{/youtube}

Tytuł polski: Trzy
Tytuł oryginału: 3
Reżyseria: Tom Tykwer
Scenariusz: Tom Tykwer
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 25 maja 2012
Gatunek: dramat, komedia, romans
Kraj produkcji: Niemcy
Czas trwania: 119 min

uwodzicielUwodziciel (od 25 maja)

Uwodziciel to brytyjsko-francusko-włoski dramat z 2012 roku. Obraz stanowi ekranizację powieści Guya de Maupassanta znanej pod polskim tytułem Piękny pan. Za reżyserię odpowiadają Declan Donnellan oraz Nick Ormerod. Scenariusz napisała Rachel Bennette. Autorką muzyki jest zdobywczyni Oscara Rachel Portman (Księżna, I że Cię nie opuszczę, Czekolada).

Uwodziciel przedstawia historię Georgesa Duroya (Robert Pattinson), młodego człowieka z Normandii. Młody, ubogi i niezwykle przystojny George przyjeżdża do dziewiętnastowiecznego Paryża. Miasto aż kipi od przepychu, zepsucia i, przede wszystkim, wielkich pieniędzy. Mężczyzna postanawia za wszelką cenę wejść do lepszego świata i zrobić karierę.

Dzięki swojemu urokowi, pewności siebie i umiejętnie sterowanym intrygom wkrótce udaje mu się znaleźć w samym środku paryskiej elity. Droga na eleganckie salony wiedzie przez kobiece serca – jego czar osobisty pozwala mu uwieść najbardziej wpływowe z nich i sięgnąć po władzę, o jakiej zawsze marzył. Jednak w mieście, w którym seks jest siłą, a sława prawdziwą obsesją – wszystko ma swoją cenę.

Oprócz Pattinsona w filmie zagrali: Christina Ricci jako Clotilde de Marelle, Natalia Tena – Rachel, Uma Thurman – Madeleine Forestier, Kristin Scott Thomas – Virginie Walters, Holliday Grainger – Suzanne Rousset, Colm Meaney – Rousset.

{youtube}uqe5IBtw9Hg{/youtube}

Tytuł polski: Uwodziciel
Tytuł oryginału: Bel Ami
Reżyseria: Declan Donnellan, Nick Ormerod
Scenariusz: Rachel Bennette
Rok produkcji: 2012
Premiera kinowa: 25 maja 2012
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Francja, Wielka Brytania, Włochy
Czas trwania: 103 min
Przedział wiekowy: od 15 lat

juro-sni-o-sushiJiro śni o sushi (od 25 maja)

Życie, pasja, medytacja… i sushi.

Dokument Davida Gelba z muzyką Philipa Glassa (GodzinyKoyaanisqatsi) o 85-letnim Jiro Ono, jednym z najsłynniejszych mistrzów sushi na świecie. Jiro Ono całkowicie poświęcił życie doskonaleniu swojej profesji. Przygotowywaniem sushi zajmuje się niemal od dziecka. Od ponad 40 lat prowadzi słynny tokijski lokal Sukiyabashi.

Pomimo sędziwego wieku czuwa nad wszystkim, co dzieje się w restauracji. Pracuje od świtu aż do późnej nocy, dba o niepowtarzalną atmosferę, jaka panuje w Sukiyabashi.

Jiro śni o sushi to opowieść o pasji, ambicji i dążeniu do doskonałości, a także o skomplikowanych stosunkach między ojcem perfekcjonistą i jego synami. Najstarszy syn Jiro Ono jest spadkobiercą imperium sushi, ale ojciec nie kwapi się do przejścia na emeryturę lub zrzeczenia się któregokolwiek ze swoich obowiązków.

Żyjąc w cieniu sławnego ojca i będąc nieustannie krytykowanym, syn nie jest w stanie w pełni zrealizować drzemiącego w nim potencjału. Jednak widzowie filmu „Jiro śni o sushi” mogą się o nim przekonać w finale tego pasjonującego dokumentu.

{youtube}XBuIihF01D4{/youtube}

Tytuł polski: Jiro śni o sushi
Tytuł oryginału: Jiro Dreams of Sushi
Reżyseria: David Gelb
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 25 maja 2012
Gatunek: dokumentalny
Kraj produkcji: Japonia

proste-pragnieniaProste pragnienia (od 25 maja)

Proste pragnienia to polski dramat z 2011 roku w reżyserii Marka Stacharskiego, który jest również autorem scenariusza do obrazu. Produkcją zajął się Maciej Kubiak, a muzykę skomponował Marcin Nierubiec. Film Stacharskiego to precyzyjne studium upadku rodziny, które najpierw odziera widza ze złudzeń, by na koniec dodać mu otuchy i spowodować katharsis.

Proste Pragnienia to opowieść o tym jak bolesna bywa codzienność przepełniona niekoniecznie dramatami, a zwykłymi problemami. Jola, niespełniona artystka, samotna matka, jej partner zamieszany w przestępstwa i syn, zbuntowany nastolatek konfrontują swoje marzenia z rzeczywistością i próbują o siebie walczyć, ale spirala problemów kręci się coraz szybciej, a oni są coraz dalej od siebie.

Film zdobył w 2012 roku w Lublinie nagrodę główną na Międzynarodowym Festiwalu Młodego Kina Pełny Metraż. W filmie Proste pragnienia w rolach głównych zagrali: Aleksandra Nieśpielak jako Jola, Bartłomiej Topa – Zbyszek, Michał Śliwa – Rafał, Janusz Chabior – Didżej, Lolita Dedyukh – Wika, Antoni Królikowski – Struś, Jan Stawarz, Andrzej Mrowiec, Mariusz Drężek.

{youtube}k2G9z9s70ls{/youtube}

Tytuł oryginału: Proste pragnienia
Reżyseria: Marek Stacharski
Scenariusz: Marek Stacharski
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 25 maja 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 84 min

kop-glebiejKop głębiej (od 25 maja)

Kop głębiej to polska czarna komedia z 2011 roku. Reżyserii podjął się Konrad Szołajski, który wraz z Fredem Apke napisał scenariusz. Produkcją zajęli się Henryk Szymański, Ewa Anna Żukowska oraz Joanna Nabiałek, zaś muzykę skomponował Krzesimir Dębski.

Główną rolę w filmie odgrywa współczesna wieś, gdzieś na zachodzie kraju. Tradycja i nowoczesność mieszkają tu pod jednym dachem. Szukający rodzinnych korzeni leciwy Niemiec, emeryt Hugo Schmidt przyjeżdża z wnukiem do wsi na Mazurach. Dom, w którym się urodził, zamieszkuje obecnie biedna polska rodzina, przesiedleńcy zza Buga, niezbyt dbający o utrzymanie porządku w gospodarstwie.

Herr Schmidt przybył na dawne ziemie swoich przodków, aby załatwić tu pewien interes. Otóż w starym sadzie, za domem Nowaków pochowane zostały podczas wojny szczątki rodziców starszego pana, za których ekshumację Niemiec gotowy jest słono zapłacić. Transakcja odpowiada obu stronom, ale jest pewien problem: nie ma przedmiotu umowy. Jabłonki dawno wykarczowano, a kości zatopiono w pobliskim jeziorze. Dodatkowo mieszkańcy wsi snują różne domysły na temat wykopu.

W filmie Kop głębiej w rolach głównych zagrali: Dagmara Bąk (Ola), Adam Konowalski (Martin), Ryszard Ronczewski (Hugo), Elżbieta Karkoszka (Hanka), Roman Kłosowski (Jan), Marzena Kipiel-Sztuka (Daria), Krzysztof Tyniec (Wiktor), Andrzej Grabowski (ksiądz), Bartłomiej Firlet (Bartek).

… kości jutro oddamy!

{youtube}7UJC3lYhK_o{/youtube}

Tytuł oryginału: Kop głębiej
Reżyseria: Konrad Szołajski
Scenariusz: Konrad Szołajski, Fred Apke
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 25 maja 2012
Gatunek: komedia, obyczajowy,
Kraj produkcji: Polska
Czas trwania: 86 min
Przedział wiekowy: od 12 lat

pieknoPiękno (od 25 maja)

Ta historia to w dużym stopniu odkrywanie autodestrukcji człowieka. Jego pogardy dla samego siebie, jego nienawiści. Widz wkracza do różnych, uporządkowanych fragmentów życia bohatera, odkrywa jego sekrety i żądze. Doświadczamy jego gwałtowności, poznajemy lęki, gniew i zazdrość.

Bohater żyjący w Południowej Afryce po apartheidzie, jest reprezentantem mniejszości w państwie, które przez wieki było przez tę mniejszość rządzone, a teraz rządzi w nim większość. Fransois mówi językiem, który nie jest znany w żadnym innym zakątku świata. Od dziecka jest naznaczony stygmatami rasizmu i nienawiści. Wychował się w duchu wartości konserwatywnych i wrodzonego lęku przed czarnymi mieszkańcami.

Ale to nie wszystko. Francois jak miliony mężczyzn na całym świecie żyje upokarzany i onieśmielany przez swoje preferencje seksualne. Złożoność tych napięć i mistrzowska zdolność kontrolowania emocji to punkt początkowy filmu. Obserwujemy jak wygląda jego życie. Jak on sam pogrupował psychicznie i geograficznie swoje życie, sekrety i emocje. I nagle jesteśmy świadkami jego utraty kontroli nad sobą, przekroczenia granic i złamania własnych reguł.

Towarzyszymy mu w podróży do Kapsztadu, kosmopolitycznego miasta, z jego podwójnymi standardami konserwatyzmu i zaskakującym seksualnym podziemiem. Podróż przede wszystkim jest wędrówką psychologiczną, do punktu, od którego nie ma już odwrotu.

{youtube}HmTD6J9f8J8{/youtube}

Tytuł polski: Piękno
Tytuł oryginału: Skoonheid
Reżyseria: Oliver Hermanus
Scenariusz: Oliver Hermanus, Didier Costet
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 25 maja 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: RPA
Czas trwania: 105 min

Opisy pochodzą z materiałów dystrybutorów.

 

Opublikowano w Film