Każdy dorosły powinien od czasu do czasu sięgnąć po książkę dla dzieci. Taka refleksja nasunęła mi się po przeczytaniu pierwszej z serii Werka Rozterka książki dla dzieci autorstwa Patricii Hermes.

Główną bohaterką serii jest Werka. Dziewczynka niezwykła i to wcale nie przez fakt posiadania czwórki rodzeństwa, starszego brata Tymka, oraz młodszej siostry Klary i jeszcze młodszych bliźniaków, Irka i Lizy. Ojciec Werki jest pilotem, mama pracuje w muzeum, a ich uroczy dom uzupełnia pies imieniem Wafel i fretka Margola. Werka uwielbia piłkę nożną, jest dziewczynką odważną i ciekawą świata, a przy tym w jej głowie pojawia się milion pomysłów na minutę, przez co dziewczynka co i rusz pakuje się w jakieś przygody, pomysły te bowiem nie zawsze są bezpieczne lub akceptowalne przez rodziców. Sytuacji nie poprawia także fakt, że rodzice Werki zmieniają nianie niczym rękawiczki, wciąż nie mogąc się zdecydować, która z nich jest najbardziej odpowiedzialna. I odpowiednia do opieki nad piątką niesfornych urwisów, fretką i psem.

W pierwszej książeczce z siedmiotomowej serii zatytułowanej Werka Rozterka i nowa niania, do domu Werki i jej rodziny zawita Ania, najnowsza kandydatka na nianię dla dzieci, która od pierwszych chwil przypadnie im do gustu, zwłaszcza Werce. Ania bowiem również lubi zwierzęta i w dodatku nie boi się fretki Margoli. W postaci Ani Werka zyska sprzymierzeńca, Margola bowiem jest stworzeniem wyjątkowo nieznośnym, choć sympatycznym w całokształcie. Kiedy Werka zabierze Margolę do szkoły bez zapytania o zgodę rodziców, a niesforna fretka pogryzie jednego z kolegów Werki, wówczas dziewczynka stanie przed najgroźniejszą z kar. Być może Margolę trzeba będzie oddać z powrotem do sklepu zoologicznego. Z pomocą pospieszy Ania. Teraz stawka będzie się toczyła o pozostanie w ich domu dwóch już kochanych przez Werkę istot: fretki Margoli i niani Ani.

Przygody Werki czyta się jednym tchem, przynajmniej dorosłym tchem. Dla młodszych czytelników książki z tej serii będą na pewno wspaniałą zabawą, ale też nauką, z opowieści Patricii Hermes płyną bowiem wskazówki dla najmłodszych, jak należy postępować w codziennym życiu i to w sposób nienachalny i zrozumiały przede wszystkim dla najmłodszych. Liczna rodzina Werki i korelacje między domownikami pokazane są w sposób, na który tylko można się uśmiechnąć, każdy kto ma rodzeństwo wie doskonale, jak wtedy wygląda życie, o czym pani Hermes z humorem nam przypomina.

Towarzystwo Werki Rozterki i jej wesołej to świetny sposób na rozrywkę dla całej rodziny. Akcja „Cała Polska czyta dzieciom” nie traci przecież ani na aktualności, ani na popularności. W kontekście mnożenia się obowiązków rodziców w pracy i w domu, ważne jest, by w natłoku zajęć znajdować czas dla siebie i swoich pociech. Odpowiednia lektura to połowa sukcesu. Myślę, że sięgnięcie po przygody Werki zapewni sukces gwarantowany.

Autorka: Patricia Hermes
Tytuł: Werka Rozterka i nowa niania
Tytuł oryginalny: Emma Dilemma and the New Nanny
Wydawca: Wilga
Przekład: Małgorzata Fabianowska
Data wydania: 22 kwietnia 2015r.
Liczba stron: 160 stron
Oprawa: miękka
ISBN: 978-83-280-1804-4
Kategoria: literatura dziecięca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *