3 i 4 marca w Warszawie odbędzie się impreza wprost wymarzona dla miłośników i miłośniczek azjatyckiej kultury i klimatów. Pisaliśmy o tym już TUTAJ, dziś trochę na temat tego, co działo się tam w zeszłym roku i czego można się spodziewać podczas tegorocznej edycji.

Czy kiedykolwiek marzyłeś o podróży do Azji? A może zwyczajnie fascynujesz się kontynentem azjatyckim? Już wkrótce będziesz miał okazję wybrać się w podróż – i to nie dalej niż kilka kilometrów od swojego domu. W dniach 3-4 marca na terenie Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego, przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28, odbędzie się druga edycja Festiwalu Kultur Azji FantAzja.

Zacznijmy od początku. Wszystko zaczęło się w lutym 2011 roku, gdy po wielomiesięcznych przygotowaniach odbył się po raz pierwszy festiwal FantAzja. Było to pierwsze tego rodzaju wydarzenie organizowane z ramienia międzynarodowej organizacji studenckiej AIESEC, poświęcone w całości kontynentowi azjatyckiemu. „Olbrzymi sukces” – można by rzecz, biorąc pod uwagę, że zostało zorganizowane przez czwórkę studentów, którzy nie mieli wcześniej jakichkolwiek większych doświadczeń w organizowaniu eventów. Uzbrojeni jedynie w zapał i miłość do Azji zorganizowali dwudniowy festiwal kultur Azji Wschodniej, w którym pomimo zimowej pogody wzięło udział łącznie 2000 osób. Uczestnicy mogli wybierać spośród 56 warsztatów i pokazów, nawiązujących swą tematyką do dalekowschodnich atrakcji i obyczajów, a które zorganizowano przy współudziale 42 partnerów, współpracujących z krajami Azji lub propagujących elementy dziedzictwa kulturowego Azji Wschodniej w Polsce. W ręce szczęśliwców poszło wówczas 70 nagród, o które można było walczyć w konkursach zorganizowanych w ramach przedfestiwalowej akcji promocyjnej.

Tak było rok temu. Czego można spodziewać się tym razem? Z pewnością formuła drugiej edycji festiwalu FantAzja będzie zbliżona do poprzedniej. Tym razem jednak wydarzenie będzie miało dużo większą skalę. Dwudniowy festiwal będzie obfitował w pokazy, warsztaty i degustacje o zabarwieniu azjatyckim. Większość atrakcji, w tym koncerty, pokazy sztuk walki i tańca azjatyckiego, prelekcje, i wykłady prowadzone przez uniwersyteckich wykładowców, będzie miała miejsce w gmachu Starej Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Nie bez znaczenia jest fakt, że poparcia całej inicjatywie udzieliły cztery ambasady: Japonii, Indonezji, Malezji oraz Mongolii.

azja2

Ponadto skoncentrowano się na kulturach państw obszaru Azji Południowo-Wschodniej. Oznacza to, że osoby biorące udział w festiwalu będą mogły dowiedzieć się dużo o państwach takich jak Japonia, Indie, Tajwan, Malezja, Indonezja, Chiny, Laos, Tybet, Mongolia i inne. W trakcie dwóch dni festiwalu zaplanowano między innymi prelekcję podróżnika Robba Maciąga, pokaz chińskich sztuk walki w wykonaniu Mistrza Nam Bui Ngoca, slajdowisko prof. Bogdana Góralczyka na temat Birmy. Uczestnicy będą mogli spróbować swych sił w tańcu indyjskim, zgłębić sztukę medytacji. Będzie można skosztować również specjałów tradycyjnej kuchni malezyjskiej, czy japońskiej, a także dowiedzieć się więcej o wycieczkach do Azji organizowanych przez Biuro Podróży CT Poland.

FantAzja oferuje unikalną wartość, jaką jest wgląd w esencję obcych nam kultur. W taniec, sztukę, filozofię, religię, podróże… Kawałek świata przywozi do Warszawy i nim inspiruje. powiedział Tomek Michniewicz, znany dziennikarz i podróżnik, autor takich bestsellerów jak Gorączka, czy Samsara, który brał udział w pierwszej edycji Festiwalu.

azja1Swoją opinię dotyczącą festiwalu wyraził również Piotr Czerwiński, właściciel HENHAO Akademii Języka Chińskiego: Festiwal FantAzja to wyjątkowy projekt zwracający uwagę na rejon Azji Południowo-Wschodniej. To doskonała okazja do odkrycia różnorodności i potencjału tego najszybciej rozwijającego się regionu świata. Bogaty program i szerokie grono partnerów sprawiają, że każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zarówno miłośnik Azji jak i osoba dopiero rozwijająca swoje zainteresowania tym rejonem świata. Akademia HENHAO miała przyjemność wspierać projekt od samego początku prowadząc lekcje pokazowe języka chińskiego oraz wykłady tematyczne. Z radością witamy kolejną jego edycję. Mamy nadzieję, że w dłuższej perspektywie przyczyni się on do zwiększenia zainteresowania Azją oraz Chinami w szczególności.

Głos zabrała również Katarzyna Puchalska ze Szkoły Języka Japońskiego Kakehashi: Festiwal Fantazja, w którym braliśmy udział od pierwszej odsłony, promuje nie tylko kulturę państw azjatyckich, ale ma również na celu przybliżyć jej nieznane i ciekawe aspekty. Szkoła Kakehashi prowadziła pokaz strojów japońskich, na który zapraszamy również w tym roku, oraz warsztaty z języka japońskiego. Cieszymy się, że nasze stoisko było tak licznie odwiedzane przez zwiedzających, dla których także w tym roku przygotowaliśmy różnorodne atrakcje.

Kiedy: 3-4 marca 2012
Gdzie: Stara Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, Ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Strona internetowa
Strona na Facebooku

*Czym jest AIESEC?

AIESEC jest największą organizacją pozarządową prowadzoną przez studentów. Jest obecny w 110 krajach na świecie i liczy 60 000 członków. W AIESEC tworzysz i prowadzisz projekty o różnorodnej tematyce m.in. marketing, technologie informacyjne, edukacja międzykulturowa itp. Masz również możliwość wyjazdu na praktykę zagraniczną, bierzesz udział w międzynarodowych konferencjach, a także zdobywasz nowe umiejętności takie jak: zarządzanie czasem, sztuka prezentacji, sprzedaż, negocjacje.

plakat FantAzja