Określany jest jako jeden z najbardziej znanych na świecie polskich pisarzy. Jego dzieła tłumaczone były na wiele języków i do dziś ukazują się w przekładach na język włoski, angielski, mongolski czy rosyjski. Z powodu głoszonej przez niego krytyki rewolucji sowieckiej został on po II wojnie światowej skazany jako literat na zapomnienie, trwające wiele lat. Wszystkie znajdujące się w bibliotekach książki tego autora zostały skonfiskowane i zniszczone. Oficjalne wznowienie jego dzieł nastąpiło dopiero po upadku komunizmu. Mowa o żyjącym w latach 1876-1945 Antonim Ferdynandzie Ossendowskim – pisarzu, podróżniku, dziennikarzu, działaczu politycznym, społecznym i naukowym.

Dziś mamy okazję na nowo odkrywać tego pisarza, nie tylko za sprawą wciąż wznawianych jego dzieł, ale też dzięki napisanej przez Witolda Michałowskiego biografii Ossendowski. Podróż przez życie.

Witold Michałowski to pisarz, dziennikarz, podróżnik i publicysta. Patrząc na jego dorobek pisarski, można przekonać się, że życie i działalność Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego należą do szczególnych obszarów jego zainteresowań, bowiem w niektórych swoich wcześniejszych publikacjach podejmował on już tę tematykę. Niniejsza książka to najnowsze spojrzenie autora na biografię tego pisarza.

Miałam okazję poznać niektóre z książek autorstwa Ossendowskiego, a ponieważ wiedziałam, że jest to postać o barwnym, burzliwym i nieco owianym tajemnicą życiorysie, z ciekawością sięgnęłam po najnowszą publikację Witolda Michałowskiego. Jak się przekonałam, jest to książka bardzo zajmująca, zawierająca wiele interesujących dla mnie faktów. Przede wszystkim autor owej biografii przedstawił życie  A. F. Ossendowskiego na tle bardzo dobrze odmalowanych realiów społecznych i politycznych, co pozwala lepiej zrozumieć życie naszego rodaka oraz jego działalność.

Autor w swojej opowieści powraca do czasów szkolnych pisarza, ukazując jego rodzący się talent literacki, wspominając pierwsze próby pisarskie. Opowiada także o studiach Ossendowskiego, a następnie o jego pracy naukowej, dziennikarskiej i publicystycznej. Przybliża nam również jego działalność rewolucyjną oraz jej konsekwencje. Opisuje wreszcie dość dokładnie jego podróże po Azji i Afryce. Dzięki lekturze dowiemy się też, z jakim odzewem spotykały się pisane i publikowane przez Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego książki – jakie wysuwano przeciwko nim zarzuty oraz co w nich budziło zachwyt czytelników.  

Jako że życiorys tego pisarza owiany jest pewnymi tajemnicami i niedopowiedzeniami, Witold Michałowski w swojej publikacji podejmuje próbę wyjaśnienia ich – przynajmniej na tyle, na ile jest to możliwe w oparciu o dostępne źródła i dotychczasowe ustalenia. Nawiązuje więc do udziału Ossendowskiego w przekazaniu w 1918 roku na Zachód tzw. Dokumentów Sissona, które miały wykazać, iż Lenin był agentem niemieckiego wywiadu. Ponadto stara się zinterpretować rolę, jaką odegrał polski pisarz podczas pobytu w Mongolii, gdzie miał spotkać się i współpracować z Romanem von Ungernem-Sternbergiem, rosyjskim baronem, który przy pomocy zorganizowanej przez siebie Azjatyckiej Dywizji Konnej walczył z bolszewikami. Próbuje też wyjaśnić tajemnicę należącego do Krwawego Barona skarbu, który podobno został ukryty gdzieś na mongolskich stepach, zaś wiedzę o miejscu ukrycia miał posiadać właśnie Ossendowski.

Warto podkreślić, iż biografia ta została bardzo ładnie i starannie wydana. Twarda, stylowa oprawa oraz wkładki ze zdjęciami z opisywanych czasów sprawiają, że naprawdę przyjemnie wziąć tę książkę do ręki i zagłębić się w jej treść.

Wszystkie fakty i informacje, jakie zostały zawarte w tej publikacji, ukazane na tle wiernie odmalowanych ówczesnych realiów historycznych, składają się na ciekawą biografię człowieka o interesującej osobowości, pisarza wciąż jeszcze chyba niezbyt dobrze znanego szerszemu gronu czytelników, a moim zdaniem zasługującego na lepsze poznanie, zarówno poprzez niniejszą książkę, jak i dzięki dziełom napisanym przez samego Antoniego Ferdynanda Ossendowskiego.

Życie i ruch powinny trwać do ostatniej chwili działania motoru. Tak uważał ten polski pisarz i działacz społeczny. Jego życie jest doskonałą ilustracją tych słów, a potwierdza to jego biografia. Warto się o tym przekonać osobiście. Zachęcam zatem do odbycia interesującej podróży w czasie – za sprawą książki Ossendowski. Podróż przez życie. Polecam!

Autor: Witold Michałowski
Tytuł: Ossendowski. Podróż przez życie
Data wydania: 7 kwietnia 2015
Wymiary: 140×205 mm
Liczba stron: 296
Oprawa: twarda
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
ISBN: 978-83-7785-051-0
Gatunek: biografia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *