Warszawa architekta to stolica w przełomowych dla niej, historycznych momentach widziana oczyma architekta, ale i działacza politycznego, który na wiele lat wpisał się w historię miasta. W pamiętnikach Mariana Spychalskiego odnajdujemy i życie codzienne, i wielką historię.

Książka, objęta naszym patronatem, ukaże się dzięki Wydawnictwu Bellona – już 17 kwietnia!

O książce:

Marian Spychalski jest znany przede wszystkim z działalności politycznej. Mało kto kojarzy go z zawodem architekta, czynnego w latach trzydziestych. Tej właśnie działalności jest poświęcona pierwsza część jego pamiętnika zatytułowana Wspomnienia z okresu pracy na stanowisku kierownika Wydziału Ogólnego Planu Zabudowania m. st. Warszawy. Lata 1935-1939.

W 1945 roku Spychalski rozstał się z zawodem architekta i zajął wyłącznie działalnością polityczną. Części tej działalności poświęcona jest druga część pamiętnika zatytułowana Wspomnienia z okresu pracy na stanowisku Prezydenta m. st. Warszawy 15 IX 1944 – 5 III 1945. Z tekstu dowiadujemy się o licznych, nieraz bardzo trudnych, dramatycznych okolicznościach towarzyszących organizowaniu administracji na Pradze oraz o ludziach uczestniczących w tych wydarzeniach. Dowiadujemy się po prostu o życiu codziennym. Tekst jest niecenioną lekturą dla zainteresowanych historią tego okresu, ponieważ, podobnie jak całe dzieje PRL, podlega on dziś często zafałszowaniu przez tych, którzy poprawność polityczną przedkładają nad rzetelność badawczą.

Tytuł: Warszawa architekta
Autor: Marian Spychalski
Wydawca: Bellona
Data wydania: 17 kwietnia 2015
EAN 9788311134164
Liczba stron: 224
Format: 145×205 mm
Oprawa: miękka
Kategoria: historia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *