Lady (od 27 kwietnia)
Lady to brytyjsko-francuski film biograficzny z 2011 roku w reżyserii Luca Bensona. Scenariusz napisała Rebecca Faryn, muzykę skomponował Eric Serra, a za produkcję odpowiadają Virginie Besson-Silla, Andy Harris oraz Jean Todt.
Lady to opowieść o kobiecie silniejszej i bardziej wpływowej niż niejeden mężczyzna, historia laureatki pokojowej nagrody Nobla – Aung San Suu Kyi. W szarpanej wewnętrznymi konfliktami Birmie nie ma miejsca na demokrację. Wojskowy reżim wymaga od mieszkańców oddania i za nic ma ich prawa. Jedyną szansą na przywrócenie normalności są działania Aung San Suu Kyi – córki antyrządowego aktywisty.
Wykształcona na Oxfordzie kobieta decyduje się wrócić do ojczyzny i zrobić wszystko co w jej mocy, aby ocalić Birmę. Jej walka daleka jest od agresji – kobieta wybiera drogę pokoju, miłości i wiary w ludzi. Aung Suu jest w stanie poświęcić nawet szczęście swoje i swojej rodziny, aby służyć wyższym celom i stanąć na czele opozycji.
W filmie w rolach głównych zagrali: Michelle Yeoh jako Aung San Suu Kyi, David Thewlis jako Michael Aris, William Hope jako James Baker, Jonathan Raggett jako Kim Aris, Jonathan Woodhouse jako Alexander Aris, Susan Wooldridge jako Lucinda Philips, Benedict Wong jako Karma Phuntsho.
{youtube}XcvnrlJelxs{/youtube}
Tytuł polski: Lady
Tytuł oryginału: The Lady
Reżyseria: Luc Besson
Scenariusz: Rebecca Frayn
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 27 kwietnia 2012
Gatunek: biograficzny, dramat
Kraje produkcji: Francja, Wielka Brytania
Czas trwania: 132 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Iron Sky (od 27 kwietnia)
Iron Sky to czarna, naznaczona absurdem i pastiszem komedia science fiction. Jest pierwszą w historii kinematografii produkcją sfinansowaną przez internautów, których społeczność brała też czynny udział w powstawaniu filmu: w projektowania grafiki, organizacji produkcji,nagrywaniu dźwięku i dialogów, komponowaniu hymnu nazistów.
Jest rok 2018 i chociaż II wojna światowa wydaje się być zamierzchłą historią, naziście wcale nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.
Przed końcem II wojny światowej z tajnego laboratorium na skutej lodem Arktyce, Trzecia Rzesza rozpoczęła, zakończoną sukcesem, kolonizację ciemnej strony Księżyca.
Obecnie, po ponad 70 latach, kosmiczna armia Hitlera szykuje się do powrotu do domu. W mrożącej krew w żyłach i śmiech na twarzach widzów roli charyzmatycznego wodza nazistów wystąpił demoniczny Udo Kier – ulubiony aktor Larsa Von Triera i Wima Wendersa. Jedna z najbardziej oczekiwanych produkcji europejskich 2012 roku, niepoprawna politycznie i historycznie komedia SF ze spektakularnymi efektami specjalnymi oraz ścieżką dźwiękową autorstwa legendarnej grupy Laibach.
Rzesza kontratakuje!
{youtube}TR8ZYAVwTKk{/youtube}
Tytuł oryginału: Iron Sky
Reżyseria: Timo Vuorensola
Scenariusz: Timo Vuorensola, Johanna Sinisalo
Rok produkcji: 2008
Premiera kinowa: 27 kwietnia 2012
Gatunek: komedia, s-f
Kraj produkcji: Finlandia
Czas trwania: 93 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
Tulisie. Przygoda w słonecznej krainie (od 27 kwietnia)
W pewien ciepły, wiosenny dzień krówka-marzycielka Mumu spotyka w parku stado śnieżnobiałych owieczek. Zafascynowana ich widokiem, nie może się nadziwić, jak wiele różni je od dotychczasowych kompanów jej zabaw: inteligentnego misia Pysia, psotnej żyrafy Fafy, małomównego ptaszka Ćwirka, nieustraszonego psa Pikusia i najczulszej świnki świata Chrumci.
Każdy z jej przyjaciół wygląda jak zlepek najróżniejszych kawałków materiału i ma niezliczoną ilość plam, pozostałych po zabawach na trawie i w kałużach. Mumu zazdrości nieskazitelnym owieczkom i zaczyna wstydzić się przyjaciół. Przecież tak wyjątkowa krowa nie może tracić czasu, zadając się z zaniedbanymi zwierzakami.
Gdy łaciata marzycielka dowie się, że nienaganne owieczki są słynnymi artystkami, przygotowującymi się do występu przed wielką widownią, postanowi zostać gwiazdą. Jednak wkrótce Mumu zrozumie, że prawdziwa przyjaźń jest ważniejsza od pięknego wyglądu i sławy.
{youtube}g2bUOBYVZDk{/youtube}
Tytuł polski: Tulisie. Przygoda w słonecznej krainie
Tytuł oryginału: La Tropa de trapo en el pais donde siempre brilla el sol
Reżyseria: Alex Colls
Scenariusz: Lola Beccaria
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 27 kwietnia 2012
Gatunek: animowany, dziecięce
Kraj produkcji: Hiszpania
Czas trwania: 85 min
Przedział wiekowy: b/o
Dom w głębi lasu (od 27 kwietnia)
Dom w głębi lasu to amerykański horror w cyfrowej technice 3D z 2012 roku w reżyserii Drew Goddarda, współautora scenariuszy do Projekt: Monster i serialu TV Zagubieni.
Autorami scenariusza są Drew Goddard i Joss Whedon, odpowiedzialni za scenariusze do poszczególnych odcinków serialu Buffy: Postrach wampirów. Muzykę do filmu skomponował David Julian. Produkcją zajęli się Joss Whedon i Jason Clark.
Produkcja opowiada o grupce pięciu przyjaciół, którzy wybierają się na kilka dni do na pozór uroczej leśnej chatki. Na miejscu okazuje się, że zostali zwabieni w pułapkę przez mających bardzo złe zamiary, zamieszkujących okolicę ludzi. Siłą produkcji jest dość nieszablonowe podejście do tematyki horroru i wprowadzenie nowych rozwiązań do tematyki kina grozy.
W filmie występują: Richard Jenkins − jako Steve Hadley, Bradley Whitford − jako Richard Sitterson, Jesse Williams – jako Holden McCrea, Chris Hemsworth – jako Curt Vaughan, Anna Hutchison – jako Jules Louden, Keith David − jako The Director, Fran Kranz – jako Marty Mikalski, Kristen Connolly – jako Dana Polk.
Zdjęcia do filmu powstawały w 2009 roku w Vancouver w Kanadzie. Początkowo planowano, by światowa premiera Domku w lesie miała miejsce 5 lutego 2010 roku. Postanowiono jednak popracować nad wersją 3D, co ostatecznie przesunęło premierą na kwiecień 2012 roku.
Zrozumiesz, że nie wiesz nic!
{youtube}eu3YxH7uzBE{/youtube}
Tytuł polski: Dom w głębi lasu
Tytuł oryginału: The Cabin in the Woods
Reżyseria: Drew Goddard
Scenariusz: Joss Whedon, Drew Goddard
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 27 kwietnia 2012
Gatunek: horror, thriller
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 105 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Przebaczenie krwi (od 27 kwietnia)
Nik i Rudina są rodzeństwem. On ma siedemnaście lat i jest w ostatniej klasie liceum, chce po szkole otworzyć kafejkę internetową. Ona, choć o dwa lata młodsza, już myśli o studiach. Jednak świat nastolatków już wkrótce się zawali.
Ich ojciec bierze udział w sąsiedzkiej kłótni, w czasie której ginie człowiek. Mężczyzna nie przyznaje się do winy i ucieka z miasteczka. Zgodnie z zasadami Kanunu, lokalnego prawa uświęconego tradycją, rodzina zamordowanego może krwawo zemścić się teraz na dowolnym mężczyźnie z rodziny mordercy, jeśli ten opuści dom. Nik skazany jest więc na przymusowe zamknięcie, a na Rudinę spada obowiązek utrzymania rodziny. Dziewczyna szybko oswaja się z nową sytuacją, ale sfrustrowany chłopak chce sam rozwiązać sprawę. Nawet za cenę życia.
Przebaczenie krwi to najnowszy film Joshuy Marstona, twórcy słynnego Maria łaski pełna. Jego premiera miała miejsce w konkursie głównym festiwalu w Berlinie, gdzie uznawany był obok Rozstania i Konia turyńskiego za najlepszy film imprezy i otrzymał tam Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz. Przebaczenie krwi było także oficjalnym kandydatem Albanii do Oscara. Jednak Amerykańska Akademia Filmowa zdyskwalifikowała tytuł, bo cześć ekipy i sam reżyser są… Amerykanami.
{youtube}Yety9XPj8WI{/youtube}
Tytuł polski: Przebaczenie krwi
Tytuł oryginału: The Forgiveness of Blood
Reżyseria: Joshua Marston
Scenariusz: Joshua Marston, Andamion Murataj
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 27 kwietnia 2012
Gatunek: dramat
Kraje produkcji: Albania, Dania, USA, Włochy
Czas trwania: 109 min
Przedział wiekowy: brak danych
Uwagi: film dostępny tylko w kinach studyjnych
Grabarz (od 27 kwietnia)
Adaptacja opowiadania Rainera Marii Rilkego o tajemniczym młodzieńcu obejmującym posadę grabarza w San Rocco. Nagle miasteczko nawiedza plaga. Ludzie masowo umierają, ostatni żywi pchają na cmentarz wozy pełne trumien…
Film zrealizowano za pomocą aparatu używanego podczas wyścigów konnych do rejestrowania zawodników przecinających linię mety. Nie daje on takiego obrazu przestrzeni jak zwykła kamera czy aparat fotograficzny.
Przed oczami widza, od strony lewej do prawej, pomału przesuwa się otoczony czarnym tłem prostokąt z fotograficznymi obrazami. Niekiedy tworzą surrealistyczne czy abstrakcyjne kompozycje. Tak oto reżyser zabiera widza w czasy prehistorii kina, umożliwia mu doświadczenie charakterystycznych dla poprzedzających epokę X muzy metod konstrukcji obrazów filmowych
Tytuł polski: Grabarz
Tytuł oryginału: A Siraso
Tytuł międzynarodowy: Gravedigger
Reżyseria: Sandor Kardos
Scenariusz: Sandor Kardos
Rok produkcji: 2010
Premiera kinowa: 27 kwietnia 2012
Gatunek: dramat
Kraj produkcji: Węgry
Czas trwania: 85 min
Przedział wiekowy: od 12 lat
5 dni wojny (od 27 kwietnia)
Inspiracją do powstania filmu były prawdziwe wydarzenia, które rozegrały się podczas błyskawicznej, ale niszczycielskiej, pięciodniowej wojny między Rosją a Gruzją w 2008 roku. Bohaterami tego pełnego akcji thrillera są: amerykański dziennikarz renegat, w rolę którego wcielił się Rupert Friend, oraz jego operator – w tej roli Richard Coyle. Przygotowując materiał filmowy w przygranicznej wsi Vizina, niespodziewanie znajdują się oni w samym środku konfliktu podczas pierwszego rosyjskiego ataku na Gruzję.
Ratując z opresji Tatię ( Emmanuelle Chriqui), młodą gruzińską nauczycielkę, dwaj reporterzy zgadzają się pomóc jej w odnalezieniu bliskich, z którymi straciła kontakt, gdy pomagała Amerykanom jako tłumaczka w chaosie, jaki zapanował po ataku. Próbując w trójkę przedostać się w bezpieczne miejsce, są oni świadkami okrutnych działań wojsk rosyjskich i przerażających scen mordowania z zimną krwią bezbronnych cywilów. Wszystko to nagrywają kamerą.
Film wyreżyserował Renny Harlin, znany z takich produkcji jak m.in.: Szklana pułapka 2, Łowcy umysłu, Egzorcysta: Początek, Piekielna głębia i Długi pocałunek na dobranoc.
Jedyną ich bronią jest prawda.
{youtube}_ts3M9Ps9G8{/youtube}
Tytuł polski: 5 dni wojny
Tytuł oryginału: 5 Days of War
Reżyseria: Renny Harlin
Scenariusz: Mikko Alanne, David Battle
Rok produkcji: 2011
Premiera kinowa: 27 kwietnia 2012
Gatunek: akcji, dramat, wojenny
Kraj produkcji: USA
Czas trwania: 113 min
Przedział wiekowy: od 15 lat
Opisy pochodzą z materiałów informacyjnych dystrybutorów.